ما در حال بررسی لایحه ای برای تامین امنیت زنان در برابر خشونت هستیم

«الهام آزاد» نماینده مردم نایین در مجلس یازدهم با اشاره به قتل وحشیانه یک زن جوان در اهواز توسط همسرش گفت: این قتل یکی از دلخراش ترین و غم انگیزترین پرونده های رخ داده بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه لایحه مصونیت زنان از خشونت در مجلس گفت: قطعا تصویب این لایحه و قانونی شدن آن و همچنین اجرای آن می تواند از بروز این حوادث جلوگیری کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه قانونی وجود ندارد که ضمانت اجرایی در این زمینه برای بانوان داشته باشد، متاسفانه شاهد این نوع حوادث هستیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: لایحه صیانت از حیثیت و امنیت زنان در برابر خشونت سال هاست که در حال بررسی است و از سوی رئیس جمهور به مجلس ارائه نشده بود، اما در روزهای پایانی دولت قبل به مجلس تقدیم شد.

آزاد افزود: فراکسیون زنان در مجلس و مرکز پژوهش های مجلس در حال بررسی این لایحه هستند و خدای ناکرده بتوانیم در اسرع وقت این لایحه را تصویب و اجرایی کنیم و دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این لایحه دارای ضمانت اجرایی قوی برای مقابله با این گونه حوادث و تامین امنیت زنان در برابر خشونت است، ادامه داد: با این حال این لایحه دارای نقاط قوت و ضعفی است و بررسی این لایحه در حال حاضر برای رفع نقاط ضعف آن انجام می شود. و نقاط قوت آن را تقویت کند. یک تیم کارشناسی نیز از طریق قوه قضائیه این لایحه را بررسی کردند.

  50 سوگند برای فرار 4 برابر انتقام / قتل 4 زن ، کودک و مرد از تهران در آتش در مجیدیه + عکس

این نماینده فراکسیون زنان در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: خدای ناکرده پس از تصویب و اجرای این لایحه با ضمانت های بالای قوه مجریه که در آن لحاظ شده است، دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.

آزاد در پاسخ به این سوال که چه زمانی این لایحه در مجلس علنی بررسی می شود، گفت: ما همچنان در صحن علنی این لایحه را بررسی می کنیم، البته همانطور که می دانید در حال بررسی لایحه بودجه 1401 در مجلس هستیم. البته دستور کار دیگری در صحن علنی بررسی نخواهد شد.

وی ادامه داد: در عمل معتقدم بررسی این لایحه در سال آینده در مجلس اجرایی می شود. البته سعی داریم زودتر این لایحه را در صحن مطرح کنیم البته همانطور که گفتم لایحه بودجه 1401 از ابتدای اسفندماه در صحن بررسی می شود و خدای ناکرده بتوانیم این لایحه را در دادگاه ارائه کنیم. دادگاه پس از بررسی لایحه بودجه. بیایید آن را تمام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید