قیمت نان افزایش نمی یابد

539499 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 18 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی با موضوع امنیت غذایی و حفظ آن برای کشور گفت: یکی برای جهان بالندگی است. امنیت قیمت محصولات کشاورزی به ویژه غلات و روغن ها و پارامترهای مهم تغذیه ای کشور چیست؟ این شتاب در قیمت ها از اواخر سال گذشته و در اسفندماه به سرعت در حال رشد بوده و برخی ارقام از اوایل دهه 1400 تا کنون بیش از 120 درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون شاهد افزایش 35 تا 80 درصدی قیمت انواع حبوبات و روغن ها در دنیا در خصوص مسائل مختلف امنیت غذایی و غلات بوده ایم. بحث جنگ روسیه و اوکراین نیز تأثیر عمیقی بر این موضوع داشت، زیرا این مناطق 70 درصد نفت جهان و 30 درصد غلات جهان را تأمین می کردند. در سال های آینده کمبود تولید غلات در منطقه ادامه خواهد داشت، به طوری که امروز دنیا با کمبود تولید غلات و محصولات اساسی کشاورزی و افزایش قیمت ها مواجه است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این طبیعی است که همه دولت‌ها و دولت‌ها برای حفظ غلات در کشورهای خود و ثبات سفره و امنیت غذایی تلاش کنند. البته خشکسالی هایی که از سال گذشته در منطقه با آن مواجه بودیم همچنان ادامه دارد. در سال 1999 حدود 8.5 میلیون تن و در سال 1400 حدود 4.5 تن گندم خریداری کردیم و پیش‌بینی برای سال جاری حدود 4.5 میلیون تن را نشان می‌دهد و این اهمیت ویژه را در حوزه گندم البته با توجه به برنامه‌ریزی برای مردمی‌سازی و توزیع عادلانه نشان می‌دهد. یارانه ها موضوع مهمی برای اجرای مجلس و دولت است و این الزام در قانون بودجه 1401 آمده است. دولت ستادی به ریاست معاون اول نخست وزیر دارد که در نظر دارد این کار را انجام دهد تا به بهترین نحو به عنوان سبد حمایتی برای جبران هزینه های مازاد خانوار و قطعا قبل از اجرای طرح دیده شود. . یارانه دو ماهه به خانوارها پرداخت می شود تا مردم نگران نباشند.

  جشنواره قرآنی «غرفه خدمت» برگزار می شود/ به برگزیدگان 200 میلیون جایزه اهدا می شود.

ساداتی نژاد افزود: علاوه بر این در زمان اجرای طرح اطلاع رسانی لازم به مردم انجام می شود و هدف اصلی این طرح اجرای عدالت در حوزه یارانه ها است. رانت و فساد در حوزه یارانه ها زیاد است و از عدالت خبری نیست، پایین بودن قیمت ها و افزایش قاچاق به دلیل پایین آمدن قیمت ها به کشورهای همسایه اتفاق افتاده است.

وی گفت: نگرانی جدی ما امنیت غذایی است و باید حفظ و نگهداری شود. قطعا دهک های پایین تر از دهک های بالاتر از یارانه سود بیشتری خواهند برد. در مورد نان همه دهک ها یعنی همه ایرانی ها از یارانه بهره مند می شوند و به گونه ای می شود که مردم نان را به قیمت روز بخرند تا افزایش قیمت نداشته باشد. نان برای خانواده ها

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: برنامه ریزی برای دموکراتیزه سازی و توسعه عادلانه در حال انجام است و قطعا به موقع و پس از اقناع و اطلاع رسانی انجام خواهد شد؛ البته چه بر سر صنف و صنعت آمده است. حدود 12 میلیون تن گندم در کشور نیاز داریم که 9 میلیون تن گندم بو داده، 2 میلیون تن گندم صنعتی و صنعتی و حدود 400 تا 500 هزار تن گندم نان صنعتی و مابقی بذر گندم است، بنابراین وجود دارد. مقدار زیادی گندم در کشور در حوزه تولید نان و نانوایی است و این حوزه باید کیفیت نان را ارتقا دهد و در این زمینه به دلیل گرانی با مشکل قاچاق آرد به خارج از کشور مواجه هستیم. قیمت یک گونی آرد برای توزیع در نانوایی ها 38 هزار تن و در خارج از کشور حدود 800 تا 900 هزار تن است. از طرفی زباله های زیادی در نانوایی ها وجود دارد و جایگزینی که به عنوان خوراک دام استفاده می شود، بنابراین بحث گندم به عنوان یک موضوع استراتژیک برای ما بسیار مهم است و باید برای حفظ آن برنامه ریزی منسجمی داشته باشیم تا آنجا هیچ مشکلی ندارند

  چرا وقتی مردم سریال های خارجی جذاب می سازند تلویزیون می بینند؟

وی با بیان اینکه گندم باید موضوع مهمی برای امنیت غذایی و سفره مردم تلقی شود، گفت: برای اینکه در نگهداری و حفاظت از کالاهای استراتژیک تا اجرای طرح زمان تلف نشود، بحث صنف و صنعت و آزادسازی است. کار را به گونه ای انجام دادیم که یارانه ها در سبد قرار گیرد که برای توزیع عادلانه یارانه ها استفاده شود و بتوانیم بهره وری را در صنعت و صنعت با سرعت بیشتری افزایش دهیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: موضوع مردمی شدن و توزیع عادلانه یارانه ها با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت های جهانی و همچنین بی عدالتی موضوعی بسیار مهم و ضروری است. توزیع و قاچاق این اقلام است: «از طرف کشور باید با قدرت و توان و با رعایت همه جوانب این کار را انجام دهیم و یارانه ها را عادلانه بین مردم تقسیم کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید