مدارس شهر تهران در وضعیت ناامنی قرار دارند

559513 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کامران عبدلی درباره بازدیدهای سازمان آتش نشانی تهران از مدارس قبل و بعد از شیوع تاج، گفت: سازمان آتش نشانی تهران به طور مستمر نه تنها از مدارس بلکه از ساختمان های خطرناک شهر تهران بازدید می کند. به آرامی

ادامه مطلب

شناسایی مبتلایان یا ناقلین دانش آموزان از طریق سامانه «ایران من».

شناسایی 930 مدرسه خطرناک در تهران

معاون آتش نشانی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: متاسفانه می توان گفت مدارس شهر تهران در وضعیت خطرناکی قرار دارند. طبق آماری که از سازمان نوسازی مدارس شهر تهران دریافت کردیم، تاکنون حدود 2000 مدرسه از ما نمایندگی داشته‌ایم، اما تعداد مدارس بیش از این است و حدود 2500 مدرسه وجود دارد، بقیه مدارس ناپایدار و فرسوده هستند. ما بارها آمار و آدرس کامل 2000 مدرسه را درخواست کرده ایم، اما هنوز برای ما ارسال نشده است. اما آتش نشانی به صورت خودجوش وارد شهر شد و حدود 930 مدرسه خطرناک را به اشکال مختلف از جمله سیستم بازرسی و طرح های ایستگاه مرکزی شناسایی کرد. دستورالعمل ها و هشدارهای ایمنی متعددی به همه 930 مدرسه ارسال شده است.

آمار وحشتناک ناامنی در مدارس شهر تهران

وی گفت: بیشتر 930 مدرسه شناسایی شده توسط دولت اداره می شود. این 11 مدرسه هنوز به مرحله اخذ گواهینامه ایمنی نرسیده اند، یعنی می توان گفت متاسفانه هیچ یک از مدارس تهران گواهی ایمنی و آتش نشانی ندارند. از نظر آتش نشانان ساختمانی که گواهی ایمنی نداشته باشد خطرناک تلقی می شود و این آمار واقعا وحشتناک است.

  راهپیمایی روز قدس در کشورهای مختلف + فیلم

79 درصد تصادفات مدارس در تهران به دلیل فرسودگی شغلی است

عبدلی با بیان اینکه در دو سال اخیر شرایط بسیار خوبی برای اعمال قوانین ایمنی و آتش نشانی در مدارس ایجاد شده است، گفت: اما این فرصت از دست رفته است، تاسیسات برق و گاز. در مورد سایر حوادث نیز علت 79 درصد حوادث در مراکز آموزشی مربوط به عدم نگهداری و آسیب دیدن ساختمان است. سقوط درختان، سقوط اجسام، سقوط از پرتگاه، نشت گاز، سیل، ریزش چاه، افتادن افراد در گودال از جمله علل تصادفات است همچنین طبق آمار سال های گذشته 50 درصد تصادفات در مدارس ابتدایی (دوره اول) رخ داده است. ).
کدام منطقه از مدارس شرایط ایمنی بدتری دارد؟

وی ادامه داد: بر اساس بررسی انجام شده بدترین شرایط ایمنی در مدارس به ترتیب در نواحی 15، 3، 20 و منطقه 4 وجود دارد.

معاون حفاظت و پیشگیری آتش نشانی تهران گفت: مراکز آموزشی در مرحله ساخت باید برای رعایت نکات ایمنی و اقدامات آتش نشانی رصد می شدند که رعایت نکردند و حداقل های ایمنی را نداشتند. با توجه به این مشکل تاکنون در زمینه ایمنی بهترین راه برای یادگیری مهارت های مقابله با آتش سوزی و حوادث به مربیان، معلمان، مراقبان و نگهبانان این مدارس می باشد. سازمان آتش نشانی آمادگی بازدید، صدور دستورالعمل مطابق با شرایط مدرسه و ارائه توصیه های لازم برای اعمال قوانین ایمنی را دارد.

به گفته وی، با توجه به ماهیت تجمعی و عدم تلاش برای ایمن سازی مراکز آموزشی، این مراکز جزو مکان های پرخطر طبقه بندی می شوند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی گفت: شاخص ریسک یک ساختمان با توجه به تعداد افراد و توانمندی افراد تعیین می شود. لازم است اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آتش سوزی و حوادث در این نوع ساختمان ها انجام شود.
عدم رعایت مقررات مربوط به استعلامات ایمنی مدرسه

وی گفت: با توجه به اعمال نظام اداری در مقررات سه گانه ملی ساختمان، ساختمان های غیرمسکونی باید در مرحله صدور پروانه و تکمیل مورد نظر سازمان آتش نشانی قرار گیرند، اما واقعیت این است که مدارس قوانین و مقررات را رعایت نمی کنند. و ما نگران هستیم

عبدلی با بیان اینکه برخی از ساختمان های مسکونی به طور ناگهانی تغییر کاربری داده و تبدیل به ساختمان آموزشی می شوند، گفت: معماری یک ساختمان مسکونی برای مرکز آموزشی مناسب نیست و قبل از تغییرات ایمنی باید شرایط ایمنی آن بررسی و تایید شود. در صورت تایید کاربر جدید، مجوز کاربری جدید صادر خواهد شد. سازمان آتش نشانی تهران آماده استعلام و بازرسی های لازم در خصوص مدارس قدیمی، موجود و جدید را انجام دهد.

عدم قطعیت اصلی در مدارس چیست؟

به گفته وی، اصلی ترین ناامنی ها در مدارس راه های خروج و تخلیه، ناامنی برق، نبود اعلام حریق و سیستم اطفای حریق است. برگزار نشد.

عبدلی با اشاره به مکان های پرخطر در مدارس گفت: در برخی موارد مشاهده می شود که موتورخانه در کنار کلاس درس است یا مثلا آزمایشگاهی که مواد شیمیایی دارد در خروجی دانش آموزان قرار دارد. به دقت مطالعه و تصحیح شود.

وی افزود: برخی مدارس در معابر باریکی قرار دارند که خودروهای آتش نشانی در هنگام آتش سوزی و حوادث به آنها دسترسی ندارند.

  شهر تهران خارج از اختیار شهرداری است/ ساخت و سازهای بی رویه در سکونتگاه های غیررسمی اطراف پایتخت

لزوم ارتقای ایمنی مدارس استثنایی به دلیل شرایط خاص

عبدلی افزود: جلسات مختلفی با سازمان تعمیرات آموزش و پرورش وزارت آموزش و پرورش برگزار شده تا بتوانیم ایمنی مدارس را ارتقا دهیم. برای مدارس اختصاصی نیز مکاتبه انجام می شود، زیرا این مدارس شرایط خاصی دارند. از آنها خواستیم که به این مدارس اولویت بدهند چون شرایط خاصی دارند.

وی گفت: خوشبختانه هنوز حادثه پرخطری در مدارس شهر تهران رخ نداده است، اما در صورت وقوع، احتمال وقوع فاجعه انسانی وجود دارد.

معاون سازمان آتش نشانی و پیشگیری از آتش سوزی شهر تهران در پایان گفت: طبق مقررات ملی ساختمان و قوانین بالادستی کلاس های کلاس اولی، مهدکودک و دبستان فقط باید در طبقه همکف برگزار شود. که در بسیاری از مدارس این کلاس ها بالا یا پایین برگزار می شود که در صورت آتش سوزی یا تصادف بسیار خطرناک است و کودکان نمی توانند در هنگام بحران جان خود را نجات دهند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید