مجلس با استخدام بازنشستگان در دولت مخالف است

552333 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، گزارش کمیسیون اجتماعی اصلاح یک تبصره (1) قانون منع به کارگیری مستمری بگیران در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با 73 رای موافق به این قانون رای دادند. موافق، 1103 مخالف و 5 رای. رای ممتنع 197 نماینده پارلمان اروپا با طرح کلی این طرح اصلاحی مخالفت کردند.

بر اساس این اصلاحیه، مدت تصدی سرپرستان خانواده ایثارگران یا ایثارگران و همچنین برکنار شدگان در همان سمت مدیریتی باید بیش از 50 درصد افزایش می یافت، اما نمایندگان با این اصلاحیه مخالفت کردند.

بر اساس ماده واحده این طرح: در تبصره (1) ماده واحده قانون منع به کارگیری مستمری بگیران مصوب 19 اردیبهشت 1395 با اصلاحات بعدی عبارت «جانبازان بالای پنجاه درصد حبس بیش از سه سال اسارت». و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند. «جانبازان بیست و پنج درصد و بیشتر، رزمندگان و آزاد شده با دو سال سابقه خدمت داوطلبانه یا بیشتر در جبهه یا اسارت، همسر و فرزندان شهدا و همسران و فرزندان جانبازان بالای پنجاه درصد از شمول این قانون مستثنی هستند. ” تصحیح شده است.

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام در مخالفت با این طرح گفت: این طرح در مجلس گذشته تصویب شد و از آن زمان استثنائات آن آغاز شد. تصویب قانون در ایالت و اظهار نظر در مورد این استثنا و استثنا کار درستی نیست.

وی افزود: در صورت تصویب این طرح چند درصد از این خانواده های شهدا از این قانون بهره مند می شوند. در حالی که این قانون مثلاً همسر یک جانباز و شهید را مجبور می کند که در سمت خود بماند و از ظرفیت نخبگانی کشور استفاده نکند.

  چینی هایی که ما به آنها سنگ اندازی می کنیم، تمایلی به سرمایه گذاری در ایران ندارند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: امتیازات و موقعیت‌های مالی کلید حفظ آنهاست. به عبارت دیگر خانواده شهدا و ایثارگران نامیده می شود، اما برای بوروکرات های حرفه ای است که سمت خود را حفظ می کنند. چون در این مملکت اکثر مسئولان مثل انرژی هستند و از این پست به آن پست می روند و هیچ وقت خودشان را خراب نمی کنند و جای دیگر جوان ها را باز نمی کنند.

ابراهیم عزیزی سخنگوی مردم شیراز نیز با موافقت با این طرح گفت: این طرح نیز به این موضوع می پردازد و گفت: چرا که کشور ما نباید از بدنه شهدا خالی بماند.

وی افزود: ثانیاً جانبازان و خانواده های شهدا هرگز به دنبال امتیازات ویژه در این کشور نبوده اند و تصور پشت این طرح این نیست که خانواده های شهدا به دنبال امتیاز باشند. اینکه یک جانباز بالای 50 درصد می تواند در هیئت حاکمه بماند از این نظر بی ربط است. چون این جانباز 50 درصد توانایی کار در آن پست را ندارد تا در آن موقعیت بماند. از سوی دیگر این قانون به این معناست که از این رهبر فداکار که می خواهد بیشتر به انقلاب و کشور خدمت کند بیشتر استفاده کند و این وظیفه مجلس شورای اسلامی است که فرهنگ ایثار و شهادت را توسعه دهد.

«مژتبی یوسفی نماینده مردم اهواز با این طرح مخالفت کرد و گفت: باید تور نخبگانی در کشور برگزار شود. این کشور که سالانه چندین نخبه و متخصص در زمینه های مختلف تربیت می کند، نباید از این ظرفیت غافل شود.

  ما به دنبال نزدیک شدن به قله هستیم

وی افزود: وقتی استثناهایی در قانون ایجاد کنیم امکان دور زدن قانون را فراهم می کند. تا کی باید افراد متخصص و تحصیلکرده کشور بمانند و در یک چرخه دائمی وزیر و وکیل شوند؟

یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هنوز نتوانسته ایم وضعیت جانبازان مدافع حرم یا مشکل بیمه ایثارگران یا تغییر وضعیت ایثارگران را حل کنیم، پس چرا به دنبال این هستیم. طرح اصلاحات در چنین شرایطی؟ وصفی تاکید کرد: درخواست من این است که اجازه گردش نخبگان داده شود تا متخصصان کشور بیش از پیش به کشور خدمت کنند.

مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: «بیشتر نشریاتی که دوستان به آن اشاره کردند، نشریات ستاره ای هستند که جای هیچکس را تنگ نمی کنند و مانع حضور نخبگان نمی شوند.

وی افزود: اکنون در سیستم اداری مدیران بی خود کم داریم و در این شرایط باید از توان این افراد در سازمان کشور استفاده کرد. این رانت نیست و کمکی به خانواده شهدا نمی کند. بلکه هدف تثبیت شهدا در کشور است.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم به این دولت کمک کنیم تا فرهنگ جهاد در این کشور طنین انداز شود و این یکی از طرح هایی است که می تواند به توسعه فرهنگ ایثار کمک کند.

علی هزریان نماینده مردم تهران در مخالفت با این طرح گفت: این طرح چند ایراد اساسی دارد. اولاً استثنا قائل شدن به این معناست که ما باید آبروی شهدا را صرف عده محدودی کنیم که می خواهند در مناصب رهبری بمانند. به عبارت دیگر هدف از این طرح حفظ افراد بالای 60 سال در پست های رهبری است.

  رفتار زشت و زننده سوزان پرور در کافه آپارات.

وی افزود: در این موضوع باید تاکید شود که از نیروها بر اساس عدالت استفاده شود. از طرفی استثناء این امر نظام اداری است و باید دلیل قانع کننده ای داشته باشد. نماینده مردم تهران گفت: از سوی دیگر این طرح با بیان گام دوم انقلاب اسلامی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب مغایرت دارد و بر اساس این بیانیه نباید از ظرفیت برای جوانان انقلابی استفاده شود. مردم.”

علیرضا سلیمی سخنگوی مردم محله با موافقت با این طرح گفت: امام خمینی (ره) فرمودند اجازه ندهید پیشکسوتان جهاد در پیچ و خم اداری گرفتار شوند.

وی افزود: از سوی دیگر وقتی فردی حداقل 24 ماه داوطلبانه در جهاد بوده است، این مدت برای مشروعیت او کافی است. همچنین جانبازان و آزادگانی که با آن روحیه برای خدمت و مبارزه به میدان آمده اند باید فرصت خدمت بیشتری داشته باشند.

یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آیا برای گسترش فرهنگ ایثار و شهادت نباید به این موضوع پرداخت؟ رسم در دنیای امروز توجه به سربازان جنگ و جشن گرفتن است. از طرفی قانون را در موضوع معیشت جانبازان به درستی اجرا نکردیم.

منبع: اندیشه معاصر

دیدگاهتان را بنویسید