قیمت ماکارونی چنده؟

557641 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، افزایش قیمت آرد صنعتی که از سوی سازمان دفاع حدود 16 هزار تن در هر کیلوگرم پیشنهاد شده بود، در صورت تصویب امروز در ستاد تنظیم بازار، دو جنبه خوب و بد دارد. دومین؛ افزایش قیمت محصولات محلی از جمله ماکارونی. اما خود فعالان این صنعت معتقدند قیمت آرد به نفع کشور است.

بیشتر بخوانید:

* سابقه لغو یارانه آرد صنعتی / آرد یارانه ای باعث نشت ارز شد

پرداخت یارانه به آرد منجر به قاچاق این محصول مهم به کشورهای دور و همسایه و یا صادرات محصولات حاصل از این آرد یارانه ای می شود که در این صورت پول ملی از کشور خارج می شود.

بنابراین دولت تصمیم گرفت یارانه آرد صنعتی را لغو کند. شرکت بازرگانی دولتی در نامه ای به سازمان حراست در 27 فروردین ماه سال جاری خواستار تعیین قیمت انواع آرد صنعتی با منشاء گندم 12 هزار تن در هر کیلوگرم شد.

در پی این درخواست، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان طی نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: مدارک مثبته است، بنابراین بر اساس اطلاعات ارسالی انجمن‌های صنعت آرد ایران، موظف به ارائه صورت‌های مالی است. شرکت های پوشه طلایی هشتگرد، آرد تهران، آرد باختر و ورامین و سایر اسناد موجود در این سازمان و بر اساس قیمت سبوس. آزاد جدول قیمت انواع آرد را اعلام کرد اما تاکید کرد که در جلسه تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید در مورد آن بحث شود.

در نامه سازمان حمایت 18 درصد سبوس 15 هزار و 700 حجم در کیلوگرم، 21 درصد آرد سبوس دار 16 هزار جلد و 27 درصد آرد سبوس دار 16 هزار و 900 جلد است. اما همانطور که مفاد نامه مشخص می‌کند این نرخ‌ها قیمت نهایی نیست و تصمیم نهایی در جلسه تنظیم بازار محصولات کشاورزی اتخاذ می‌شود.

  دروغ های رسانه معاند این بار در ارومیه

* در حال حاضر هنجار آرد در صنعت تایید نشده است

یک منبع آگاه روز گذشته گفت: جلسه ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی امروز در وزارت جهاد کشاورزی و موضوع قیمت آرد صنف و صنعت و همان پیشنهاد سازمان دفاع برگزار شد که 16 هزار تن در کیلوگرم به تصویب معاون اول رئیس جمهور رسید.

دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت از عدم افزایش قیمت نان و گندم خبر داد. البته آرد صنعتی جدا از آرد نان است و از آن برای تهیه انواع ماکارونی و بیسکویت استفاده می شود اما نشان از توجه دولت به سفره مردم دارد و برای افزایش قیمت آرد صنعتی بسیار وسواس خواهد داشت.

در گذشته برخی از تولیدکنندگان از گرانی آرد استقبال می کردند و این افزایش قیمت را پیشنهاد می کرد.

* قیمت آرد صنعتی در حال افزایش است، ماکارونی به کیلویی 30 هزار تن می رسد

موضوع افزایش قیمت آرد صنفی و صنفی تاثیر آن بر قیمت محصولات این نوع آرد است. پیش از این قیمت هر کیلوگرم آرد صنعتی 2500 تن بود که اگر این قیمت به 16 هزار تن در هر کیلوگرم برسد، بیم افزایش قیمت وجود دارد.

محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن تولیدکنندگان آراد ایران گفت: اگر قیمت آرد 16 هزار تن در هر کیلوگرم تصویب شود، قطعاً قیمت ماکارونی افزایش می یابد و هر کیلوگرم ماکارونی به 27 تا 30 هزار تن می رسد.

وی گفت: کارخانه ها آرد مورد نیاز خود را از یک شرکت بازرگانی دولتی خریداری می کنند. شرکت بازرگانی دولتی سه نوع آرد توزیع می کند که اولی آرد عرضه شده برای نانوایی ها که قیمت آن همچنان ثابت است و کیلویی 650 تن و نوع دوم آرد است که برای نانوایی ها در فضای باز با احتساب عرضه می شود. نان صنعتی، لوکس و فله ای همچنین 900 حجم در کیلوگرم ثابت می ماند.

  قیمت سکه و طلا و دلار یکشنبه 29 شهریور 1401

وی ادامه داد: نوع سوم، آرد موجود در کارخانه ها برای تولید ماکارونی، کیک، کلوچه، نشاسته و رشته است که قیمت آن 2500 تن است، اما اگر به 16000 تن برسد، این موضوع بر قیمت تمام شده محصولات تأثیر می گذارد.

این مقام مسئول پیش از این از صادرات 300 هزار تنی ماکارونی به کشورهای همسایه خبر داده بود که به گفته وی این امر منجر به خروج میلیون ها دلار ارز از کشور می شود.

مرتضوی گفت: اگر یارانه آرد صنعت اصلاح نشود، اقتصاد کشور متحمل آسیب های جبران ناپذیری می شود، اما اگر اصلاح شود، قیمت محصولات تولیدی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته مرتضوی، بخش صنعت آرد یارانه ای دریافت می کند و محصولات خود از جمله بیسکویت و شیرینی را با قیمت گران تری در داخل یا خارج از کشور به فروش می رساند که هر دو منجر به از بین رفتن یارانه ها و نرسیدن آن به کشور می شود. دولت یارانه را به نفع مردم می پردازد در حالی که سود آن فقط به جیب افراد خاص یا مصرف کنندگان در کشورهای خارجی می رود.

پرداخت یارانه به محصولات داخلی برای کاهش قیمت، سیاست شکست خورده ای است که در سال های اخیر نتوانسته اهداف دولت را برآورده کند. از پیامدهای اعطای یارانه می توان به وجود محصولات چند قیمتی در بازار، رانت و فساد و خروج ارز از کشور اشاره کرد.

این مشکلات فقط در مورد آرد نیست، بلکه محصولاتی مانند روغن نیز هستند. دولت 4200 تن برای واردات نفت می پردازد، از سوی دیگر قیمت های جهانی به شدت افزایش یافته و همین امر باعث ایجاد اختلاف قیمت شدید در بازار داخلی با کشورهای همسایه شده است و همین موضوع باعث هجوم تولیدات داخلی به کشورهای دیگر شده است. شکل قاچاق

  روسیه؛ ما در جنگ اوکراین از پهپادهای ایرانی استفاده نکردیم

کارشناسان معتقدند حذف ارز 4200 تومانی اگرچه در کوتاه مدت می تواند پیامدهایی برای معیشت مردم داشته باشد، اما در بلندمدت آثار مفید بسیاری از جمله حذف رانت، فساد و جلوگیری از ارز و تک نرخی شدن و شفافیت را در پی خواهد داشت. ارز باید تدریجی باشد تا تاثیر آن در بازار خفیف باشد.

منبع: ار فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید