محبوبیت ترامپ در آمریکا و پیامدهای آن بر وضعیت ایران

آزاده کیان

روزنامه نگار

در حالی که جنگ بین اوکراین و روسیه پیامدهای جهانی داشت، اما ایالات متحده از پیامدهای آن جنگ در امان نبود و تأثیر جنگ بر اقتصاد آمریکا آشکار است. افزایش تورم باعث نارضایتی شدید مردم آمریکا و کاهش محبوبیت دولت بایدن در میان آنها شده است. در نظرسنجی های اخیر، درصد بیشتری از رای دهندگان آمریکایی می گویند اگر انتخابات امروز برگزار شود، به ترامپ رای می دهند نه بایدن.

دونالد ترامپ هنوز رسما نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 اعلام نکرده است، اما بر اساس شواهد موجود، احتمال نامزدی او دور از ذهن نیست. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. اما با توجه به فضای اقتصادی فعلی که مردم را ناراضی کرده است، نامزدهای هر دو طرف راهرو بعید است که نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2024 را به دست آورند. درصد زیادی از آمریکایی ها در نظرسنجی ها می گویند اولویت آنها در انتخاب رئیس جمهور بعدی بهبود شرایط اقتصادی است.

با توجه به شرایط مبهم پیرامون پرونده هسته ای ایران؛ خطر نابودی کامل برجام و خطر اجماع گسترده جهانی علیه ایران بر سر کشور فراگیر است. با توجه به سابقه جمهوری خواهان در مورد برنامه هسته ای ایران؛ احتمال فشار بیشتر بر ایران و وضعیت پیچیده تر از سوی رئیس جمهور جمهوریخواه در آینده ممکن است حتی بیشتر باشد. از سوی دیگر، در انتخابات آتی مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده در سال جاری، جمهوری خواهان پیروز شدند و قدرت را به دست گرفتند. آنها آنقدر دور نیستند که این موضوع بتواند آینده برجام و مذاکرات هسته ای ایران را تحت تاثیر قرار دهد. شاید در این شرایط حتی توافق موقت برای جلوگیری از مرگ برجام نیز بتواند کارساز باشد. توافقی که به اقتصاد تحت فشار کشور کمک می کند و شرایط زندگی مردم را بهبود می بخشد.

  بیت کوین در کانال یک مرحله ای 37 هزار دلار / قیمت روز ارزهای دیجیتال

اگرچه دولت آمریکا همواره از راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران صحبت کرده است، اما اینطور نیست. وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا به دلیل بن بست مذاکرات هسته ای، تحریم های جدیدی را علیه سه تولیدکننده نفت ایران، دو شرکت چینی و چهار شرکت در امارات که بین محصولات نفتی ایران و خریداران در شرق آسیا تجارت می کنند، وضع کرده است.

در سال 2018 دونالد ترامپ به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم های بسیاری علیه ایران اعمال شد. پس از روی کار آمدن دولت بایدن، تلاش هایی برای احیای برجام با دخالت دولت های اروپایی صورت گرفت که تاکنون نتیجه عملی نداشته است. از سوی دیگر، هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی در صورت احیای بورژوا، دولت بعدی ایالات متحده جمهوریخواه باشد. دیگر مثل ترامپ از معاهده خارج نشوید. تاکنون چندین سناتور و قانونگذار جمهوری خواه بارها گفته اند احیای برجام این است که در صورت پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات، احتمال خروج مجدد از برجام بیشتر است.

تحریم ها تاکنون تاثیر بسیار منفی بر اقتصاد کشور و وضعیت معیشتی مردم داشته است. این مورد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید