محصولات نانو ذرات منجر به کسب درآمد می شوند/ حمایت از ایده های خلاقانه در گام دوم رویداد دانشگاه آزاد اسلامی

562513 خبر ناگهانی

علی شفقت لنبر در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه اسکانیوس با اشاره به برگزاری دومین گام از رویداد ملی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این رویداد که در آستانه چهل سالگی برگزار می شود. دانشگاه به صورت علمی ارتقاء خواهد یافت.

نویسنده کتاب «بیوسنتز نقره/عصاره گیاهی لانتانیم و خواص ضد باکتریایی» گفت: این یک پروژه جدید و مبتکرانه در کشور است و تیم تحقیقاتی سعی کرده اند از پوشش گیاهی زیادی برای تولید نانوذرات استفاده کنند.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: حدود 12 سال از آغاز فعالیت در این حوزه می گذرد. اما در هیچ زمانی این مطالعات منسجم و متمرکز نبودند و این تنوع باعث شده است که در سطح تحقیقات و پایان نامه ها و مقالات دانشجویی باقی بمانند.

وی با تاکید بر تجاری سازی و اجرای پایان نامه ها و طرح های پژوهشی دانشجویی، خاطرنشان کرد: نانو ذرات نقره کاربردهای فراوانی دارد، موضوعی که بارها در پایان نامه ها به آن اشاره شده است; اما به مرحله عملی نرسیده اید. به عنوان مثال در پزشکی از نانوذرات تولید شده در پزشکی، دارویی، آرایشی و ضدعفونی کننده استفاده می شود، زیرا این ذرات دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی هستند.

محصولات نانو ذرات مناسب برای تبادل ارز

شفقت لنبر ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که کشاورزان می خواستند سالن های نگهداری دام و طیور را ضدعفونی و شستشو دهند، مجبور بودند هزینه زیادی را برای خرید مواد ضدعفونی کننده خرج کنند. اما اکنون از نانوذرات بسیار کمی برای ضدعفونی کردن یک منطقه بزرگ استفاده می کنند.

ایران در فناوری نانو رتبه ششم جهان را دارد و به راحتی می تواند از صادرات به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس درآمد کسب کند.

این محقق با اشاره به دستاوردهای کاربردی ویژه این طرح از جمله اشتغال زایی، کار آموزی و ارزآوری برای کشور گفت: ایران رتبه ششم دنیا در حوزه فناوری نانو و مسائل مربوط به آن را دارد. کشورهای همسایه خلیج فارس، آسیای میانه مانند ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه کشورهایی هستند که در زمینه نانوتکنولوژی چندان فعال نیستند و به راحتی می توان آنها را به محصولات مبتنی بر نانو صادر کرد.و ارزآوری کرد.

  بحران در چین و اوکراین

وی با بیان اینکه این پروژه تحقیقاتی به منظور رفع نیازها و مشکلات حوزه نانو و کاهش تامین مواد اولیه آزمایشات نانو در این حوزه طراحی شده است، گفت: این مطالعات دوستدار محیط زیست است به این معنا که آلودگی زیست محیطی وجود ندارد. همچنین مواد خام، یعنی عصاره های گیاهی، بسیار ارزان هستند و در طبیعت وجود دارند. نانوذرات تولید شده یا سنتز شده در این فرآیند به طور معقولی برای فعالیت های کاربرد نانوذرات مناسب هستند.

پروفسور آزاد دانشگاه اسلامی با اشاره به پروژه «تایپ پرتویی پماد گیاهی مسکن در آرتروز مفاصل و زانو و مسکن‌های استخوانی» گفت: این طرح تحقیقاتی محققان را در کارگاه‌های صنعتی و آزمایشگاه‌ها با هزینه بسیار کم به نتیجه می‌رساند. کاهش نیاز دارویی کشور به واردات دارو به کشورهای خارجی

ایده ها را در رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی به کار بردم

وی در پاسخ به این سوال که آیا رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی می تواند از تحقیقات و اختراعات محققان، مخترعان و اساتید این دانشگاه برای رونق حمایت کند، گفت: من استاد سه طرح پژوهشی بودم و تحقیقات با حمایت انجام شد. دانشگاه آزاد اسلامی و با حدود هشت پایان نامه دانشجویی در مقاطع مختلف تحصیلی به صورت مقاله به مرحله تجاری سازی رسیده اند. اما به مرحله عملی یا تجاری سازی یا رفع مشکلات و نیازهای جامعه نرسیده است. در نتیجه، این رویداد می تواند به طور قابل توجهی این مشکل را کاهش دهد و به دیدن ایده های خنک کننده کمک کند.

شفقت لنبر افزود: این رویداد به سایر اساتید نیز برای رسیدگی به پروژه ها و تحقیقات مختلف ایده می دهد. یعنی در رویداد با مشکلات عمومی جامعه آشنا می شوند و می توانند تحقیقات نیمه تمام انجام شده توسط معلمان یا دانش آموزان را تکمیل کرده و به کار گیرند.

  آرایش غلیظ لیلا اوتادی + عکس

این محقق با بیان اینکه برخی نکات آموزشی در خصوص پژوهش قابل طرح است، گفت: وی گفت: به عنوان مثال در این طرح تحقیقاتی می توان عصاره های گیاهی را انتخاب کرد که در متالورژی و ساختار نانوذرات نقش دارند و ذرات ریزتری تولید می کنند، زیرا هر چه اندازه کوچکتر باشد، اثر پزشکی یا ضد باکتریایی آن بیشتر است. نانوذرات باید اشکال خاصی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نانوذرات کروی هستند و اثر خوبی ندارند، تصریح کرد: در این پروژه تحقیقاتی درصدد تولید نانوذرات با اشکال مکعبی هستیم، زیرا در این حالت ذرات دارای لبه های تیز هستند و در زمان حمله فیزیکی، باکتری ها یا ویروس ها یا ذرات ساقه در این حالت موثرتر هستند و به این ذرات نفوذ می کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید