مردم در آستانه پیروزی و دولت در آستانه شکست

به گزارش مستقل آنلاین، روزنامه گاردین نوشت:

مردمی که در چین زندگی می کنند ابراز امیدواری کرده اند که اعتراضات چین تا چه حد می تواند سیستم تک حزبی را به چالش بکشد.

این اعتراضات منجر به تغییر در سیاست عدم تحمل چین شد و دولت یک چرخش ناگهانی برای تاکید بر کاهش شدت ویروس و همچنین تسریع واکسیناسیون و اقدامات کاهش شخصی انجام داد.

ده‌ها نفر از سراسر چین از طریق تلفن با گاردین تماس گرفتند تا واکنش‌های خود را نسبت به اعتراضاتی که در سرتاسر این کشور به دلیل مدیریت این بیماری همه‌گیر در سراسر کشور به راه افتاده است، به اشتراک بگذارند. کسانی که نظرات و تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند، اکثراً زیر 40 سال بودند، از جمله تعداد زیادی دانشجو و کارگران حرفه ای.

چندین مضمون ثابت از خوانندگان مناطق مختلف کشور در واکنش به اعتراضات پدیدار شد. اگرچه اکثریت آنها در چند شهر در امتداد سواحل شرقی چین مستقر بودند، اما مردم ساکن در استان های مرکزی مانند هوبی، و همچنین استان سیچوان در جنوب غربی و استان شانشی در شمال غربی نیز به آن پاسخ دادند.

بسیاری از پاسخ دهندگان گفتند که از این که اعتراضات در کشوری برگزار شد که مخالفت عمومی در آن نادر است، به ویژه با توجه به مطالبات سیاسی شدیدی که در برخی از آنها مطرح شده بود، شگفت زده شدند. گوانگ*، دانشجوی دانشگاه استانی سیچوان، گفت: «آنها بسیار شجاع هستند. صادقانه بگویم، هرگز تصور نمی کردم که اعتراضات در این کشور تا این حد گسترده باشد.»

با شروع اعتراضات به آتش سوزی های مرگبار جنگل ها در غرب چین، خوانندگان دلایل مختلفی را برای علت آن ذکر کردند. بسیاری بر نقش شرایط سخت اقتصادی که قرنطینه های مکرر بر مردم تحمیل می کرد تأکید کردند.

  کامران تفتی با «پارتی کارائیب» به فجر می آید.

چن، 30 ساله که در چین زندگی می کند، می گوید: «من رکود را در اطراف خود احساس می کنم. واضح است که اقتصاد در حال فروپاشی است. تعداد افراد کمتر در مراکز خرید، ناپدید شدن مشاغل کوچک و قیمت های بالاتر کالاهای روزمره بهتر از ارقام رسمی است. اکنون فقط یک فاجعه است، نه به دلیل کووید، بلکه به دلیل سیاست احمقانه.»

عامل دیگری که چند نفر به آن اشاره کردند نقش جام جهانی در برانگیختن خشم عمومی علیه دولت بود. دان*، که چندین سال در آنجا زندگی می کند و در بازاریابی در شنژن کار می کند، گفت که این رویداد جهانی با وضعیت چین در تضاد است. او می‌گوید: «تخریب‌کننده و دیوانه‌کننده است که ببینی کل دنیا در حال تفریح ​​هستند، وقتی حتی نمی‌توانی شهرت را ترک کنی.»

در حالی که ممکن است اهداف سیاسی تظاهرکنندگان متفاوت باشد، برخی از خوانندگان تأکید کردند که دستیابی به سیاست صفر کووید در چین یک پیروزی خواهد بود، نه یک تغییر عمده رژیم. فانگ*، 27 ساله، از شنژن، گفت: «خب [فرد] چین اهمیتی نمی دهد و امیدوار نیست که شاهد دموکراسی باشد [بازگرداندن] “آنچه قبلا داشتیم – بیرون رفتن آزادانه، بدون آزمایش PCR، بدون قفل بی پایان – اکنون آرزوی بزرگی به نظر می رسد.”

به نظر می رسد اعتراضات بی سابقه پیشرفت هایی داشته است و مقامات محدودیت ها را در شهرهایی از جمله گوانگژو و چونگ کینگ برداشته اند. به نظر می رسد تغییری در سیاست پکن نیز در حال انجام است و یک کارشناس روز یکشنبه به رسانه های دولتی گفت که ممکن است پروتکل های اداری کاهش یابد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اما برخی دیگر خواستار تغییر در نظام سیاسی شده‌اند که سیاست مقابله با کووید صفر را ایجاد کرده است. بائو* از ووهان گفت: “ما امیدواریم که وضعیت در چین بهتر شود، چه وضعیت سیاسی فعلی باشد و چه وضعیت فعلی زندگی. من از دموکراسی حمایت می کنم و با دیکتاتوری تک حزبی مخالفم.

اگرچه در حدود 20 شهر تظاهرات برگزار شد، اما پاسخ دهندگان تاکید کردند که اعتراضات در شهرهای چین گسترده است. چون *، 23 ساله، در استانی در جنوب غربی کشور گفت: «هیچ اعتراضی در اطراف من وجود ندارد و اعتراضات در شهرهای دیگر را می توان در رسانه های خبری خارجی مشاهده کرد، اما در رسانه های داخلی نه.

شیانگ، یک کارگر 28 ساله بخش خصوصی در ونژو، تاکید کرد که بدون شبکه خصوصی مجازی (VPN)، دسترسی به اطلاعات در مورد موج اعتراضات دشوار است. “بیشتر ▼ [افرادی که من در آن زندگی می کنم] آنها کارگران کارخانه هستند. «بسیاری از مردم اینجا از اعتراضات و اتفاقاتی که در تظاهرات می افتد اطلاعی ندارند، زیرا در اینترنت این اطلاعات سانسور و حذف می شود.

ده ها نفر همراه با دیدگاه های خود در مورد اعتراضات، تجربیات خود را از زندگی تحت قوانین سختگیرانه کووید به اشتراک گذاشتند. علاوه بر تشریح آزمایش‌های روزانه و تغییرات ناگهانی در محدودیت‌ها، برخی اذعان کردند که این سیاست در ابتدا موفقیت‌آمیز بود و چین را در برابر خسارات هنگفتی که سایر کشورها از جمله بریتانیا و ایالات متحده متحمل شدند، محافظت کرد.

هوانگ*، یک کارگر 24 ساله خدمات مشتریان در شیجیاژوانگ، گفت که موج اعتراضات باعث شده است که آنها کمتر احساس تنهایی کنند در خشم خود. این اعتراض سراسری باعث شد که بفهمم من تنها کسی نیستم که عصبانی هستم و شاید امیدی به این کشور باشد.

  ابراز احساسات جوانان را نباید اغتشاش و هرج و مرج دانست

*اسامی تغییر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید