ما نمی توانیم بپذیریم که سوئد به ناتو بپیوندد

558760 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، ترکیه روز شنبه اعلام کرد که با وجود مجموعه ای از اقدامات استکهلم برای برآورده ساختن خواسته های آنکارا، نمی تواند عضویت سوئد در ائتلاف ناتو را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ابراهیم کالین، مشاور سیاست خارجی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به خبرنگاران گفت: ما در موقعیتی نیستیم که این لایحه را برای تصویب به پارلمان ارسال کنیم.

بر اساس این گزارش، سوئد و فنلاند چندین دهه عدم تعهد نظامی را کنار گذاشتند و در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین، درخواست پیوستن به ائتلاف غربی ناتو را دادند. ترکیه و مجارستان تنها اعضای ناتو هستند که هنوز این پیشنهادها را با رای پارلمان تایید نکرده اند. ترکیه معتقد است که سوئد به تعدادی از تعهدات خود در نشست ناتو در ژوئن عمل نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کالین گفت حداقل تا ژوئن طول می کشد تا پارلمان سوئد در مورد این اقدامات رای گیری کند و آنکارا منتظر اقدام پارلمان سوئد خواهد بود.

کالین گفت: نوشتن و تصویب قوانین جدید در سوئد حدود 6 ماه طول خواهد کشید. “آنها به زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.”

فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه نیز گفت که کشورش نمی تواند به سوئد برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی چراغ سبز نشان دهد.

وی گفت: در حالی که استکهلم به سازمان های تروریستی و حامیان آنها اجازه می دهد به بهانه دموکراسی در فعالیت های ضدترکیه شرکت کنند، آنکارا نمی تواند به سوئد برای پیوستن به ناتو چراغ سبز نشان دهد.

اوکتای افزود: سوئد تا به امروز به اکثر تعهدات خود در خصوص توافق سه جانبه عمل نکرده است و این کشور نمی تواند جدیت ترکیه در این زمینه را درک کند.

  اعتراضات نیاز به یک پاسخ امیدوارکننده دارد

همزمان ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از ترکیه خواست موافقت خود را با الحاق سوئد و فنلاند به ناتو اعلام کند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید