ما نمی دانیم ارتش کجاست و حریف ما کیست، اما صحبت از صعود است.

حضور در سومین دوره مسابقات جهانی افتخاری جدید برای علیرضا جهانبخش است. او می گوید یکی از آرزوهایش حضور در جام جهانی بوده و حالا خوشحال است که این اتفاق برای سومین بار در کارنامه ورزشی اش ثبت می شود. علیرضا که پس از قرعه‌کشی جام جهانی هرگز از سختی و آسانی گروه صحبت نکرد، حالا در گفت‌وگو با ایران ورزشی معتقد است ایران باید مقابل حریفان قدرتمندی بازی کند و فقط کسانی صحبت می‌کنند که از صعود به دور دوم صحبت می‌کنند. بیرون نشسته اند و خبری از وضعیت فعلی تیم ملی و فدراسیون فوتبال ندارند. نظر جهانبخش این است که تیم ملی 6 ماه مانده به جام جهانی از نظر برنامه ریزی شرایط مناسبی ندارد و در چنین شرایطی صحبت از صعود به دور دوم کمی اغراق آمیز است. با این حال او به عنوان یکی از بازیکنان باتجربه تیم ملی می گوید بازیکنان تمام تلاش خود را می کنند تا نتایج خوبی کسب کنند و مردم را خوشحال کنند.

بعد از قرعه کشی جام جهانی، خبری از شما در رسانه ها ندیدیم. می خواهیم نظر یکی از کاپیتان های تیم ملی برای همگروهی با انگلیس، آمریکا و برنده پلی آف اروپا را بدانیم. گروه ما سخت است یا آسان و ساده؟ آیا می توانیم به صعود امیدوار باشیم؟

در این مدت صحبت نکردم چون دیدم نظرات در حال افزایش است. به نظر من این یکی از سخت ترین قرعه هایی است که تیم ملی در سال های اخیر تجربه کرده است. از بسیاری جهات موقعیت ما در جام جهانی سخت است. به خصوص در شرایط فعلی. این گروه ممکن است برای طرفداران فوتبال جذاب باشد، اما صعود به آن فوق العاده دشوار است. آمریکا به راحتی به جام جهانی رسید و بهترین نسل خود را دارد. انگلیس نیز برای قهرمانی در جام جهانی به قطر می آید و ولز، اسکاتلند و اوکراین نیز تیم های قدرتمندی هستند. اسکاتلند و ولز با بازیکنان برتر خود که همگی در لیگ برتر انگلیس حضور دارند و جزو بهترین ها هستند، آمده اند. نمی دانم چرا آدم های راحت از کوهنوردی صحبت می کنند و فکر می کنند همه چیز آماده است. اصلا اینطور نیست و به مرور زمان بی برنامه و هماهنگ به تیم ملی ضربه زد.

  دستور جذب سالانه 25 دانشجوی فوریت های پزشکی اعلام شد

این به این معناست که نباید خیلی به صعود از مرحله گروهی خوشبین باشیم؟

با توجه به شرایط فعلی تیم ملی، صعود از مرحله گروهی بسیار سخت است. من می گویم دلیلی برای این وضعیت دارم. وضعیت فدراسیون فوتبال به هیچ وجه ثابت نیست. مشخص نیست چه کسی تصمیم می گیرد و برنامه خاصی برای بازی تدارکاتی اعلام نشده است. متاسفانه هر روز اخبار مختلفی می شنویم و به خاطر این شرایط می گویم کارمان سخت می شود.

می دانم شرایط سخت است اما برخی کارشناسان معتقدند اگر به انگلیس ببازیم، آمریکا و تیم دیگر را شکست می دهیم و صعود می کنیم. فقط…

صحبت ها زیاد است اما کسانی که چنین حرف هایی می زنند از بیرون به تاریخ نگاه می کنند اما در شرایط فعلی هیچ چیز سر جای خودش و سخت نیست. همینطور که با شما صحبت می کنم، به هیچ وجه وضعیت را مثبت نمی بینم.

نمی خواهید بیشتر در مورد وضعیت فعلی صحبت کنید؟

ما به موقع در مورد آن صحبت خواهیم کرد. تکرار می کنم متاسفانه در حال حاضر هیچ چیزی سر جای خود نیست و این باعث نگرانی ما بازیکنان می شود.

با صحبت های او کمی از صعود ناامید شدیم.

ناامید نشویم و بگوییم از این به بعد صعود نمی کنیم. در کیفیت این تیم ملی شکی نیست. در جام جهانی قبلی نشان دادیم که همه بازیکنان به وجود خود اهمیت می دهند. ما بازیکنان تیم ملی سعی می کنیم افتخار آفرینی کنیم اما نسبت به سایر تیم ها که برنامه مشخصی دارند و از قبل به مسابقات تدارکاتی و اردوها معروف هستند، وضعیت بدی داریم. نمی دانیم اردوی ما کجاست و نمی دانیم با کدام تیم بازی خواهیم کرد. هیچ تعادلی وجود ندارد و هیچ حمایتی وجود ندارد. از هیچ ارگان و نهادی. این که آیا این جام جهانی با دو یا سه دوره قبل فرق دارد. محل برگزاری مسابقات و همچنین قرعه کشی ما شرایط را حساس می کند. این حساسیت به بازیکنان، فدراسیون فوتبال، کادرفنی و وزارت ورزش ختم نمی شود. همه ایران درگیر این موضوع هستند و امیدوارم از امروز که صحبت می کنیم بدانیم کجا می خواهیم اردو بزنیم و با چه تیمی بازی تدارکاتی انجام می دهیم. سایر تیم ها از قبل حتی سه هفته مانده به شروع جام جهانی می دانند کجا خواهند رفت و با کدام تیم بازی خواهند کرد، اما برنامه ما حتی برای خرداد ماه هم نهایی نشده است. این نگران کننده است وگرنه من به کیفیت بازیکنان و تلاش و انرژی بچه ها شک ندارم.

  لحظه به لحظه مبادلات / صف خرید و فروش سهام

سومین حضور خود در جام جهانی را تجربه خواهید کرد. از احساس تعلق خود بگویید و اینکه فکر می کردید روزی این رزومه را به نام خودتان ثبت کنید؟

جام جهانی به بازیکنان احساس خوبی می دهد. بازی در تیم ملی همیشه یکی از آرزوهای من بوده است اما خدا را شکر توانستم در جام جهانی بازی کنم. راستش را بخواهید هیچ وقت فکر نمی کردم با این سن دو بار به جام جهانی بروم و در آستانه حضور سوم باشم. همیشه گفته ام که حضور در جام جهانی برای من افتخار بزرگی است. خدا را شکر دو اجرای قبلی مثبت بود و درس های خوبی به من داد. اگر سومین حضور سهم من باشد تمام تلاشم را برای موفقیت تیم ملی انجام می دهم و افتخار می کنم که در این مسابقات هم پیراهن ایران را بر تن کنم.

شما یکی از بازیکنانی هستید که دوستی نشان داده اید و سعی می کنید پای زنان را به ورزشگاه ها باز کنید. گویا در مشهد و بعد از بازی ایران و لبنان که صحبت کردید صدایتان قطع شد. آیا خودتان چنین چیزی شنیده اید؟

الان دارم حرف میزنم البته انجام دادم الان نمیدونم منتقل شده یا نه. از من سوالی پرسیدند که فکر می کنم اگر نمی پرسیدند در موردش صحبت می کردم. این چیزی است که بالاخره باید اتفاق بیفتد. باید زیرساخت ها و امکانات فراهم شود و معتقدم زنان حق حضور در ورزشگاه را دارند. تیم ملی برای همه است. زن و مرد، کودک، پیر و جوان وجود ندارد. همه باید از شادی، صعود و پیروزی تیم ملی به یک اندازه استفاده کنند. واقعا نمی دانستم ایران یکی از دو سه کشوری است که زنان اجازه حضور در ورزشگاه را ندارند. من به شخصه پشیمانم برای من واقعاً خوب است که مادر، خواهرم و سایر زنان به ورزشگاه بیایند. چون نه، من همیشه در این مورد صحبت می کنم و امیدوارم مسئولان شرایط را فراهم کنند. فکر می کنم دیر یا زود این اتفاق می افتد، اما سوخت وجود ندارد.

  بیشتر اینترنت این کشور توسط اینستاگرام ، تلگرام و واتس اپ مصرف می شود

فکر می کنید چنین شرایطی فراهم شود و مسئولان بر حضور بانوان در ورزشگاه نظارت کنند؟

این امر با برنامه ریزی خوب و تامین زیرساخت ها قابل انجام است. آخرین باری که خانم ها به ورزشگاه آمدند اتفاقی افتاد؟ چرا دوباره چنین چیزی را نمی بینید؟ به نظر من با هماهنگی مسئولان می توان دوباره شاهد حضور بانوان در ورزشگاه بود.

بیایید در مورد فاینورد و موقعیت فعلی شما در این تیم صحبت کنیم. در هفته های اخیر کمتر از قبل استفاده شده اید و در ترکیب بوده اید. اتفاق خاصی افتاده؟ آیا دلیلی وجود داره؟

بیشتر فصل ریتم خوبی داشتم. متأسفانه چند هفته است که مصدوم شده ام، مراقب آن هستم و گاهی اوقات با آن دست و پنجه نرم می کنم. گاهی بیشتر نگرانم می کند گاهی کمتر. در 10 روز گذشته به دلیل مصدومیت با تیم تمرین نکردم و یکی دو بازی را از دست دادم. در چند بازی تصمیم مربی در مورد ترکیب رقبا این بود که از ابتدا بازی نکنم. اما من نگران این نیستم. خدا را شکر وضعیت پاهایم بهتر شده و سعی می کنم در چند بازی آخر فصل، بازیکن مثمر ثمری برای فاینورد باشم.

شما علاوه بر لیگ هلند به نیمه نهایی لیگ اروپا هم رسیده اید. چقدر خوش شانس هستید که قهرمان می شوید؟

بسیار دشوار است چون باید در نیمه نهایی با مارسی بازی کنیم. آنها در جدول رده بندی مسابقات قهرمانی فرانسه در رده دوم قرار دارند اما شکست آنها دور از دسترس نیست. در لیگ کنفرانس عملکرد خوبی داشتیم و تیم های قدرتمندی را شکست دادیم. حضور در فینال گام بزرگی برای باشگاه ماست اما ابتدا باید بازی سختی را با مارسی پشت سر بگذاریم. سپس می توانید در مورد شانس برنده شدن صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید