مردم باید قانع شوند

خدمات سیاسی

طرح حفاظت از مجلس پس گرفته شد و به شورای عالی فضای مجازی تقدیم شد. با این مقدمه، ممکن است لازم باشد مردم برای تصویب و ابلاغ طرح حفاظتی توسط این شورا آماده شوند.

کمیسیون دفاع مجلس بدون توجه به صدای مخالفان (که تقریباً همه اقشار جامعه و همه جناح های سیاسی بودند) تشکیل جلسه داد و به این موضوع رأی داد.

فعالان رسانه ای و صاحبان مشاغل اینترنتی در خط مقدم مخالفت با این طرح بودند. با تشدید معضل بیکاری به دلیل تحریم های گسترده و بحران اقتصادی، انتظار عمومی از مجلس این بود که توقف این طرح موجب موج فزاینده بیکاری نشود.

بر اساس قوانین جهانی، تصویب قوانین و استانداردهای سایبری برای فضای مجازی پذیرفته شده است، اما با محدود کردن دسترسی و کاهش سرعت اینترنت نمی توان تضمین کرد که کارمندان و فعالان اقتصادی قادر به ادامه کار در این پلتفرم ها هستند.

طرح حفاظتی که هنوز تصویب و اجرایی نشده است موجی از خشم کاربران اینترنت را برانگیخته است. برای کسانی که به نوعی در فضای مجازی کسب درآمد می کنند یا ارتباطات خود را از این طریق مدیریت می کنند، این پایان کار و امرار معاش میلیون ها خانواده است.

برای بررسی موضوع فوق با حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا و دبیرکل حزب مقاومت گفت و گو کردیم که مشروح آن را می خوانیم:

تصمیمات اخیر مجلس، از طرح دفاعی گرفته تا برخی اقدامات دیگر، نارضایتی را در پی داشته است. فکر می کنید افکار، جریان ها یا نهادهای این تصمیمات چیست؟

قاعدتا تصمیمات نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس آزادی، هویت و رای مردم است و نباید جناحی تصمیم بگیرد.

در مورد خروجی مجلس نیز با توجه به اینکه اکثریت پاسخگوی اصولگرایان است باید عواقب تصمیمات خود را متحمل شوند و نمایندگان خارج از مشی سیاسی اصولگرایان نیستند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

در واقع تا زمانی که بحث شفافیت آرای قوه مجریه مطرح نشود، نمی توان تصویر روشنی از جناح های سیاسی مجلس به دست آورد. به ناچار تصمیمات مجلس و دولت توسط اصولگرایان نوشته می شود.

طرح دفاعی یکی از مهم ترین طرح های امروزی است که با موجی از انتقادات مجلس مواجه شده است. نظر شما درباره این طرح و پیامدهای سیاسی آن چیست؟

شاید حدود بیست سال پیش قوانینی به نام قوانین سایبرنتیک در دنیا تصویب شد و این قوانین به گونه ای است که دادگاه های مختلف بر اساس آن قوانین، احکام صادر و مجازات می کنند. در مورد فضای مجازی قوانین سیستماتیکی وجود دارد و در ایران که فضای مجازی به سرعت در حال گسترش است، باید قانونی شود، اما این قانونی سازی نباید بر آزادی و استقلال و پایه های دموکراسی تأثیر بگذارد.

از آنجایی که مجلس باید حافظ آزادی و جمهوریت نظام باشد، قانونی شدن فضای مجازی را هیچکس منکر نمی شود، اما در پوشش این قانونی سازی، اگر مجبور به اعمال محدودیت هایی بر خلاف مبانی انقلاب باشند، معمولاً خواهند داشت. پیامدهای منفی

مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی ما به شبکه های مجازی پیوند خورده است و در این زمینه اگر بنیاد قانونی شود معمولا قوه قضاییه باید لایحه ای در این زمینه تهیه و به مجلس ارائه کند.

اینکه بخواهیم جناحی با فضای مجازی برخورد کنیم، اگر مجلس به دست جناح دیگری بیفتد، این قوانین لغو می شود. این بازی که از طریق ماهواره و ویدئو مطرح شد، بارها و بارها تکرار خواهد شد و ممکن است موانعی ایجاد کند که در نهایت مردم مجبور به پرداخت هزینه برای آن شوند.

علیرغم این تصمیمات، جامعه با برخی برخوردها و پافشاری بر این تصمیمات مواجه است و به نظر می رسد اکثریت جامعه با این تصمیمات موافق نیستند. در نتیجه آیا مجلس می تواند حرف اکثریت جامعه را بپذیرد و از این تصمیم اقلیت صرف نظر کند؟

  تشخیص سرطان مورچه در آینده

متأسفانه در برخی از تصمیمات تقنینی به پیامدهای اجتماعی فکر نمی کنند و به نظر می رسد آنچه را که می خواهند به ویژه با لابی در مجلس پیش ببرند، اصلاً به دنبال توجه به عواقب آن نیستند.

همانطور که در مورد بنزینی که ساخته بودند و عواقب آن را به دنبال نداشت. در حال حاضر تصمیمات مربوط به مسائل اقتصادی در قانون بودجه مشخص نیست.

مثلاً ببینید چند میلیارد دلار برای دارو کنار گذاشته شده است و هیچکس نمی‌پرسد این توزیع چقدر واقعی است. نیم دلار نیست؟ 4200 دلار است؟ بر اساس آن افراد می توانند زندگی خود را تنظیم کنند. متأسفانه در مجلس تصمیم گیری می شود و زمانی که نتیجه برعکس شد، فقط به فکر درمان بودند.

در مواجهه با این طرح ها، مردم چه اقدامات مشخصی می توانند انجام دهند تا اعتراض خود را بدون نقض قانون و در چارچوب قانونی نشان دهند؟

اگر احزاب بزرگ و قدرتمندی در کشور داشتیم که مطالبات مردم را در چارچوب گفت و گو با دولت و نظام پیگیری می کردند، می توانستند با روش های برنامه ریزی شده به آن برسند.

اما اکنون متأسفانه هر اعتراضی صورت می گیرد، جریان ها از این موج استفاده می کنند و امنیت را تهدید می کنند.

پس راه این است که احزاب که پل ارتباطی مردم و حکومت هستند باید وارد شوند و مطالبات مردم را مطرح کنند. در غیر این صورت نمایندگان مجلس این تکلیف را دارند و در مجلس برای حفظ حقوق مردم این سوگند یاد کرده اند و مهم ترین چیزی که الان باید از آن دفاع شود حقوق ملت و شهروندی است و بعد باید به فضای مجازی بروند. .

  آخرین وضعیت قیمت در بازار آهن و فولاد

آیا این رفتار باعث ناامیدی بیشتر مردم در مجلس می شود یا می تواند باعث توجه بیشتر مردم به انتخابات و انتخاب نامزدهای پیشتاز شود و منجر به تغییر در این حوزه شود؟

قبلا هم گفتم که نمایندگان با رای مردم بیرون آمدند و باید به خواسته های مردم عمل کنند نه با دیدگاه ها و اهداف سیاسی خودشان.

نمایندگان باید مطالبات مردم را در چارچوب قانون پیگیری کنند وگرنه نمی توانند به خواسته خود عمل کنند و در آن صورت نباید محیط را مجلس شورای اسلامی نامید، مجلس سنا باید بگوید.

نکته آخر

به نظر من آگاهی عمومی، سواد رسانه ای، تربیت سیاسی، آموزش فرهنگی و همان بحث قوانینی که در دنیا وجود دارد و در ایران به آن توجه نمی شود باید برای مردم تبیین شود.

مردم باید در مواجهه با تصمیمات متقاعد شوند. اینکه هر تصمیمی را که می خواهیم بگیریم و مردم را مجبور به آن کنیم که مردم سالاری دینی نیست.

مردم باید متقاعد شوند که قانون به نفع عمومی است و حمایت از حقوق شهروندی مهم است نه حمایت از جناح های خاص، در این صورت می توان آرامش را برقرار کرد. ما بعد از انقلاب دولت سازی را تجربه کردیم و همه تلاش ها بر دولت سازی بود، اما باید به ملت سازی توجه می کردیم.

اگر اعتماد مردم را که پشتوانه و سرمایه اجتماعی است از دست بدهیم و به سمت ملی شدن معطوف نشویم، دولت ها می روند و ثباتی در این سرمایه گذاری که روی دولت ها انجام داده ایم وجود نخواهد داشت.

در نهایت هر دولتی در جای خود هزینه نظام را پرداخت کرد و بالاخره آن دولت ها پیر شدند یا خائن نامیده شدند یا خائن خوانده شدند و به هر حال برکنار شدند، اما آنچه که می ماند ملت است.

دیدگاهتان را بنویسید