ما قطعا از خطوط قرمز خود عبور نمی کنیم

531207 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران، عید سعید فطر را تبریک گفت.

او ابتدا تحولات اخیر در سیاست خارجی را تشریح کرد.

بیشتر بخوانید:

حاتب زاده: هنوز اراده لازم را از اروپا و آمریکا ندیده ایم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به تماس های امیرعبدالیان با بورل و باقری با انریکه مورا در هفته گذشته اشاره کرد.

دیپلمات ارشد کشور درباره اقدامات اخیر وزارت امور خارجه در قبال شهروندان و دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین به ما گفت: نگرانی ایرانیان مقیم ایران کاملا قابل درک است. علیرغم همه تلاش ها در سطح وزارتخانه ها و سفارتخانه ها در اوکراین و کشورهای همسایه، مایه تاسف است که ایرانیان در نقاط مختلف به آنها دسترسی ندارند یا در صف های طولانی حضور دارند و باید تلاش کنیم تا هر چه سریعتر مشکلات آنها برطرف شود. .

وی افزود: در وزارت خارجه به فکر اقدامات مختلفی بودیم از جمله بیانیه هایی که صادر کردیم که مقدمه ای بود برای اینکه به ایرانی ها بگوییم کسانی که کار فوری ندارند اوکراین را ترک کنند و عده کمی هم رفتند. اوکراین ساخته شد و تعدادی ایرانی رفتند. ما سه مرحله داشتیم فاز اول انتقال ایرانی ها از مناطق نظامی به مناطق امن بود که سعی کردیم از خارکف و مرز بلاروس خارج کنیم. روزی که جنگ شروع شد 50 نفر در خارکف ماندند و تلاش شد تا حد امکان تخلیه شود. تعدادی از آنها خارکف را ترک کردند و به اسلواکی رفتند و به سفارت ما در اتریش اطلاع داده شد و در تلاش هستیم آنها را پیدا کنیم و کارشان را انجام دهیم. یک صف طولانی در لهستان وجود دارد، گاهی اوقات آنها نمی توانند تا دو روز وارد شوند. دسترسی محدود است و ما سعی کرده ایم این مشکلات را حل کنیم.

  مجلس زیر بار توافق بد نمی رود/ گرفتن ضمانت برای رفع تحریم ها حق ملت ایران است

حاتب زاده خاطرنشان کرد: برخی از پرچم های ایران در عکس هایی قرار گرفته اند که طبقه بندی ایران در این جمعیت دشوار است. تعداد قابل توجهی در ورشو، برخی در بوداپست و بخارست مستقر شدند و تلاش هایی در مولداوی برای عبور از مرز و ورود به رومانی انجام شد. وضعیت نظامی در اوکراین و عدم امکان دسترسی، کار را دشوار کرده است. برخی از ایرانی ها اطلاعات خود را ندادند و به ما دسترسی ندادند و این طبیعی است. از رسانه ها می پرسم که آیا اطلاعاتی دارید؟

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع ایران در خصوص مسائل باقی مانده در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: سفر بیل مکانیکی به تهران و همچنین بسیاری از سفرهای وی باید رایزنی های لازم را با تهران انجام می داد. شورای عالی امنیت ملی مذاکرات را هدایت می کند و بازدید بیل مکانیکی درباره موضوعات دیگری است. پیش نویس توافقنامه تهیه شد و قرار بود بررسی شود. برخی از سوالات باقی مانده بود که بیل مکانیکی برای گفتگو با کشورهای مختلف به دستورالعمل های لازم نیاز دارد. در مورد سه موضوع اصلی، طرف های غربی و آمریکا هنوز تصمیم سیاسی خود را نگرفته اند و در تمامی تماس ها سعی شده خطوط قرمز ایران و منطق ایران برای غرب روشن شود. اکنون در نقطه‌ای هستیم که هیچ ابهامی در مورد واشنگتن و اروپا وجود ندارد و از خطوط قرمز خود عبور نمی‌کنیم و غرب بیش از این کش نمی‌کشد. بیل مکانیکی صبح امروز وارد وین شد. مسائل مربوط به رفع تحریم ها و ادعاهای سیاسی بر سر برنامه هسته ای است و در روزهای آینده باید دید طرف مقابل تصمیم خود را گرفته است یا خیر؟

  مصرف روزانه امگا 3 چه تاثیری بر کاهش فشار خون دارد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این پروژه به صورت مشترک تهیه شده و بیش از 98 درصد به صورت مشترک نوشته شده است و آنچه باقی مانده است باید مورد توجه قرار گیرد. مسائل مربوط به لغو تحریم ها، ضمانت ها و برخی ادعاهای سیاسی در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران باید در بستر مناسبی آماده شود، ما در وین نیستیم که به توافق جدیدی برسیم. این توافق در سال 2015 حاصل شد. ما و 1+5 در وین هستیم تا مطمئن شویم که اگر ایالات متحده بخواهد به شورای امنیت سازمان ملل بازگردد، این یک امر یک روزه نخواهد بود و این یک مسیر بسیار قابل تأیید برای سازمان ملل است. ایالات متحده . .

وی در پاسخ به سوالی گفت: سطح و کیفیت و کمیت غنی سازی در حد و درجه ای که ایران در برجام انجام داده است. آنچه ما در وین درباره آن صحبت می کنیم این است که توافق احتمالی برای لغو تحریم ها و دامنه لغو تحریم ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که آمریکایی ها ادعا می کنند. یک توافق معتبرتر و پایدارتر و در راستای دستاوردهای زیربنای حفاظت، حفاظت و بازگشت ایران به عنوان ضمانت و خط قرمز ذاتی ما در حال توسعه است.

حاتب زاده گفت: اگر حقوق قانونی ایران رعایت شود در شرایط خوبی برای توافق هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید