ما باید مدیران شایسته ای را در دست بگیریم

سرویس سیاسی مستقل: تورم، بیکاری، نگرانی های اشتغال و غیره. از جمله عواملی هستند که نگرانی مردم را افزایش داده اند و برخی از اعتراضات خیابانی را به مشکلات اقتصادی نسبت داده اند و این نگرانی را دامن می زند که با افزایش تورم، گروه های بیشتری در کمتر از یک سال دیگر به معترضان بپیوندند. دوران پر اضطرابی است که پرهیز از افراط و تفریط و تصمیم گیری منطقی و منطقی می تواند گره های بسیاری را بگشاید و در نتیجه «یقین آینده» به آگاهی عمومی تزریق شود.

رسول منجب نیا یکی از چهره های شاخص اصلاحات در ادامه در گفت و گو با «مستگل» گفت: «مشکلات را می توان حل کرد به شرطی که عقلانیت در نظام تصمیم گیری و دستگاه اجرایی لحاظ شود». ناآرامی ها در کشور که بیش از دو ماه می گذرد، آرامش را از همگان سلب کرده و به راحتی می شد از آن جلوگیری کرد. این بدان معناست که در صورت حضور پررنگ در ساختار تصمیم گیری و قدرت اجرایی کشور، می توانند با شناخت صحیح شرایط و اتخاذ تصمیمات مناسب در مرحله لازم، محیط را مدیریت کنند تا مردم احساس کنند که مسائل آنها مهم است. صدای آنها شنیده می شود و به همین دلیل به اصلاحات امیدوار هستند.

دبیرکل جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ایرانی ها مردمانی شاد هستند و در سخت ترین شرایط تعهد خود را به کشور ثابت کرده اند. مشکل این نیست که بی حوصلگی مسئولان کم تجربه همه چیز را به هم می ریزد و باعث نارضایتی عمومی می شود. این کاستی ها در حالی است که ایران پتانسیل کافی دارد و کافی است کار را به دست متخصصان بسپاریم تا کارآمدی موجب توسعه و در نتیجه رضایت عمومی شود.

  - بازدید بهروز طهماسب کاظمی از ایسکانیوز

او اضافه کرد: یکی از چیزهایی که مشکلات بیشتری ایجاد می کند و مردم گرفتار می شوند، سیاست است. یعنی دست اندرکاران ترجیح می دهند ابتدا به منافع سیاسی و جناحی توجه کنند که مشخصاً به منافع عمومی لطمه می زند و نتیجه چنین رویکردی این است که تعدادی تصمیم به اعتراض می گیرند و خوب!این حالت آرامش جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد. .

این چهره اصلاح طلب ادامه داد: کارایی الزاماتی دارد. یعنی اگر مدیران شایسته و با تجربه را در راس امور قرار دهیم و از تصمیمات احساسی و احساسی پرهیز کنیم، می توان امیدوار بود که با «مدیریت صحیح» امور به گونه ای مدیریت شود که تورم، بیکاری، مشکلات اشتغال و… یا حداقل کمتر باشد. واقعاً نمی دانم چرا گروهی با اصرار بر افراط و تفریط مانع پیشرفت کشور می شوند.

او توضیح داد: تاکید می کنم و باز هم تکرار می کنم، ایرانی ها حوصله لازم را دارند و کافی است احساس کنند مشکلاتشان برای مسئولان مهم است، نه اینکه هیچکس به فکر مشکلات جامعه نباشد. اگر مردم به این ذهنیت برسند، قطعا شرایط را درک می کنند و واکنش های مناسبی نسبت به شرایط نشان می دهند.

بالاخره رسول متجب نیا گفت: اینکه کشور ما درگیر مشکلات بین المللی است و بدخواهان همچنان به فکر تهدید و تحریم ایران هستند، ایجاب می کند که بتوانیم در هر شرایطی وحدت و انسجام داخلی را حفظ کنیم.

ریشه مشکلات اقتصادی

عمده ترین مشکلات اقتصاد کشور تورم همراه با رکود ساختاری 50 ساله، انزوای اقتصاد کشور از جهان، بهره وری پایین عوامل تولید، نبود زیرساخت های مدرن تولیدی و خدماتی از جمله حمل و نقل مدرن، ساختاری است. تاثیر نرخ ارز بر اقتصاد کشور چه از نظر واردات و چه حتی در زمینه تولید داخلی که بستگی به واردات مواد اولیه یا ماشین آلات و فناوری دارد. مجموعه این عوامل باعث می شود دولت منابع درآمد ارزی خود را قطع کند، نتواند ارزی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی تامین کند. گاهاً از برخی کالاها خواسته می شود که تولید داخل باشند و مشخصاً مرتبط با ارز نیستند، اما باید توجه داشت که مواد اولیه، ماشین آلات یا سایر نیازهای تولید نیز کاملاً داخلی است؟ از سوی دیگر موضوع مهم دیگر ارتباط و تداوم بازارها و پدیده سرایت بحران تورمی از بازاری به بازار دیگر یا تأثیر انتظارات تورمی است که باعث افزایش قیمت کالاهای تولیدی در کشور می شود.

  قیمت آجیل و خشکبار یکشنبه 31 دی 1401

مبارزه با فساد مستلزم یک سیستم کارآمد با نگاه تیزبین و رفتار قاطع است که دائماً در قوای سه گانه حضور داشته باشد و با فساد به معنای واقعی به ویژه در نهادهای دولتی مبارزه کند. با گذشت سه سال از انتشار بیانیه و مطالبه رهبر معظم انقلاب در آن، هنوز هیچ حرکتی برای ایجاد چنین نظام موثری برای مبارزه با فساد در هیچ یک از نیروهای کشور صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید