محرومیت کارگران ساختمانی از بیمه بیکاری

533123 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، هادی ابوی در ارزیابی ابلاغ سیاست های مشترک تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری گفت: فرمایشات معظم له در چند بخش ارائه شده است که بیشتر آن به موضوعات حمایتی از جامعه کارگری مربوط می شود. یکی از موضوعات مورد تاکید حذف تشکل های غیرضروری در کشور و رفع تبعیض غیرقانونی و استفاده از مشارکت مردمی است. در حال حاضر شرکت های پیمانکاری شرکت های واسطه ای هستند که کار خاصی انجام نمی دهند و سازمان های غیر ضروری محسوب می شوند. در این شرکت ها تبعیض زیادی وجود دارد زیرا همه نمی توانند برنده این قراردادها شوند، از طرفی هزینه های دولت بالا و مدیریت آن پرهزینه است که باید به آن توجه شود. در بحث مشارکت مردمی نیز باید از ظرفیت تعاونی هایی مانند تعاونی های استانی و شهرسازی استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

افزایش دستمزد کارگران باعث رونق کسب و کار و بازار کار در کشور می شود

وی ادامه داد: موضوع دیگر نظارت راهبردی در حوزه تامین اجتماعی و به ویژه سازمان تامین اجتماعی است. از قدیم گفته بودیم شورای عالی نظارت بر تامین اجتماعی باید متشکل از صاحبان واقعی آن باشد و شخص پرداخت کننده حق بیمه و شخص پرداخت کننده حق بیمه باید نقش بیشتری در نظارت بر این سازمان داشته باشند.

دبیرکل دیوان عالی کشور با اشاره به بند 3 این ابلاغیه گفت: هزینه ها برجسته شده است. بارها گفته‌ایم که دولت‌ها به تعهدات خود در این زمینه عمل می‌کنند، اما می‌بینیم که گاهی اوقات قول می‌دهند گروهی را بیمه کنند، اما دولت سهم خود را نمی‌دهد، بنابراین به حدی انباشت می‌شود که اگر سودش از آن منتفع شود. اصلی آن بیشتر می شود.

  دانشگاه آزاد دیگر مرکز آموزش همگانی نیست / ماموریت تخصصی هراستان مبتنی بر آمایش سرزمین

ابوی با بیان اینکه اموال تامین اجتماعی متعلق به صاحبان اصلی و کارگران و بازنشستگان است، افزود: در صندوق تامین اجتماعی که یک صندوق غیردولتی است و بودجه دولتی ندارد، اموال متعلق به افرادی است که آن را تامین می کنند و دارند. کد ملی است و دستور مدیریت رعایت صحت اموال متعلق به مردم و سوددهی و شفافیت وجوه با سازوکار مشخص است.

این مقام مسئول در امور کارگری با تاکید بر فراهم شدن بستر بیمه ای برای آحاد جامعه گفت: در بند 5 ذکر شده است که پرونده های اصلی بیمه برای همه افراد از محل حق بیمه بیمه شدگان، کارفرمایان و دولت در نظر گرفته شود. در حال حاضر سازندگان به دلیل نداشتن کارفرما از مزایای بیکاری محروم هستند، سازوکار و برنامه کاری مبتنی بر کیت موفق نداریم، نتوانستیم کارگران ساختمانی را تا زمانی که جزئی از کشور هستند ساماندهی کنیم و مقام معظم رهبری گفتند: بیمه باید برای اعضای جامعه تامین شود.

ابوی به تاکید مقام معظم رهبری بر حفظ قدرت خرید مستضعفان اشاره کرد و گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری مصوبه شورای عالی کار برای افزایش دستمزد کارگران را تایید کرد. واقعیت این است که باید برای اصلاح دستمزد کارگران بر اساس هزینه های آنها اقدام اساسی کرد.

به گفته وی، در بحث هدفمندی یارانه ها باید به کارگاه های کوچک زیر 10 نفر که مقاومت کمتری در برابر افزایش دستمزد دارند و مشاغل وابسته به نیروی کار را هدف قرار می دهند، توجه ویژه شود.

این افسر کار در پایان با اشاره به بند 9 ابلاغیه مذکور اظهار داشت: با توجه به بند 9 از کلیه کارمندان، کارگزاران و نمایندگان مجلس که به هر نحو در تصمیم گیری ها دخیل هستند تقاضا داریم در صورت عدم پرداخت وجه اقدام کنند. توجه به بندهای اول تا هشتم، دومی را در نظر بگیرید، چرا که مقام معظم رهبری خواستار تهیه الحاقیه تامین اجتماعی برای تمامی طرح ها و برنامه های کلان کشور شده اند، لذا انتظار داریم هر برنامه ای که توسط دولت، مجلس و دولت تهیه شود. ناظران پیوست تامین اجتماعی داشته باشند. اگر قوه قضائیه برنامه ای برای کاهش جرایم زندانیان ارائه دهد، حداقل دستمزد را برای زندگی فرد و خانواده وی در نظر می گیرد.

  حقوق معوقه آبان ماه پرداخت می شود

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید