ما به دنبال پایان دادن به بن بست در مذاکرات هسته ای هستیم

520251 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا درباره وضعیت کنونی مذاکرات وین درباره توافق هسته ای اظهار نظر کرد و گفت: بن بست فعلی نمی تواند برای همیشه ادامه یابد.

به گزارش فایننشال تایمز، این روزنامه انگلیسی با جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی مصاحبه کرده و از وی در مورد مسائلی مانند مشکلات در روند توافق نهایی برای احیای برجام سؤال کرده است.

بیشتر بخوانید:

بورل در مصاحبه ای تاکید کرد که اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای نجات توافق هسته ای با ایران (برجام) و خروج از بن بست درخواست تهران مبنی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تروریست های ادعایی به کار می گیرد.

به نوشته روزنامه وسترن، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی گفته است که در تلاش است برای پایان دادن به بن بست مذاکرات برای احیای توافق هسته ای، «میانه» بیابد.

جوزپ بورل ادعا می کند که انریکه مورا، معاون وزیر خارجه اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد در وین، در حال دیدار است. بورل گفت که می‌خواهد مورا به تهران سفر کند، اما ایران “بسیار تمایلی به انجام این کار” ندارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تلاش اتحادیه اروپا برای شکستن بن بست در مذاکرات «آخرین گلوله» باقی مانده برای نجات توافق برجام است.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، بورلی در حال بررسی سناریویی است که در آن سپاه پاسداران (حذف شده از فهرست تروریسم ادعایی) اما سایر بخش‌های این سازمان (سپاه پاسداران در فهرست تروریسم ادعایی باقی خواهد ماند). “

  Afc استقلال و پرسپولیس را حذف و محروم کرد

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی در مصاحبه با این روزنامه از وضعیت کنونی مذاکرات گلایه کرد و گفت که ادامه وضعیت کنونی «برای همیشه» ممکن نیست.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت: به عنوان هماهنگ کننده (مذاکرات وین)، این پیشنهاد را رسماً در یک زمان مشخص به میز ارائه خواهم کرد. . . “این تنها نقطه تعادل ممکن خواهد بود.”

جوزف بورل گفت: «ما نمی‌توانیم این کار را برای همیشه ادامه دهیم، زیرا در این میان، ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه خواهد داد». او افزود: “پرونده روی میز رئیس جمهور بایدن است. گفتگوهای من با بلینکن (وزیر امور خارجه آمریکا) به اوج خود رسیده است.”

این مقام ارشد اتحادیه اروپا در بخشی از مصاحبه خود از تمایل نمایندگان اروپایی برای دستیابی به توافق بر سر احیای برجام خبر داد و البته از تمایل آمریکا برای دستیابی به توافق در مذاکرات وین گفت.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی گفت: ما اروپایی ها از این توافق سود زیادی خواهیم برد، اکنون شرایط تغییر کرده است. برای ما (در ابتدا) این بود “خب، ما به آن نیاز نداریم” (اما) اکنون برای ما بسیار جالب است که یک تامین کننده دیگر (نفت و گاز طبیعی) داشته باشیم و آمریکایی ها (همچنین) به موفقیت دیپلماتیک نیاز دارند.”

اظهارات بورل زمانی بیان شد که روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های غربی گفت که مقامات اروپایی در حال آماده شدن برای فشارهای جدید برای نجات توافق هسته ای با ایران هستند و پیشنهاد فرستادن انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، به اتحادیه اروپا را دادند. تهران در حال تلاش برای شکستن «بن بست فعلی» در مذاکرات است.

  فصل جدید لیگ برتر کی شروع میشه؟

به گفته روزنامه ادعایی وال استریت ژورنال، توافق به دلیل درخواست ایران برای لغو نامگذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان “تروریستی” دشوار است و بایدن شرایط لغو آن را تسهیل یا حذف نمی کند.

رسانه های آمریکایی می نویسند ایران با پیشنهاد آمریکا مبنی بر حذف عنوان تروریستی سپاه در صورت موافقت تهران با حمله نکردن به آمریکایی ها در منطقه یا کشتن مقامات فعلی و سابق موافق نیست. مقامات آمریکایی می گویند حتی اگر این نام حذف شود، سپاه پاسداران همچنان با چندین تحریم دیگر علیه واشنگتن مواجه خواهد شد (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید