مذاکرات برای رفع تحریم ها چگونه وارد پایان می شود؟

548393 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، در جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی که دوشنبه گذشته 3 مردادماه برگزار شد، علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد کشورمان در مذاکرات رفع تحریم ها گزارش مفصلی را به اعضای جلسه ارائه کرد. در مورد روند بررسی ایده های هماهنگ کننده اتحادیه اروپا.

اگرچه در خبر اعلام شده در جلسه دیروز شورای عالی امنیت ملی به جزئیات مذاکرات و محتوای خلاصه دیدگاه ها اشاره ای نشده بود، اما حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه روز گذشته اعلام کرد که نظرات ایران تا تاریخ 24 اسفند به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا تحویل خواهد شد. حداکثر دوشنبه – دیر.

جوزف بورل، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، نیمه شب دوشنبه اعلام کرد که پاسخ کتبی ایران را درباره متن پیش نویس برجام دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت: پاسخ خود را به پیشنهاد اروپا به صورت شفاف ارائه خواهیم کرد و به محض اعلام تعهد ایران به توافق برمی گردیم. وی افزود: آنچه در پرونده هسته‌ای ایران قابل مذاکره است کامل است و ما موضع خود را که به اروپایی‌ها داده‌ایم آشکار نمی‌کنیم.

در هفته جاری سلسله اخباری که منابع داخلی و خارجی در قالب گزارش های رسمی یا تحلیل های سیاسی و رسانه ای منتشر کرده اند حکایت از پیشرفت نسبی مذاکرات دارد، هرچند تا زمانی که دیدگاه های ایران مطرح نشود نمی توان به طور 100 درصد اطمینان داشت. مصادف با ایده های هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، واضح است وی اظهارات قاطعانه ای در مورد نتیجه مذاکرات بیان کرد، اما خروج مذاکرات از بن بست قبلی را باید رویکردی سازنده دانست.

  پرونده من علیه پرسپولیس آتش گرفته بود

گزارش‌ها حاکی از آن است که در ایده‌های پیشنهادی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، برخی از نگرانی‌های ایران که در سه محور اصلی در مذاکرات دنبال می‌شد، به روشنی پاسخ داده نشده است و دیدگاه‌های مطرح شده از سوی ایران به اتحادیه اروپا نیز به این موضوع اشاره دارد. نیاز از برآوردن درخواست ها در کشور ما قانونی است.

در همین راستا وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد; اگر نظرات ما در این سه موضوع که منطقی هم هست محقق شود، آماده ورود به مرحله توافق هستیم.

اظهارات جوزف بورل، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، پس از دریافت نظرات ایران، وجود اختلاف نظر بین ایده‌های ارائه‌شده و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را تأیید کرد.

بورل افزود: آمریکا نیز به صورت خصوصی نظر خود را اعلام کرده است، ما به تلاش برای جمع آوری نظرات ادامه خواهیم داد.

اگرچه در روزهای اخیر و به ویژه پس از ارسال اظهارات ایران به اتحادیه اروپا، گمانه زنی ها و اظهارات زیادی در مورد نوع واکنش ایران و دیدگاه های آمریکا در این زمینه مطرح شده است، اما تا زمان اظهارنظر رسمی طرف های حاضر در این مذاکرات هیچ یک از اخبار و تحلیل‌های منتشر شده نمی‌تواند منعکس‌کننده واقعیت‌های کنونی در خصوص نتیجه مذاکرات لغو تحریم‌ها باشد.

آنچه در مورد موضع ایران به یقین می توان گفت دیروز در اظهارات صریح حسین امیرعبدالخیان وزیر امور خارجه برجسته شد: ما نمی توانیم از خط قرمز خود عبور کنیم و نمی توانیم قراردادی را امضا کنیم که پس از مدتی منقضی شود، مثلاً 40 روز پس از توافق. هیچ اتفاقی روی زمین نمی افتد. ما به دنبال توافقی هستیم که مردم بتوانند در زندگی خود ببینند.

  شروع تمرینات استقلال با مراسم معارفه ساپینتو

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید