مجلس و دولت در یک جبهه هستند/ این مجلس استیضاح نیست!

احمد علیرضا بیگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعتبار گمانه زنی ها درباره استیضاح برخی از وزرای دولت، گفت: موضوع استیضاح تعدادی از وزرا مطرح شده است اما کافی است از وزرا شکایت کنیم. طرح استیضاح تا زمانی که به نتیجه نرسد به راحتی امکان پذیر نیست، در عین حال مجلس معتقد است که باید سلسله مراتبی از وزرا وجود داشته باشد، هم به دلیل ارتباط و هم به دلیل وجود سلسله مراتب پاسخگویی به وزرا، یعنی سوال اول، تحقیق و تفحص. و سپس استیضاح

وی در پاسخ به این سوال که آیا یکی از دلایلی که استیضاح وزرا به پایان نمی رسد این است که هیئت رئیسه مجلس زیر بار آن نمی گذرد، گفت: البته هیات رئیسه نیز در تلاش است تا تعاملاتی ایجاد کند که منجر به استیضاح شود. انجامش نده در نهایت مجلس و دولت در یک جبهه قرار دارند و تلاش می شود تا این روابط مختل نشود.

علیرضا بیگی گفت: وقتی وزیر بتواند زمینه طرح استفساریه را پاک کند یا به درخواست نماینده اطاعت کند، عملا انگیزه ای برای ادامه استفساریه وجود نخواهد داشت.

این نماینده مجلس در خصوص احتمال استیضاح وزیر ارتباطات گفت: نه تنها آقای زارع پور، بلکه سایر وزرا حتی اگر به مرحله اعلام وصولی برسند، این مجلس وزیری را استیضاح نمی کند. یعنی استفساریه رای نمی آورد و نمایندگان محور استیضاح هم می دانند که اگر استفساریه ای به دادگاه بیاید، رای نمی آورد; به همین دلیل تلاش می‌کنند تا با تعاملات پیش‌برنامه‌ای در صحن مجلس، آن را حل و فصل کنند.

  قوه قضائیه باید بیش از هر دستگاه دیگری به قانون احترام بگذارد

نماینده مردم تبریز در خصوص علت رای ندادن به استیضاح وزرا گفت: مجلس و دولت در یک جبهه قرار دارند. در نهایت، 220 نماینده پارلمان اروپا با آقای رئیسی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری امضا کردند و 250 نماینده پارلمان اروپا نیز با آقای رئیسی برای کاندیداتوری و کمک به او برای کسب بیشترین آرا امضا کردند. به همین دلیل مجلس مسئول موفقیت دولت است و لزوماً زیر بار استیضاح نمی رود.

علیرضا بیعی در پاسخ به این سوال که این رویه به مجلس لطمه ای نزد، گفت: بله، اما این یک اتفاق است. در دنیای سیاست اتفاق افتاده است که مجلس به نوعی اعتماد خود را با اعتماد به دولت پیوند می زند.

دیدگاهتان را بنویسید