مجلات دانشگاهی چه حقوقی دارند؟ / احضار مدیر مسئول مجله به کمیسیون انضباطی در صورت تخلف

565274 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، به منظور تنظیم فعالیت مجلات دانشگاهی و نهادینه شدن حقوق این مجلات، قوانین حاکم بر فعالیت مجلات در سه مقاله تدوین شده است. در پانصد و چهلمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورخه 26 خرداد 1362، آیین نامه حاکم بر فعالیت مجلات دانشگاهی به تصویب رسید که به شرح زیر است:

تعریف مجلات دانشگاهی

کلیه نشریات یا نشریات ادواری و همچنین نشریات الکترونیکی با نام ثابت در زمینه های فرهنگی، سیاسی، هنری، ادبی و ورزشی توسط هر یک از معلمان و اساتید، دانشجویان، تشکل های دانشجویی در مؤسسات آموزش عالی و واحدهای دانشگاهی. آنها که در دانشگاه توزیع می شوند، انتشارات دانشگاهی محسوب می شوند.

لازم به ذکر است مجلات علمی منتشر شده توسط دانشگاه ها، انجمن های علمی و سایر سازمان های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی نیز جزو مجلات دانشگاهی محسوب می شوند.

مراجع رسیدگی به درخواست های صدور مجوز، نظارت و بررسی تخلفات نشریات

کمیته مجلات دانشگاهی در درجه اول مسئول بررسی درخواست های مجوز انتشار مجلات دانشگاهی و نظارت بر ارسال آنها و همچنین بررسی تخلفات مجلات است. این کمیته زیر نظر شورای فرهنگی دانشگاه، مرکز آموزش عالی و یا واحد دانشگاهی فعالیت می کند.

در خصوص ترکیب کمیته نظارت می توان گفت که معاون رئیس دانشگاه، مرکز آموزش عالی یا واحد دانشگاهی به عنوان رئیس کمیسیون، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مدیر امور فرهنگی دانشگاه، دو استاد به انتخاب شورای فرهنگی دانشگاه، دو مدیر مسئول نشریات فعال در دانشگاه توسط مدیران مسئول انتشارات دانشگاهی یا واحد دانشگاهی انتخاب می شوند.

  به چه کسانی نمی توان ارز مسافرتی فروخت؟

حقوق مجلات دانشگاه

مجلات دانشگاهی از کلیه حقوق مصرح در قانون مطبوعات کشور برخوردار بوده و در انتشار مطالب و تصاویر، مگر در موارد مغایر با موازین و موازین اسلامی و قوانین عمومی و خصوصی، با رعایت ماده 6 قانون مطبوعات آزاد هستند.

همچنین در صورتی که کسب و انتشار اخبار در داخل و خارج از دانشگاه که با هدف آگاهی بخشی جامعه دانشگاهی و حفظ مصالح جامعه باشد، بر اساس قانون مطبوعات و دستورالعمل های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در نظر گرفته شود. برای حقوق نشر

ذکر این نکته ضروری است که در کلیه مواردی که تخلف از نشریات دانشجویی بر اساس قوانین کشور جرم محسوب می شود، شورای فرهنگی دانشگاه می تواند مدیر مسئول مجله را به کمیته انضباطی دانشگاه یا واحد دانشگاهی ارجاع دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید