ما چیزی به نام طرح حفاظتی نداریم

عیسی زارع پور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش قیمت بسته های اینترنتی گفت: اپراتورهای ما به دلیل تورم چند ساله مجوز حذف این بسته ها را خواستند و درخواست دیگری برای راه اندازی بسته های جدید با قیمت های جدید داشتند. «تصور کنید ما مخالفیم و گفتیم اگر برنامه توسعه دارید باید طرحی ارائه کنید که ارزیابی شود و تبدیل به تعهد قابل پیگیری شود.

وی تاکید کرد: ما مخالف هرگونه افزایش قیمت و ارائه پکیج های جدید با قیمت های جدید هستیم مگر اینکه با زمان بندی مشخص افزایش کیفیت شبکه را تضمین کنند.

وزیر ارتباطات همچنین درباره طرح صیانت از فضای مجازی تصریح کرد: ما چیزی به نام طرح حراست نداریم، هر وقت مجلس چیزی را تصویب کرد درباره آن صحبت می کنیم. این موضع دولت در این زمینه است، همان طور که از روز اول گفتیم، اصلاح طرح را که در مجلس بود پیشقدم کردیم و ده دوازده جلسه با کمیته ویژه و نمایندگان داشتیم.

زارع پور ادامه داد: این طرح به بلوغ نسبی رسیده اما همچنان مشکلاتی در آن وجود دارد و باید دید تصویب آن در مجلس چگونه پیش خواهد رفت تا مشکلات برطرف شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه موضع دولت این است که فضای مجازی نیاز به قانون دارد، تاکید کرد: 15 سال از تصویب آخرین قانون می گذرد و این فضا زندگی اصلی مردم است و باید قانونی وجود داشته باشد تا مردم آسیب نبینند. و ما می توانیم حقوق مردم را حفظ کنیم، اما اینکه نسخه همان چیزی است که در مجلس است، باید ببینیم در مجلس چه چیزی تصویب می شود و همچنین کمک می کنیم که نسخه درست در مجلس تصویب شود.

  همسر سابق ایلان ماسک تبدیل به یک خون آشام می شود

وی گفت: قانونی شدن فضای مجازی به معنای اعمال محدودیت نیست. نظر دولت این است که گره های زیادی در کشور با فناوری اطلاعات باز می شود و نگاه ما به فرصت ها برای استفاده حداکثری از این فضا است، اما فضا باید منظم باشد.

زارع پور با اشاره به کندی سرعت اینترنت گفت: کندی و سرعت اینترنت باید ملاک باشد. می تواند در خانه خیلی سریع باشد، در محل کار خیلی کند یا بالعکس. با توجه به رتبه بندی جهانی، رتبه خود را در اینترنت موبایل 6 افزایش دادیم، چون سرعت 21 بودیم و اکنون 25 هستیم. ممکن است در اینترنت موبایل مشکلی وجود داشته باشد.

وزیر ارتباطات در خصوص توسعه فیبرهای نوری در کشور گفت: طرح ملی ایجاد یک شبکه سریع و با کیفیت در کشور را دنبال می کنیم که یک طرح نوری برای منازل و مشاغل است. دولت امروز تصویب کرد که هشت درصد از سهم دولت از درآمد اپراتورها، حدود یک سوم تا یک چهارم سهم دولت، برای توسعه فیبر هزینه شود. در صورت اعلام این تصمیم در هفته های آینده با اپراتورها تماس گرفته و پروژه فیبر نوری را سریعتر پیگیری خواهیم کرد./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید