محدودیت در مسائل فرهنگی کارساز نیست

خدمات اجتماعی:

برخورد با اسکیت بازان نوجوان چمران پس از برگزاری همایش در پارک اسکیت بلوار شیراز، سر و صدای زیادی به پا کرد. برخی معتقدند رفتار نوجوانان این نسل ناشی از دستورات و محدودیت‌های دستوری فرهنگی سال‌های گذشته است که عموماً نسل جدید را به مخالفت با همه این محدودیت‌ها سوق داده و دیگر نمی‌توان ایدئولوژی آنها را قانع کرد. اما چالش های یک ماه اخیر شیراز به این اتفاق ختم نمی شود و اخیرا شاهد تعطیلی مجموعه کتاب آبی و کتاب لند هستیم.

در ابتدا با علی اکبری نماینده شیراز در مجلس دهم گفت و گو کردیم که در ادامه مشروح آن را می خوانیم:

علی اکبری، نماینده شیراز ابتدا به یک روزنامه مستقل درباره محدودیت های جدید در این شهر گفت:

به هر حال شیراز یک شهر فرهنگی است و مؤلفه اصلی آن فرهنگ است و مردمش هم به این موضوع اعتقاد دارند. عوامل مختلفی نیز بر این رویدادها تأثیر می گذارد، چه از نظر ادبیات و چه رویدادهای فرهنگی در آن شهر و ساختار جمعیتی که موزاییکی از فرهنگ های مختلف است. در عین حال شیراز خود نقطه تماس همه استان های جنوبی است، چه از نظر ظرفیت خدماتی و چه از نظر امکان عرضه و پشتیبانی که همگی در تبدیل شیراز به یک شهر فرهنگی تاریخی موثر هستند. این موضوع نیز پیشنهادات خاص خود را می طلبد و نمی توانیم مردم را نگران استفاده از امکانات محدود شهری کنیم. چون عکس العمل مردم جای دیگری مشخص می شود و شاید بی تاثیر نباشد که همین محدودیت های ناخودآگاه بر مشکلات دینی مردم تاثیر گذاشته است. مثلاً وقتی مردم مراسم ختم دارند به جای مساجد به رستوران می روند. حتی زنان 50 ساله را در جمعی از خانواده های سنتی و مذهبی شیراز دیدیم که نام مذهبی خود را به نام های جدید تغییر دادند. این رفتارها زنگ خطر است و ناشی از تغییراتی است که در ته جامعه رخ می دهد و شاید خیلی چیزهای دیگر در حال رخ دادن است که ما از آن بی خبریم.

  وضعیت راه ها/ افزایش تردد در محورهای غیر شهری

وی در ادامه به تشریح رفتار افراد در مواجهه با محدودیت ها پرداخت:

قبل از انقلاب در زمان شطرنج وسایلی به نام قالب عکس وجود داشت که به دلیل استفاده از آنها برای چاپ اعلامیه و انتشار محدود بود. بعد از انقلاب هم دیدیم که محدودیتی برای ویدئو وجود دارد، بعد برای ماهواره ها محدودیت قائل شدیم و آنقدر بزرگ شد که از آن عبور کردند. به طور خلاصه، همه چیزهایی که با آزادی های اجتماعی مغایرت دارد، افراد از طریق رفتار خود یا به صورت زیرزمینی آن را تغییر می دهند یا به گونه ای دیگر واکنش نشان می دهند. من معتقدم دیدگاه حذفی دلیل آن چیزی است که شاهد آن هستیم.

این نماینده سابق سپس درباره محدودیت های شیراز و نسل جوان افزود:

محدودیت ها کارساز نیست و اگر فشار و اجبار بیش از حد وارد شود، مردم به شکل های مختلف تغییر فرهنگ را نشان می دهند. در شیراز اما مردم اهل تفریح، صحبت و خنده و پارک و بازدید هستند و هر چقدر هم که محدودیت ایجاد شود، اصل نیست و مردم کار خود را انجام می دهند. امیدوارم مسئولان با مردم مدارا کنند و به فکر حذف نباشند خدا رحمتشان کند.شهید بهشتی هم بر بحث جذب حداکثری تاکید کرد.

اکبری در پایان به دستور بازدارنده در مجلس دهم اشاره کرد:

در آن زمان فکر می کنم این مشکلات کمتر بود. البته مواردی هم بود، مثلاً در دوران نمایندگی، مشکل تداخل ماهواره در شیراز را پیگیری می کردم که برای مردم بسیار مضر بود. خیلی پیگیری کردم و این یکی از دلایل اخراج من شد و گفتند شما نگران هستید. به هر حال یا باید افکار عمومی را اقناع کرد یا راه حل مسالمت آمیز ایجاد کرد و وظیفه نمایندگان پیگیری مطالبات مردم است اما اکنون وزن محدودیت ها در شیراز بیشتر شده است.

  کاهش محبوبیت بایدن دوباره به رکورد بالایی رسیده است

در زیر با مسعود رضایی دیگر نماینده شیراز در مجلس دهم گفت و گو کرده ایم:

مسعود رضایی نماینده شیراز در مجلس دهم در ابتدا به روزنامه مستقل درباره اتفاقات اخیر شیراز گفت:

به نظر من کاری که الان با این چند نوجوانی که عمدا یا ناخواسته اسکیت بازی کرده اند و هدفشان مشخص نیست، اینقدر سخت گیری نشود. این برخوردها معمولاً نتیجه معکوس دارد و روند 40 سال اخیر نشان داده است که هرگاه مشکل فشاری ایجاد کرده و بر خلاف میل مردم عمل کرده اند، مثلاً افرادی که بر خلاف رودخانه شنا می کنند، نتیجه معکوس دارد و برانگیخته می شود. ماندگاری جوانان . .

وی درباره محدودیت های مجلس دهم افزود:

در آن زمان اصلاً چنین محدودیتی وجود نداشت، البته گاهی اشاراتی هم می شد، اما فضا خیلی بهتر بود چون ارتباط مردم با مدیران و نمایندگان بیشتر بود. اما الان برای این است که مردم نماینده و مدیر را نبینند. روزی ندارم که دو تا گوشی نداشته باشم که شماره نمایندگی از من نپرسند. این مقامات و نمایندگان اینقدر به مردم بی ربط هستند. و آنقدر دور هستند که مردم حتی یک تلفن کار هم ندارند. همان شکافی که بین دولت و مردم به وجود آمد، با وجود کوچکترین مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، تشنج هایی را به دنبال داشت. این موضوع را باید مسئولان نظام و دست اندرکاران نظام تعیین کنند و جلوی این اقدامات را بگیرند نه اینکه مردم را از خود دور کنند.

بیرون آمدن از مردم مانند غدد چرکی است که اگر روزی قضاوت شود بسیار مضر است و نمی توان از آن جلوگیری کرد.

  پذیرایی از زائرین در پایانه مرزی مهران تا 28 صفر ادامه دارد

رضایی سپس درباره محدودیت های شهر شیراز و جوانان نسل جدید افزود:

من محدودیت را مسئول نمی دانم. حاکمیت معمولاً بر فرهنگ تأثیر می گذارد، اما اینطور نیست. فرهنگ درباره مردم است، درباره کنش ها، رفتارها و واکنش هایی که مردم هر ملتی نسبت به زندگی خود دارند. مجموعه ای از عوامل با هم کار می کنند تا یک فرهنگ را بسازند. او حتی در دوران خفقان های تاریخی، سعدی و حافظ، فرهنگ شیراز را ترک کرد و حتی شاعران دیگر نیز محل سکونت خود را شیراز انتخاب کردند. بنابراین در این زمان زمانی برای متوقف کردن افکار و سبک زندگی مردم وجود ندارد. حتی زمانی که مغول ها به شیراز حمله کردند، طبق فرهنگ شیراز، این منطقه آنها را جذب کرد و روند مسالمت آمیز بود.

این نماینده سابق در نهایت درباره تصمیم برای عبور از موانع فرهنگی به ایندیپندنت گفت:

این باید به عنوان یک کار فرهنگی انجام شود و در اختیار افراد توانمند و آگاه به تاریخ و فرهنگ و ادبیات قرار گیرد. به جای اعمال محدودیت، اندیشه های فرهنگی باید در قالب برنامه های دسته جمعی و جشن های مختلف که در آن جوانان شرکت می کنند و انرژی خود را تخلیه می کنند تا به قول این آقایان درگیر کارهای ناپایدار نشوند، تحقق یابد.

من به مجلس و دولت توصیه می کنم که مشکلات را خودشان حل کنند تا رضایت مردم ضامن بقای آنها باشد، حالا که افکار غربی و طرفداران مذاکرات به قول خودشان در مجلس نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید