مذاکرات باید در واشنگتن باز شود

562485 خبر ناگهانی

بر اساس بیانیه رسمی مقامات وزارت امور خارجه کشورمان، انریکه مورا معاون وزیر امور خارجه و نماینده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، روز سه شنبه برای دیدار با برخی از مقامات کشورمان به تهران سفر می کند.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به یک روزنامه بریتانیایی گفت که به دنبال یک “موقعیت میانی” برای شکستن بن بست در مذاکرات وین است و تلاش های بیش از یک ساله اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق را به خطر می اندازد.

پس از انتشار این خبر، گمانه‌زنی‌هایی درباره دلیل این سفر در رسانه‌های مختلف منتشر شد که بیشتر آن‌ها حول محور حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تحریم‌های دولت آمریکا بود. مشکلی که دقیق نیست و اخیرا تسنیم به نقل از یک منبع آگاه مطلبی را در تشریح این موضوع منتشر کرده است.

در همین راستا و بر اساس گفته های غرب، به نظر می رسد که مورا در این سفر به دنبال جلب توجه مقامات کشورمان برای پذیرش خواسته های دولت آمریکا در راستای احیای برجام است؛ اما به نظر می رسد مورا در جریان این سفر قرار گیرد. الزاماتی که نتیجه قطعی دارد: سازمان اقتصادی غیرانتفاعی ایران برای احیای توافق هسته ای.

شنیده های تسنیم حاکی از آن است که مورا در این سفر به دنبال جداسازی بخش های مختلف تحریم ها است. یعنی تاکید بر لغو تحریم ها علیه افراد و نهادهای خاص – از جمله سپاه – و تاکید بر ادامه تحریم ها علیه افراد و نهادهای خاص – از جمله سپاه قدس – که اخیراً به صورت نیمه رسمی توسط سخنگوی کاخ سفید بیان شد.

  کاهش جمعیت خرمشهر را باید مردم فتح کنند!

البته این استراتژی قبلا شکست خورده است. چرا که تیم ایرانی به صراحت بر خط قرمز خود تاکید کرده است که لغو کامل تحریم ها بر اساس برجام و بسترسازی برای منافع اقتصادی ایران از احیای این توافق مغفول نخواهد ماند.

دولت بایدن از ابتدای مذاکرات در وین خط قرمز جدی خود را به عنوان یک منفعت اقتصادی برای ایران از زمان احیای برجام شناسایی کرده و در این زمینه کوچکترین انعطافی از خود نشان نداده است. عملیات روانی در پرونده سپاه و تاکید غیرواقعی بر این موضوع که تنها موضوعی که در مذاکرات وین باقی مانده، موضوع خروج سپاه از لیست سیاه است، در همین راستا انجام شده است، به موضوع اصلی که کاخ سفید از آن خودداری می کند. حذف تحریم ها برای افراد و نهادها منافع اقتصادی مردم ایران تضمین کننده فراموشی توافق هسته ای است.

در واقع باید تاکید کرد که اگر طرف اروپایی واقعاً به دنبال راه برون رفت از مذاکرات و احیای برجام است، نتیجه مذاکرات در وین را باید از واشنگتن جست و جو کرد نه تهران! همانطور که ایران همواره اعلام کرده است که علیرغم تعهدات مکرر آمریکا و خروج این کشور از برجام، در صورت تامین منافع اقتصادی برای مردم ایران، آماده بازگشت به تعهدات هسته ای خود در چارچوب برجام است. با این حال، طرف آمریکایی نمی خواست به طور جدی به تعهدات خود عمل کند و به طور موثر تحریم ها را لغو کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید