محققان دانشگاه فلوریدا؛ تشخیص کرونا در 30 ثانیه

گرفتن سریع نتیجه آزمایش برای تشخیص پاتوژن بسیار مهم است، زیرا در غیر این صورت ممکن است فرد به مکان های مختلف برود و تا زمان اعلام نتیجه آزمایش افراد دیگر را مبتلا کند. تاخیر در دریافت نتایج تست کووید-۱۹ بدون شک می تواند یکی از عوامل افزایش شیوع این بیماری باشد. متأسفانه، اغلب 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد تا دقیق ترین نتایج آزمایش کووید-19 به دست آید.

کیت‌های تست خانگی، اگرچه در عرض چند دقیقه نتیجه می‌دهند، دقت یا حساسیت کمتری دارند. محققان دانشگاه فلوریدا اخیراً دستگاهی را برای تست کووید-۱۹ ساخته اند که می تواند وجود ویروس کرونا را در کمتر از ۳۰ ثانیه با همان حساسیت و دقت تست PCR تشخیص دهد. محققان دانشگاه فلوریدا با تیمی از محققان دانشگاه ملی یانگ مینگ در تایوان، چیائو تونگ، همکاری کردند.

به گفته محققان، این دستگاه می تواند توانایی متخصصان سلامت را برای شناسایی سریع و واکنش سریع به ویروس کرونا یا اپیدمی های بعدی تغییر دهد.

محققان ادعا می کنند که این دستگاه 90 درصد دقیق است و دقت و حساسیتی مشابه تست های PCR دارد.

لازم به ذکر است که این دستگاه هنوز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار نگرفته است. محققان گفتند ابتدا باید مطمئن شوند که نتایج آزمایش به دلیل وجود سایر آلاینده ها یا سایر عوامل بیماری زا که در دهان و بزاق یافت می شوند، تغییر نمی کند. اینها شامل سایر کروناویروس‌ها، عفونت‌های استافیلوکوکی/استافیلوکوکی، آنفولانزا، ذات‌الریه و 20 مورد دیگر است. استافیلوکوک ها یک جنس مهم از باکتری های گرم مثبت هستند.

  جزئیات قتل همسر دومش

انرژی این دستگاه دستی از یک باتری 9 ولتی تامین می شود و از نوار تست ارزان قیمتی مشابه نمونه های استفاده شده در متر استفاده می کند. آنتی بادی های ویروس کرونا به یک لایه طلایی در بالای باند متصل می شوند. این نوار برای نمونه برداری از بزاق انسان روی زبان انسان قرار می گیرد.

سپس نوار به یک سیستم خواندن متصل به یک برد مدار وارد می شود. اگر فردی آلوده شود، ویروس کرونا در بزاق به آنتی‌بادی‌ها می‌چسبد و با تحریک دو تکانه الکتریکی که توسط یک ترانزیستور خاص پردازش می‌شوند، شروع به حرکت می‌کند. غلظت های بالاتر ویروس کرونا هدایت الکتریکی نمونه را تغییر می دهد. این به نوبه خود ولتاژ پالس های الکتریکی را تغییر می دهد.

این سیگنال ولتاژ میلیون ها بار تقویت می شود و به یک مقدار عددی تبدیل می شود. این مقدار یک نتیجه مثبت یا منفی را نشان خواهد داد و هر چه مقدار کمتر باشد، بار ویروسی بیشتر می شود. به گفته محققان، توانایی این دستگاه در تعیین کمیت بارهای ویروسی و آنتی بادی ها، آن را به وسیله ای ویژه برای تشخیص ویروس تبدیل می کند.

محققان می گویند این دستگاه می تواند با قیمت کمتر از 50 دلار ساخته شود، در حالی که تجهیزات آزمایش PCR ممکن است هزاران دلار هزینه داشته باشد.

محققان همچنین در حال بررسی توانایی دستگاه برای شناسایی پروتئین های خاصی هستند که می توانند برای تشخیص بیماری های دیگر از جمله سرطان، حمله قلبی و سلامت سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گیرند.

  با کشنده ترین ویروس های تاریخ آشنا شوید

محققان به این نتیجه رسیده اند که این دستگاه علاوه بر محیط های پزشکی، ممکن است برای مکان های شلوغ مانند کنسرت، رویدادهای ورزشی و کلاس های درس نیز مناسب باشد./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید