لزوم توجه جدی به تسهیل روابط تجاری با دمشق/ باید زمینه برای حضور شرکت های ایرانی در سوریه فراهم شود.

576855 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار بین الملل ایسکانیوز، سال ها از پایان جنگ داخلی در سوریه و نابودی کامل داعش می گذرد. جمهوری اسلامی ایران در این جنگ لحظه به لحظه در کنار دولت سوریه ایستاد و در سخت ترین روزها با تروریست ها مقابله کرد. تروریست هایی که از حمایت برخی کشورهای منطقه و جهان برخوردار بودند. او یکی از مهم ترین حامیان تروریست های داعش در ترکیه بود که از کمک به آنها ابایی نداشت. اما این روزها که صلح و ثبات به سوریه بازگشته است، دولت ترکیه در تلاش است تا با احیای روابط با این کشور، از مزایای اقتصادی بهبود سوریه بهره مند شود.

از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران که هزینه های زیادی را برای حمایت از دولت سوریه صرف کرده است، به نظر می رسد از رقابت عقب مانده است. البته این عقب ماندگی ربطی به میل سوری ها ندارد. زیرا رئیس جمهور سوریه بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران در کنار کشورهایی مانند چین و روسیه برای بهره مندی از مزایای بهبود این کشور در اولویت هستند. به احتمال زیاد این مشکل – و همچنین چالش های دیگر در حوزه روابط خارجی – ناشی از نبود سیاست درست و نبود زیرساخت های لازم است.

مشارکت در بازسازی سوریه گامی در جهت تحقق اهداف دیپلماسی اقتصادی است

بر اساس گزارش های اقتصادی، صادرات ترکیه به سوریه در 10 سال گذشته 14 برابر بیشتر از صادرات ایران به این کشور بوده است. این تفاوت در حجم مبادلات تجاری دو کشور با سوریه با توجه به روابط خصمانه ترکیه و سوریه در دوران جنگ جای تامل دارد.

  داوران مرحله یک شانزدهم جام حذفی تعیین شدند

با توجه به شعار دولت سیزدهم مبنی بر تغییر رویکرد کشور در حوزه سیاست خارجی، انتظار می رود برنامه ریزی جدی تری در این حوزه در دستور کار قرار گیرد. وزیر امور خارجه کشورمان که روز گذشته وارد دمشق شده بود، در دیدار با بشار اسد از توسعه روابط خارجی سوریه ابراز خرسندی کرد و آن را نشانگر اهمیت و جایگاه سوریه در منطقه دانست. در این نشست دکتر امیر عبداللهیان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تدوین و امضای برنامه جامع همکاری های بلندمدت دو کشور اعلام کرد.

اکنون که آقای رئیسی در آینده نزدیک به این کشور سفر خواهد کرد، لازم است گام های موثری برای تسهیل روابط تجاری با سوریه برداشته و زمینه را برای حضور شرکت های ایرانی در این کشور در اسرع وقت فراهم کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید