مدرن واکسن سرطان می سازد

سیناپرس نوشت؛ در اوایل دهه 2020، زمانی که ویروس کرونا به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و باعث یک اپیدمی جهانی شد، محققان Modrena تصمیم گرفتند واکسنی علیه mRNA تولید کنند. خوشبختانه، دهه ها تجربه راه را برای موفقیت این فناوری جدید هموار کرده است و تا پایان سال 2020، واکسن های تاج ایمنی و کارایی فوق العاده ای نشان داده اند.

توسعه واکسن‌های mRNA راه را برای محققان برای انجام تحقیقات جدید هموار کرد. بنابراین، در حالی که معلوم می شود که این فناوری می تواند واکسن ایمن و مؤثر علیه کووید-19 ایجاد کند، این فناوری چه کار دیگری می تواند انجام دهد؟

در همین راستا شرکت مدرنا به تازگی سه هدف توسعه جدید را اعلام کرده است. این سه هدف جدید برای واکسن‌های mRNA مطابق با تمرکز قبلی شرکت بر روی واکسن‌های HIV، آنفولانزا، سیتومگالوویروس CMV و ویروس اپشتین بار، سرطان و واکسن EBV است.

بزرگترین هدف جدید اعلام شده، واکسن mRNA علیه ویروس هرپس سیمپلکس HSV است.

دو نوع ویروس تبخال در پزشکی وجود دارد: HSV-1، ویروسی که دهان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تبخال می شود، و HSV-2، شایع ترین منبع تبخال تناسلی.

نامزد واکسن mRNA مدرنا HSV-2 را هدف قرار خواهد داد و این شرکت گفت که انتظار دارد مصونیت در برابر این نوع تبخال محافظتی در برابر HSV-1 ایجاد کند.

هر دو ویروس تبخال به عنوان ویروس های نهفته شناخته می شوند، به این معنی که عفونتی که ایجاد می کنند اغلب مزمن است و ویروس تا پایان عمر فرد غیرفعال می ماند.

  آب تهران آلوده نیست

تخمین زده می شود که HSV-1 بیش از نیمی از جمعیت جهان را آلوده کند، در حالی که HSV-2 شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است که تقریباً 10 درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویروس تبخال ممکن است در ایجاد بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر نقش داشته باشد.

دومین هدف واکسن مدرن mRNA ویروس واریسلا-زوستر VSV است. این ویروس باعث آبله مرغان می شود و یک ویروس نهفته است که می تواند سال ها پس از عفونت اولیه غیر فعال بماند. هنگامی که VSV دوباره فعال می شود، باعث ایجاد بیماری به نام زونا می شود.

هدف قرار دادن Modrena برای زونا به دنبال اعلام فایزر در ماه گذشته مبنی بر اینکه آنها همچنین در حال کار بر روی ساخت واکسن mRNA برای مبارزه با این بیماری رایج هستند.

هدف نهایی اعلام شده توسط Modrena، ساخت واکسنی است که دو آنتی ژن بیان شده توسط سلول های سرطانی خاص را هدف قرار دهد.

واکسن روی دو آنتی ژن متمرکز است: ایندول آمینو ۲،۳-دی‌اکسیژناز IDO و لیگاند برنامه‌ریزی‌شده PD-L1.

هر دوی این مولکول ها نقش مهمی در رشد سلول های سرطانی دارند. هدف از واکسن mRNA Modrena آموزش سلول های ایمنی برای شناسایی سلول های توموری است که این آنتی ژن های خاص را بیان می کنند. واکسن mRNA در ابتدا برای سرطان پوست پیشرفته یا متاستاتیک و نوعی سرطان ریه به نام سرطان ریه سلول غیر کوچک آزمایش شد.

استفان بانسل، مدیر عامل شرکت مدرنا گفت: “ما متعهد به مبارزه با ویروس های نهفته با هدف جلوگیری از شرایط پزشکی مادام العمر ناشی از برنامه های واکسن mRNA هستیم.” ما مشتاقانه منتظر بررسی این هستیم که آیا می توانیم سلول های T خاص PD-L1 و IDO1 را از طریق واکسیناسیون القا کنیم یا خیر.

  مذاکرات چند روزی متوقف شد/ هیئت ها برای رایزنی به تهران می آیند

در صورت موفقیت این طرح می توان به محدودسازی و پیشگیری از سرطان امیدوار بود.

منبع: newatlas

دیدگاهتان را بنویسید