مشکل کمبود دارو با داروخانه حل نمی شود

539947 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در واکنش به صدور مجوز برای تاسیس داروخانه های جدید هلال احمر گفت: در ایران در جهت مخالف خصوصی سازی پیش می رویم. و متاسفانه شاهد هستیم که هر سال بر تعداد داروخانه های دولتی افزوده می شود.”

ادامه مطلب

وی بیان کرد: زمانی که موضوع کمبود دارو مطرح می شود، برخی نهادهای دولتی مانند هلال احمر اعلام می کنند که می خواهند برای حل مشکل کمبود دارو مجوز راه اندازی داروخانه بگیرند، در صورتی که مشکل کمبود دارو از طریق تاسیس حل نشود. یک داروخانه، در حال حاضر 14 هزار داروخانه در کشور فعال است و تعداد داروخانه ها در ایران در یک سال گذشته 25 درصد افزایش یافته است.

فاطمی تصریح کرد: مشکل ما تامین دارو است نه تامین داروخانه. پشت این درخواست ها اهداف اقتصادی نهفته است و برخی داروخانه های دولتی و داروخانه های هلال احمر چند ده برابر داروخانه های معمولی فروش دارند و گردش مالی بالایی دارند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به اینکه وظیفه هلال احمر تهیه فوری دارو به درخواست وزارت بهداشت است، تاکید کرد: وزارت بهداشت درخواستی برای راه اندازی داروخانه هلال احمر نداشته است. داروخانه‌های هلال احمر با بخش خصوصی رقابت می‌کنند و برای کسب سود فعالیت می‌کنند که برخلاف مقررات بین‌المللی صلیب سرخ است.

فاطمی گفت: در اساسنامه هلال احمر چیزی به نام راه اندازی داروخانه وجود ندارد. برخی نیز شرط تاسیس داروخانه هلال احمر را فروش داروهای تک نسخه ای عنوان می کنند که در عمل چنین نمی شود و انواع داروها را می فروشند.

  آزار و شکنجه جنایتکاران در سال 1400 افزایش یافت

وی ادامه داد: هلال احمر تبلیغ می کند که دارو را با سود کم می فروشد و داروهایی مانند قلم انسولین که 6 درصد سود برای داروخانه دارد را برای کمک به بیماران توزیع می کند. بگذارید همه داروخانه ها انسولین بفروشند تا شاهد صف های طولانی در داروخانه های هلال احمر نباشیم.

وی با بیان اینکه گردش مالی داروخانه های دولتی بیش از 50 درصد سهم بازار است، گفت: از سال 1381 تاکنون گردش مالی داروخانه های دولتی افزایش چشمگیری داشته و از 28 درصد به بیش از 50 درصد رسیده است.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه از افزایش راه اندازی داروخانه های دولتی به بخش خصوصی آسیب جدی وارد می شود افزود: انجمن داروسازان هیچ مخالفتی با راه اندازی داروخانه داروسازان جوان ندارد اما بارها اعلام کرده ایم. باید به سمت خصوصی سازی برویم، دارو محصول رقابتی نیست و قیمت آن را دولت تعیین می کند. داروخانه دولتی مالیات نمی پردازد، از کارکنان دولتی استفاده می کند و در نتیجه هزینه کمتری برای بخش خصوصی دارد و از سوی دیگر با این روند داروخانه های خصوصی ضعیف تر می شوند.

فاطمی گفت: اصل 44 قانون اساسی به دولت اجازه می دهد که کارآفرینی را کنار بگذارد، فروش دارو کارآفرینی است و داروخانه های دولتی باید به بخش خصوصی واگذار شود بسیاری از داروسازان به کار گرفته می شوند.

وی در پایان تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که این روند برعکس می شود و امیدواریم از نظر قانونی این روند متوقف شود.

منبع: فارس

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید