مصرف آسپرین در کودکان مبتلا به آنفولانزا؛ ممنوع

دکتر سید احمد طباطبایی با اشاره به کاهش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا گفت: متاسفانه برخی شهرها به دلیل رعایت نکردن برخی موارد دوباره به رنگ قرمز و نارنجی نزدیک می شوند که نشان دهنده افزایش آمار ابتلا است. اما میزان مرگ و میر در حال کاهش است. باز شدن مدارس، حضور مردم بدون رعایت نکات بهداشتی در تجمعات و… باعث شد تا روند بیماری دوباره تغییر کند.

همان الگوی بروز آنفلوانزا در ایران و جهان

وی در خصوص وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کشور گفت: ایران تقریباً از الگوی جهانی آنفلوآنزا پیروی می کند. در دنیا به ویژه با شروع فصل سرما، شاهد شیوع آنفلوآنزا در تمام گروه های سنی هستیم، اما مشکل آنفولانزا این است که علائم مختلف و متغیر زیادی دارد و الگوی عفونت واحدی وجود ندارد. اگر برخی علائم خفیف و برخی علائم شدید دارند.

مطالعات اپیدمیولوژیک تنها راه برای افتراق عفونت های تنفسی ویروسی است

وی در خصوص کودکان مبتلا به آنفولانزا گفت: با توجه به جهانی شدن مهدکودک ها و مدارس در سال جاری شیوع این بیماری بسیار افزایش یافته است و این در شرایطی است که نمی توان با قاطعیت 100 درصد گفت که فرد مبتلا به آنفولانزا است بدون آزمایش. کرونا یا سایر بیماری های ویروسی تنفسی. برخی از افراد با راینوویروس ها، انترو ویروس ها، آدنوویروس ها و غیره آلوده می شوند. و علائمی دارند که از آنفولانزا قابل تشخیص نیستند و ممکن است علائم گوارشی یا تنفسی ایجاد کنند. راه متفاوت این است که مراکز ویروس شناسی مطالعات اپیدمیولوژیک را در سطح جامعه انجام دهند و سپس مشخص کنند که کدام یک از این ویروس ها در جامعه بیشتر است.

وی افزود: خوشبختانه بیماران به اندازه کافی بیمار نمی شوند که در بیمارستان بستری شوند، بنابراین پزشکان معمولاً بر اساس علائم تشخیص بالینی می دهند. البته در افرادی که دارای یک بیماری زمینه ای مانند فیبروز کیستیک، نقص ایمنی، اختلال عملکرد مژک هستند، افرادی که از قبل بیماری عصبی عضلانی و … دارند، آن بیماری نیز به دلیل آنفولانزا یا سایر ویروس ها باعث ناتوانی آنها شده است. بدتر می شود و کار آنها تبدیل به بیمارستان می شود.

  خبرهای مهم برای مشتریان ایران خودرو/پژو 207 مشخص شد

سرماخوردگی نیز انواع مختلفی دارد

طباطبایی بیان کرد: در دو سال گذشته به دلیل مجازی شدن آموزش و عدم حضور کودکان در مدارس، میزان ابتلا به آنفلوآنزا در کشور کم بود، اما پس از بازگشایی مدارس، کودکان در معرض ویروس هایی قرار گرفتند که به آن مبتلا نشده بودند. قبل از. اخیراً مردم با انواع کرونا آشنا شده‌اند، اما باید بدانند که انواع مختلفی از راینوویروس (سرماخوردگی) وجود دارد که علائم متفاوتی دارد و به همین دلیل افراد و کودکانی که سرما می‌خورند علائم متفاوتی دارند.

وی با تاکید بر اینکه مصونیت ایجاد شده پس از آلوده شدن به این ویروس های تنفسی مادام العمر منجر به بهبودی نمی شود، تصریح کرد: به همین دلیل افراد با تماس مکرر با این ویروس می توانند مجدداً مبتلا شوند. به همین دلیل است که جامعه جهانی بر فاصله گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک، رعایت پروتکل ها، شستن دست ها و غیره اصرار دارد. جدی گرفته شود همچنین اگر انسان مریض شد از حضور در مجالس خودداری کند.

تزریق سرم شرط درمان بیماری نیست

وی با انتقاد از مصرف غیرضروری و تصادفی آنتی بیوتیک ها تاکید کرد: بسیاری از افراد به صورت تصادفی آنتی بیوتیک هایی مانند آزیترومایسین تهیه می کنند که این درست نیست. از طرفی این باور اشتباه در بین برخی افراد وجود دارد که تا زمانی که سرم و آمپول را به همراه آن تزریق نکنند بهبودی نمی یابند، در حالی که تزریق خود سرم نیز می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد، سرم تشنگی بیمار را رفع می کند. مدت کوتاهی که آب از این طریق وارد بدن می شود بعد از 3 یا 4 ساعت دفع می شود. تزریق سرم برای همه بیماران ضروری نیست و نتیجه ای جز افزایش هزینه درمان و احساس کمبود کاذب این داروها نخواهد داشت.

  اگر کسب و کار از کار بیفتد/شبکه ​​های اجتماعی را برای همیشه فیلتر کند، اشکالی ندارد

یکی از اعضای کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با تاکید بر درمان خانگی مبتلایان به آنفولانزا و سایر بیماری های ویروسی مشابه، گفت: درمان خانگی شامل استفاده زیاد از مایعات خنک، استراحت و … است. یک روز مرخصی از مدرسه به توصیه پزشک باید در خانه بماند به جای اینکه والدینش او را به پارک و بیرون از خانه ببرند. متأسفانه امروزه با سرفه های مداوم در بیماران مواجه هستیم که کودک از شر آن خلاص نمی شود، در حالی که با مایعات گرم می توان این عارضه را تا حدودی کاهش داد.

وی افزود: گاهی حتی پس از گذراندن عفونت ویروسی به دلیل اینکه مخاط تنفسی به طور کامل ترمیم نشده است، کودکان مستعد سرفه هستند و متاسفانه برای اکثر آنها آنتی بیوتیک تجویز می شود و زمانی که بخواهیم خانواده را متقاعد کنیم که نیازی به آنتی بیوتیک نیست. خیر، باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا این دارو را تجویز نمی کنیم؟ اگرچه لازم نیست و بسیاری از این موارد پس از چند هفته بهبود می یابند. درست است که بیش از 60 درصد عفونت های ویروسی در هفته اول بهبود می یابند، اما حدود 15 تا 20 درصد ممکن است تا هفته سوم ادامه داشته باشد و درصد کمی از علائم آنها ممکن است تا هفته چهارم ادامه یابد. اگر بیمار علائم تب بالا، ناتوانی در تنفس، تنفس سریع، خس خس سینه، کبودی لب ها، صورت و انگشتان، ناتوانی در خوردن و آشامیدن، عدم تحمل فعالیت های روزانه و … را نداشته باشد جای نگرانی دارد. آنها دارند

ممنوعیت مصرف آسپرین برای کودکان مبتلا به تب بالا

وی در خصوص مصرف بی رویه آسپرین برای درمان عفونت های ویروسی تنفسی مانند آنفولانزا در کودکان، تصریح کرد: یکی از داروهایی که در این شرایط برای کودکان ممنوع است، آسپرین است. زیرا کودک پس از ابتلا به آنفولانزا و مصرف آسپرین به مرحله نارسایی شدید کبدی می رسد که متاسفانه مرگ و میر بالایی دارد. داروهایی که در این موارد تب در کودکان توصیه می شود معمولاً استامینوفن است و اگر به تنهایی مؤثر نباشد مایع درمانی، کاهش لباس و استفاده از سایر داروها مانند دیکلوفناک، ایبوپروفن، پیروکسیکام و … است. می تواند موثر باشد.

  فال حافظ / گره از زلف یار باز کن

اثربخشی واکسیناسیون آنفولانزا حتی پس از بهبودی

وی در پاسخ به این سوال که آیا تزریق این واکسن پس از ابتلا به آنفولانزا نیز موثر است، توضیح داد: تزریق واکسن قطعا مفید است. از آنجایی که انواع مختلفی از آنفولانزا وجود دارد و به هیچ وجه مشخص نیست که علائمی که فرد داشته است آنفولانزا یا سایر عفونت های ویروسی مانند کرونا، رینوویروس ها و غیره است، بنابراین واکسیناسیون قطعا مفید خواهد بود. در عین حال نباید از واکسن کرونا غافل شد.

افزایش بروز عفونت های ویروسی تنفسی پس از جام جهانی

این فوق تخصص ریه کودکان درباره روند شیوع آنفلوآنزا بعد از جام جهانی نیز گفت: هرگونه تجمع و تماس بدون حفاظ می تواند شرایطی را برای شیوع بیماری ایجاد کند و فرقی نمی کند که ماهیت این تجمع چیست. پس از جام جهانی باید منتظر شیوع این گونه عفونت ها به همه کشورها باشیم.

بخور سرد و گرم در چه شرایطی مفید است؟

وی درباره عملکرد بخور سرد یا گرم در بیماران مبتلا به عفونت های تنفسی گفت: استفاده از بخور برای عفونت های ساده تنفسی تا حدودی مفید است. اما برای افرادی که آسم و تحریک مجاری تنفسی دارند، استفاده از بخور مناسب نیست و حتی ممکن است سرفه آنها را تشدید کند. زیرا از مایعات بدن نازکتر است. در افرادی که تحریک پذیری ندارند استفاده از بخور تا حدودی مناسب است.

وی در خاتمه تاکید کرد: مردم نیز از استفاده از برخی روش های سنتی غیرمجاز مانند استفاده از دود عنبر، بخور و… خودداری کنند زیرا می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید