ماه آب را از زمین ربود

562518 خبر ناگهانی

به گزارش گروه علم و فناوری باشگاه خبرنگاران ( ایسکانیوز ) ; دانشمندان مؤسسه ژئوفیزیک در دانشگاه فیربنکس در آلاسکا کشف کرده اند که بخشی از آب سطح ماه از جو زمین جدا شده است.

این خبر خوبی برای پروژه آرتمیس ناسا است که قرار است فضانوردان زن را برای مدت طولانی به ماه بفرستد و این ماموریت به شدت به منابع آبی ماه متکی خواهد بود.

دانشمندان می گویند از آنجایی که تیم آرتمیس ناسا قصد دارد در قطب جنوبی ماه کمپ ایجاد کند، یون های آبی که سال ها پیش روی زمین تشکیل شده اند می توانند در سیستم پشتیبانی از زندگی فضانوردان استفاده شوند.

محققان تخمین می زنند که مناطق قطبی ماه می توانند تا 3500 کیلومتر مکعب یخ سطحی یا آب زیرزمینی را در خود جای دهند. آنها حدس می زنند که این ذخایر به صورت محلی ایجاد نشده اند، بلکه توسط یون هایی که از جو زمین فرار می کنند، ایجاد شده اند.

آنها حدس می زنند که وقتی ماه در دم مغناطیسی زمین حرکت می کند، یون های هیدروژن و یون های اکسیژن در ماه رسوب می کنند. این یافته‌ها با اندازه‌گیری‌های اخیر توسط چندین آژانس فضایی از جمله ناسا، آژانس فضایی اروپا، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن و سازمان تحقیقات فضایی هند تأیید شده‌اند.

با این حال، این تنها راهی نیست که ماه آب را از زمین جمع آوری کرده است. دانشمندان می گویند مقداری از آب توسط سیارک ها و دنباله دارهایی که در یک دوره بمباران شدید حدود 3.5 میلیارد سال پیش با ماه برخورد کردند، رسوب کرده است.

  شب یلد 1400 با اجرای نیما کرمی و همسرش

علاوه بر این، باد خورشیدی یکی از منابع آب در ماه است، زیرا باد خورشیدی حامل یون های اکسیژن و هیدروژن است و ترکیب این دو ممکن است مولکول های آب را در سطح ماه رسوب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید