لغو تاییدیه سازمان سنجش در زمینه سهمیه ایثارگران توسط دیوان دادگستری اتحادیه اروپا

576828 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز، شورای سنجش و پذیرش دانشجو در اسفند ماه 96 امکان گردگیری ریاضی حاصل ضرب سهم ظرفیت هر منطقه را برای ظرفیت 5 و 25 درصد داوطلبان تصویب کرد.

تخلف در اطلاعیه یکی از آزمون های استخدامی سازمان سانسه

تصمیم هیئت سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دهمین جلسه خود که در اسفند ماه 1396 برگزار شد به شرح زیر است: در هر کد رشته محل، در صورتی که بتوان نتیجه حاصل از ضرب سهم در ظرفیت را به صورت ریاضی گرد کرد و اعشاری حاصل از آن بزرگتر از 0.5 باشد، ظرفیت 5 و 25 درصدی داوطلبان در آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری در هر کد رشته محل اختصاص داده می شود. به عبارت دیگر، اگر مقدار اعشاری کمتر یا مساوی نصف باشد، به یک عدد صحیح کوچکتر گرد می شود.

رأی صادره مورد تجدیدنظرخواهی قرار گرفت و به دیوان عدالت اداری ارجاع شد. شاکی خواستار لغو این تصمیم هیئت سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی شد. هم وزارت علوم و هم سازمان سنجش به عنوان طرفین تجدیدنظر وکالت داشتند.

در این شکایت آمده است که بر اساس این مصوبه در هر کد رشته محل در صورت امکان گرد ریاضی حاصل ضرب سهام در ظرفیت و اعشار حاصله، ظرفیت سهمیه ای 5 درصد و 25 درصد از سهمیه ایثارگران در نظر گرفته شده است. ارزش از نصف بیشتر است

قانون گرد کردن، حقوق داوطلبان را از بین می برد

در ادامه این شکایت آمده است که قانون گرد کردن، حقوق داوطلبان را نقض می‌کند. همچنین این الزام در بند 70 قانون جامع خدمات ایثارگران و بند 90 قانون برنامه ششم وجود ندارد. یعنی تصمیم جدیدی است که مبنای قانونی ندارد.

  فال حافظ/ اگر حاجت رندان را بفروشد

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش در پاسخ به این شکایت اظهار داشت: لغو این مصوبه موجب تضییع حقوق ایثارگران می شود. از آنجایی که ظرفیت پذیرش دکترا در اکثر کدهای پروازی صندلی کمتر از پنج نفر است. به همین دلیل از آنجایی که امکان تخصیص ظرفیت شهید در هیچ کد رشته ای وجود ندارد، مشکل ظرفیت گردگیری تصویب شد.

دادگاه اداری رونوشتی از دادخواست را به طرف دوم تجدیدنظر یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال کرد. اما تا زمان رسیدگی به پرونده پاسخی از این نهاد دریافت نشد.

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از رسیدگی به دادخواست و پاسخ سازمان سنجش، این رأی را غیرقانونی دانسته و به ابطال آن از تاریخ تصویب رأی داد. این همان چیزی است که دادگاه می گوید; بر اساس ماده 70 قانون جامع خدمات ایثارگران، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی موظفند 25 درصد سهمیه پذیرش دانشگاه‌ها، بورسیه‌های داخلی و خارجی، فرصت‌های آموزشی و دوره‌های دکتری تخصصی را به همسر و فرزندان ارائه کنند. از جانبازان ، ترخیص کنندگان و همسر و فرزندان ترخیص کنندگان و همسر و فرزندان جانبازان باید بیش از بیست و پنج درصد توزیع کنند.

رای دادگاه در ادامه به این نکته اشاره کرد که گرد کردن به بالا در صورتی که اعشار از نصف بیشتر باشد و گرد کردن به پایین در صورتی که اعشار کمتر یا مساوی نصف باشد می‌تواند کم و بیش از سهمیه در برخی موارد 5 و 25 درصد باشد. برای ایثارگران در نظر گرفته شده است. لذا این تصمیم هیئت مبنی بر سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی مغایر با قانون و خارج از حدود اختیارات است. در نتیجه این مصوبه به استناد قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 از تاریخ تصویب لغو می شود.

  سعید محمد از ورود 2000 خودروی خارجی به کیش و کشم خبر داد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید