«مال من» پنجره ورود ایران به قزاقستان خواهد بود

گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت معدن ایران (ایمیدرو) روسلان بایمیشو معاون وزیر صنعت و امور زیربنایی قزاقستان برای تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی با وجیه الله جعفری رئیس هیئت عامل ایمیدرو دیدار و گفتگو کرد. وی ورود شرکت های ایرانی به قزاقستان را مد نظر قرار داد.

وجیه الله جعفری نیز در این نشست که با حضور نمایندگان سازمان توسعه تجارت، معاونان و مدیران ایمیدرو برگزار شد، با اشاره به تفاهم نامه های همکاری ایران و قزاقستان در حوزه معدن و صنایع معدنی، گفت: در حال حاضر در سال 1394 در حوزه معدن و صنعت معدن و تجارت در حال توسعه است. بنابراین می‌توانیم این تفاهم‌نامه‌ها را بررسی کرده و آنها را بر مبنای همکاری‌های آتی قرار دهیم.

وی افزود: بر این اساس شرکت‌های معدنی ایران مجبور شدند در بخش‌های مختلف معدنی قزاقستان از جمله سنگ آهن، بوکسیت و سرب و روی سرمایه‌گذاری کنند. جعفری تاکید کرد: در حال حاضر می خواهیم این قراردادها را به روز کنیم و امکان ایجاد قراردادهای جدید برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در قزاقستان را بررسی کنیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: قطعا می توان از ظرفیت های موجود در دو کشور برای توسعه همکاری ها استفاده کرد. به گفته وی نشست تخصصی کارشناسان می تواند زمینه ساز این امر شود و ایمیدرو نیز می تواند در روند همکاری های دوجانبه نقش آفرینی کند.

جعفری گفت: شرکت های ایرانی علاقه مند به سرمایه گذاری در ساخت کارخانه کنسانتره در پروژه سرب و روی شکیا در قزاقستان هستند که در جلسات کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

معاون وزیر صنعت و امور زیربنایی قزاقستان نیز در این دیدار گفت: این وزارتخانه می تواند دریچه ای برای ورود ایران به حوزه معدنی قزاقستان باشد. روسلان بایمیشو یادآور شد: با توجه به تجربه موفق همکاری ایران و قزاقستان در یکی از پروژه های معدن مس در قزاقستان و همچنین پتانسیل ایران در بخش معدن و استخراج آنها، مایل به همکاری با ایران در زمینه های مختلف معدنی هستیم. .

وی افزود: وزارت صنعت و زیرساخت قزاقستان نیز تمایل به بررسی و به روز رسانی قراردادهای قبلی (2016) دارد، زیرا دلیل حضور ما در ایمیدرو توسعه همکاری ها در این زمینه است. بایمیشو ادامه داد: به زودی لیست پروژه های نیازمند سرمایه گذاری و لیست همکاری ها جهت بررسی جهت تهیه تفاهم نامه های همکاری جدید در اختیار کارشناسان قرار می گیرد.

برگزاری جلسات تخصصی کارشناسان

در این جلسه مقرر شد در خصوص به روز رسانی تفاهم نامه های قبلی و رسیدگی به مسائل و پتانسیل ایجاد تفاهم نامه های جدید و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در پروژه های مختلف (ماشین آلات، حفاری، قراردادها و …) در بخش معدن قزاقستان تصمیم گیری شود. در جلسات کارشناسی انجام شد. این کمیسیون متشکل از کارشناسان متخصص معرفی شده از سوی طرفین در روزهای آینده تشکیل و تشکیل جلسه خواهد داد.

در پایان جعفری و معاون وزیر صنعت و توسعه قزاقستان ابراز امیدواری کردند که برگزاری جلسات کارشناسی منجر به توسعه همکاری ها و انعقاد تفاهم نامه های جدید در حوزه معدن شود.

دیدگاهتان را بنویسید