ما باید شرایط آب و هوایی را برای نوه هایمان درست کنیم

575446 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار حوزه علم و فناوری باشگاه خبرنگاران دانشجویی (ایسکانیوز)؛ بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد جهان، در نامه ای که در وبلاگ شخصی خود به نام «یادداشت گیتس» منتشر کرد، نوشت: اخیراً من از دریچه جدیدی به دنیا نگاه می کنم. درست از همان لحظه ای که دختر بزرگم این خبر باورنکردنی را به من داد که قرار است سال آینده پدربزرگ شوم.

جنیفر دختر 26 ساله گیتس و همسرش نایل نصار در انتظار اولین فرزندشان در سال 2023 هستند.

گیتس 67 ساله نوشت: «حتی نوشتن «سال آینده پدربزرگ خواهم شد» مرا هیجان زده می‌کند و این فکر جدید را به ذهنم می‌آورد.» وقتی به دنیایی فکر می‌کنم که نوه‌ام در آن متولد خواهد شد، الهام‌بخش‌تر از همیشه برای کمک به فرزندان و نوه‌های همه مردم فرصتی برای زنده ماندن و شکوفایی دارند.

گیتس چندین سال است که از مایکروسافت بازنشسته شده است و به فعالیت های بشردوستانه خود با سازمان ملیندا و بیل گیتس در بخش های مختلف مانند مبارزه با فقر جهانی، بهبود آموزش، آمادگی برای بیماری همه گیر، و مبارزه با فلج اطفال و ایدز ادامه می دهد.

همچنین از شرکت های فعال در این زمینه در مبارزه با تغییرات آب و هوایی حمایت و سرمایه گذاری می کند. او معتقد است که واکنش رهبران جهان به تغییرات اقلیمی بر نسل های آینده تأثیر خواهد گذاشت.

گیتس می نویسد: من می توانم راه حل تغییرات آب و هوایی را در دو جمله خلاصه کنم: ما باید انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را تا سال 2050 به صفر برسانیم. آب و هوای شدید در حال حاضر باعث رنج بیشتر شده است و اگر انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر نرسانیم، نوه های ما این کار را خواهند کرد. در دنیایی بزرگ شوید که به شدت بدتر است.

  چه نوع آلودگی های داخلی باعث آسم می شوند؟

رسیدن به صفر سخت ترین کار بشر در تاریخ است

به گفته گیتس، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به صفر سخت ترین کاری است که بشر تا به حال انجام داده است. در این راستا، ما باید کل اقتصاد فیزیکی را متحول کنیم. ما کمتر از سه دهه فرصت داریم تا همه چیز را بازسازی کنیم، حرکت کنیم، برق تولید کنیم، بپزیم و گرم و خنک بمانیم.

بنیاد بیل گیتس به مردم در سراسر جهان کمک می کند تا اثرات گرمایش جهانی را درک کنند. به گفته گیست، فقیرترین افراد بیشتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار می گیرند، اما کسب و کارها هیچ انگیزه طبیعی برای ایجاد ابزارهایی برای کمک به آنها ندارند.

او می‌گوید که یک شرکت بذر می‌تواند از یک نوع جدید گوجه‌فرنگی سود ببرد که رنگ قرمز بهتری دارد و به راحتی رنگ نمی‌گیرد. اما موضوع این است که هنوز گونه ای ندارد که بتواند در برابر سیل و خشکسالی جان سالم به در ببرد و ثانیاً درآمد کافی برای کشاورزان کم درآمد دنیا ایجاد نمی کند. نقش این بنیاد این است که اطمینان حاصل کند که فقیرترین افراد از همان مهارت های نوآورانه ای بهره مند می شوند که به نفع کشورهای ثروتمندتر است.

البته باید گفت که کربن زدایی صنعت جهانی نیز مشکل بزرگی برای جیب های پول نقد گیتس است.

او می گوید: انسان دوستی به تنهایی نمی تواند گازهای گلخانه ای را از بین ببرد. فقط بازارها و دولت ها می توانند به چنین سرعت و مقیاسی دست یابند. همچنین، اگر شرکت‌هایی که برای مقابله با تغییرات اقلیمی کار می‌کنند بتوانند خودپایدار باشند، سرمایه‌گذاران دیگر را تشویق می‌کند تا روی آنها سرمایه‌گذاری کنند.

  لیست بدهکاران بانکی تا دو هفته آینده به روز می شود

گیتس می افزاید: شرکت ها برای رشد، ماندن در تجارت و اثبات وجود بازار برای محصولاتشان باید سودآور باشند. انگیزه سود، سایر نوآوران را جذب می کند و رقابتی را ایجاد می کند که هزینه اختراعات بدون انتشار را کاهش می دهد و تأثیر قابل توجهی بر انتشار گازهای گلخانه ای از ساختمان ها دارد.

انتشار گازهای گلخانه ای روز به روز در حال افزایش است

خبر بد این است که انتشار گازهای گلخانه ای همچنان در حال افزایش است. به گفته گیتس، بین سال های 2021 تا 2022، انتشار گازهای گلخانه ای جهانی از 51 میلیارد تن معادل کربن به 52 میلیارد تن افزایش یافته است. دبیرکل سازمان ملل اخیراً واقعیت خشن تغییرات آب و هوایی را برجسته کرده است.

با این حال، گیتس خاطرنشان کرد که نسبت به افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری‌های کربن خنثی خوش‌بین است و گفت که شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در دو سال گذشته ۷۰ میلیارد دلار به استارت‌آپ‌های انرژی پاک اختصاص داده‌اند و به نظر می‌رسد که در این زمینه پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید