مذاکره با عربستان سعودی؛ تکمیل احیای برجام

امیررضا نظری

روزنامه نگار

وی افزود: آماده ادامه مذاکرات تهران و ریاض در بغداد هستیم و تعیین تاریخ و زمان دور بعدی مذاکرات بستگی به اراده ای دارد که در ریاض ایجاد می شود و به محض اینکه این اراده شکل گرفت، خواهیم کرد. روز گذشته وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت: ما در بغداد حضور خواهیم داشت.

به گفته بسیاری از کارشناسان این به معنای شکست مذاکرات با عربستان است. جای تعجب است که چرا دولت و دستگاه دیپلماسی اشتباهات دولت قبل را تکرار می کنند، در دولت قبل لوایح FATF باید موازی با مجمع عمومی سازمان ملل پیگیری و تصویب می شد تا نتایج مضاعفی برای کشور حاصل شود. متأسفانه رئیس جمهور وقت ترجیح داد وارد دولت اول شود و در دولت دوم با روی کار آمدن ترامپ و خروج از FATF، لوایح FATF را تصویب کند که ناکارآمد بود!

بر همگان روشن است که مهم ترین چالش ایران در سیاست خارجی پس از موضوع تنش با آمریکا، تنظیم روابط با عربستان است. ایران و عربستان سعودی علیرغم ائتلاف ها و ائتلاف های سیاسی و اقتصادی سال ها همواره با یکدیگر رقابت داشته اند. این رقابت ها در حوزه نفت و به ویژه موضوع اوپک تأثیر قابل توجهی داشته است. در شش سال گذشته با حمله به سفارت عربستان، روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده و می توان گفت که مدل روابط از رقابت به خصومت تبدیل شده و عربستان را به بازوی اقتصادی تبدیل کرده است. و رسانه های فشار سیاسی به همین دلیل، اگر دولت جدید قصد کاهش تنش با جهان را داشته باشد، تنها با حل اختلافات ایران و عربستان میسر می شود، زیرا اگر ریاض نسبت به ایران بدبین بماند، این بار به جای لابی های ضدایرانی رهبری خواهند کرد. آمریکا و اروپا درست است و این امر به دلیل مجاورت جغرافیایی دو کشور پیامدهای منفی برای امنیت خواهد داشت.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

ما به خوبی می دانیم که عربستان سعودی در 10 سال گذشته همواره به رویارویی با ایران و با موقعیت فزاینده محمد بن مسلم در صحنه سیاسی ریاض نگاه منفی داشته است. اگر این اختلافات حل نشود، حتی در صورت بازگشایی سفارتخانه ها در تهران و واشنگتن، عربستان از کسب منافع مادی جلوگیری می کند! از سوی دیگر، با توجه به تغییرات سریع در عربستان و تغییر قریب الوقوع نسل سیاستمداران و حاکمان، به نظر می رسد ابتدا باید موانع بر سر راه تنش زدایی با غرب برداشته شود. اگر دولت محترم همچنان از همین منظر به روابط با عربستان نگاه کند و اهمیت این تنش زدایی را کمتر از مذاکره با غرب بداند، قطعا این مذاکرات با بن بست مواجه خواهد شد.

در صورت رفع این اختلافات، فصل جدیدی در روابط خارجی ایران گشوده می شود که به چندین گشایش اقتصادی منجر می شود. از سوی دیگر، از آنجایی که اکثر نیازهای نفتی کشورهایی مانند چین، کره و هند توسط تهران و ریاض تامین خواهد شد، ادامه وضعیت فعلی منجر به حذف کامل ایران از بازارهای جهانی نفت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید