مردم می توانند در مورد تجمعات به ستاد اطلاع دهند. مجوز صادر شده است

حجت الاسلام سیدعلی خان محمدی در پاسخ به این سوال که اخیراً این ستاد در نامه ای به رئیس جمهور آمادگی خود را برای تشکیل اعتراضات و تجمعات مردمی اعلام کرده است که سازوکار این اقدام چیست و چگونه می توان انجام داد؟ وی گفت: اشخاص حقیقی و حقوقی برای تجمع و راهپیمایی درخواست خود را به ستاد ارسال کنند چه شاخص هایی در بررسی درخواست برگزاری تجمعات مد نظر قرار می گیرد گفت: اعتراض منطقی و قانونی از مصادیق ممنوعیت منکر است و پیشنهادهای اصلاحی چیزی تلقی می شود. خوب اینها وظایف قانونی و ذاتی ستاد است.

ما به سازوکار در 18 زمینه به عنوان درخواست مردم نگاه کردیم

و ادامه داد: اگر فردی اعتراض یا مطالبه ای به سازمانی داشته باشد می تواند آن مطالبه را از طریق ستاد پیگیری یا ساماندهی کند. در سایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر سازوکارهایی را در 18 حوزه به عنوان درخواست های مردمی در نظر گرفته ایم. در حوزه های مختلف مورد علاقه مردم از جمله محیط زیست، سیاست خارجی، سیاست داخلی، اقتصاد مقاومتی، خدمات خانواده و … مردم می توانند در این 18 حوزه که در سایت ستاد قرار دارد، مطالبات و درخواست های خود را ثبت کنند.

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: گزارش هایی که در اینجا ثبت می شود را از دستگاه های مختلف پیگیری می کنیم، مثلاً اگر فردی به عدالت آموزشی اعتراض داشته باشد، آن فرد مطالبه مردمی خود را در سایت امر به معروف ثبت می کند و همچنین در این راه ستاد از دستگاه های مختلف دنبال می شود.

آیا ستاد مجوز تجمعات را می دهد؟

خجت الاسلام هان محمدی در پاسخ به این سوال که آیا ستاد مجوز برگزاری تجمعات را می دهد، گفت: به نظر ما باید مطالبات اصلی مردم در سایت ستاد ثبت شود و نخبگان و جوانان جامعه بتوانند وارد شوند. اگر اعتراضی در این خصوص دارند، اما در مورد تجمعات برابر اصل 27 قانون اساسی می توانند به ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعلام کنند که مثلاً در حوزه عفاف و حجاب. بخواهند تجمعی برگزار کنند درخواست ها ساماندهی و با وزارت کشور موافقت می شود و مجوز برای مجموعه صادر می شود. در مورد سایر درخواست ها، ستاد می تواند در مورد هماهنگی آنها صحبت کند.

  آماده سازی ارتش آلمان برای جنگ احتمالی با روسیه

وی در پاسخ به این سوال که بر اساس چه شاخص هایی مجاز به برگزاری تجمع هستند، گفت: شاخص ها آنهایی هستند که در سایت قرار می گیرند، در واقع ما 18 عرصه داریم که بیش از هزار زیرشاخه دارد و همه اینها. عرصه هایی بر روی آن دیده شده و شامل حوزه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و… می شود. زمانی که باید تجمعی برگزار شود با نهادها تماس می گیریم مثلاً در این حوزه عفاف و حجاب چون از ستاد درخواست شده است ستاد هم پیگیری کرده و در هر استان رئیس ستاد استانداری هر استان طومارها را به نمایندگان می دهد و این طومارها در مجلس بررسی می شود.

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی یا منکر در پاسخ به این سوال که اگر ادعای فردی در شاخص های تعیین شده در ستاد لحاظ نشود، چه تصمیمی برای برخورد با آن وجود دارد؟ وی بیان کرد: مطالبات مردم را نمی توان در این شاخص ها گنجاند، عموما زیرشاخه های خاصی در حوزه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و… وجود دارد که مطالبات در این شاخه ها قرار می گیرد.

حجت الاسلام خانمحمدی با بیان اینکه به موضوع ممنوعیت اعتراض به اعتراض و پیشنهاد به خیر توجه کرده ایم، تصریح کرد: اعتراضی که مبتنی بر بدهی و هرج و مرج باشد قطعا نتیجه نمی دهد، اعتراضی که در چارچوب مناسب باشد قطعا نتیجه نمی دهد. یک نتیجه وجود دارد ما می گوییم باید سازوکاری ایجاد شود که مطالبات درستی از مسئولان داشته باشد و مطالبات ما به اعتراض خیابانی تبدیل نشود، هرچند می تواند تجمع هم باشد. قبل از اتفاقات اخیر تجمعاتی از جمله تجمع خانواده بنیاد شهید، تجمعات مختلف در مقابل استانداری ها با موضوع مسائل اقتصادی و… داشتیم. حالا باید ساماندهی شوند، یعنی بحث فضای اعتراض و فضای آشوب جدا شود.

لحظه ای که کسی می خواهد اعتراض کند، دشمن می خواهد آن را به هرج و مرج تبدیل کند

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر فردی بخواهد اعتراض کند، دشمن می خواهد آن را به آشوب و اعتراض تبدیل کند که منجر به رفتارهای خشونت آمیز در جامعه شود. ما باید بتوانیم فضای مطالبه گری مناسبی در جامعه داشته باشیم و کارکنان امر به معروف با توجه به چهره و جایگاه قدرتمندی که در ستاد دارند، آمادگی دارند از مجلس، قوه قضائیه و دولت نیز مطالبه کنند. شورا نیز از همین اعضا تشکیل شده است و این کار را به صورت عملی انجام می دهند، حالا مثلاً اعتراض باید در مقابل دولت منطقه باشد یا در مکان مشخص دیگری و در این حوزه مجلس و استانداری نیز اقداماتی را آغاز کرده اند. مشابه کشورهای دیگر جای اعتراض دارد. اما اینکه چگونه این اعتراضات را درست سازماندهی کنیم و چارچوبی داشته باشیم در همین کشورهای توسعه یافته ای که مثال می زنیم خیلی مهم است، با هم برخورد می کنند و دیگر اعتراض نیست و تبدیل به هرج و مرج می شود.

  افزایش 51 درصدی حوادث جوی در کشور

به گفته سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، ما باید این فضا را ایجاد کنیم، اگر فردی حتی به برخی از قوانین کشور ایراد دارد، باید این ایراد را به درستی مطرح و بیان کند و درخواست شود. مشخص شده است تا بتوانیم آن را از طریق پیشنهاد کانال های قانونی برای رسیدن به نتیجه مطلوب بیان کنیم.

حجت الاسلام خانم محمدی در پاسخ به این سوال که پیشنهادات دبیر ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر اینکه باید سازوکارهایی برای اجرای اصل قانون 27 مشخص شود و این سازوکارها چگونه باید مشخص شود، گفت: سازوکارها اولا همه باید چارچوب اعتراضات مشخص شود و نوع مطالبات مشخص شود، یعنی مشخص شود مطالبات ما در چه حوزه ای است، چند درصد مردم می توانند به این موضوع اعتراض کنند؟

وی ادامه داد: با توجه به اینکه محل مطالبات ما در سایت ستاد امر به معروف و نهی منکر درج شده است، آمادگی خود را برای ادامه ترویج امر با معروف اعلام کرده ایم. در حال حاضر مسائل زیادی در بحث تولید مطرح می شود از جمله اینکه ما چه موانع فسادی در حوزه تولید داریم. اگر چارچوب مشخص شود که مثلاً در بحث اقتصادی اعتراضات مردم در کدام حوزه است و پیشنهادها هم تنظیم شود، یعنی اعتراضات ما با پیشنهاد همراه باشد، این موضوع تمام می شود. یعنی اگر در حوزه اقتصادی اعتراض کنیم می توانیم در همین زمینه پیشنهاداتی را مطرح کنیم و به نتیجه برسیم.

فضای مطالبات باید ساماندهی شود و اعتراضات درست باشد

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد: بحث اصلی ما این است که فضای مطالبه گری باید ساماندهی شود و اعتراضات درست باشد و فضای اعتراضی در کشور ایجاد شود. باید خطوط اعتراض و اغتشاش مشخص شود، ما در این راستا پیشنهادهایی داده ایم و می توانیم سازوکارها و ضوابط جلسه ای با حضور مجلس، دولت و قوه قضائیه را برای تحقق اصل فراموش شده قانون اساسی بیست و هفتم تعریف کنیم. ، می توانیم مکانیسم های مناسبی را ارائه دهیم.

  فروش اقساطی سه خودرو کرمان موتور آبان 1401 + جدول و شرایط

حجت الاسلام خانمحمدی در پاسخ به این سوال که چه کسانی باید برای رفع مشکلات پیشنهاد اصلاحی ارائه دهند، گفت: فضاهای نخبگانی می توانند پیشنهادات خود را ارائه دهند، در خصوص فرآیندهای کاهش آسیب های اجتماعی خلأهایی وجود دارد و امروز این خلأها باعث شده است که مردم بتوانند پیشنهادات خود را ارائه دهند. برای اعتراض می توانیم از پیشنهادات معترضان که تعدادی از آنها دانشجو هستند نیز استفاده کنیم. در نهایت در کارگروه هایی که داریم می توانیم پیشنهادات را برای مسئولان مشخص کنیم، یعنی زمینه نقد و بحث ایجاد شود، سازوکارهایی در آن مشخص شود و به دولت گفته شود، یعنی ایراد گرفته شود. مطرح شد و این ایراد با پیشنهاد همراه شد و پیشنهاد اصلاح روند موجود مطرح شد حال این اصلاح می تواند در حوزه ساختاری یا در حوزه خلاء حقوقی یا مدیریتی باشد. اگر این اتفاق بیفتد جامعه ای توسعه پیدا می کند و در زمان نه چندان دور اثر اعتراض را خواهیم دید.

ایجاد فضای نقد و بحث در رسانه ملی و حرف زدن موافق و مخالف

و ادامه داد: مثلاً در کشور ما برخی از قوانین مشکل دارد، اما از طرف دیگر فضای نقد و بحث در رسانه ملی ایجاد شود و از موافقان و مخالفان صحبت شود و این باعث بهبود جامعه می شود. بحث ما این است که چگونه می توانیم از برخی مشکلاتی که به عنوان تهدید برای کشور تلقی می شود، فرصت ایجاد کنیم. امروز بسیاری از اعتراضات در کشور ما یک فرصت است، این آخرین مشکلات برای دستگاه امنیتی ما فرصتی بود، زیرا جریاناتی شناسایی شد و با وجود آسیب هایی که داشت، دستاوردهایی هم برای کشور داشت.

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: بحث ما این است که در حوزه اعتراضات برخی از آنها حق دارند و این اعتراضات باید در فضایی قرار گیرد که در کنار آن پیشنهادهایی برای اصلاح جامعه مطرح و بحث شود. گرفته شود

منبع: ایلانا

دیدگاهتان را بنویسید