قیمت فعلی هر کیلوگرم زعفران نسبت به ماه های اخیر 15 تا 35 درصد کاهش داشته است

571716 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، گلمرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفت وگویی از کاهش قیمت زعفران خبر داد و گفت: در حال حاضر حداقل قیمت هر کیلوگرم زعفران 21 میلیون تومان است حداکثر 32 میلیون تومان است که در مقایسه با ماه های گذشته به دلیل کاهش تقاضا در بازار داخلی و صادراتی باعث کاهش 15 تا 30 درصدی قیمت شده است.

وی افزود: اگرچه پیش بینی ها حاکی از افزایش 20 درصدی تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال گذشته است، اما تا پایان فصل برداشت نمی توان برآورد دقیقی از میزان تولید داشت.

میری با اشاره به اینکه سرما در مزارع زعفران محسوس نیست، گفت: رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی تولید زعفران در این استان را 170 تن اعلام کرد در حالی که سال گذشته این میزان تولید 140 تن بود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران کاهش صادرات از دی ماه سال گذشته را یکی از دلایل افت قیمت محصول در بازار اعلام کرد و ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود از دی ماه امسال است. موانع صادراتی سالیانه منجر به کاهش صادرات و افزایش قاچاق زعفران شد و با پیگیری های متعدد موانع صادرات همچنان وجود دارد، در حالی که با رفع این موانع به دلیل رونق صادرات و کنترل قاچاق، قیمت محصولات افزایش یافت. با زعفران به نسبت قیمت تمام شده افزایش می یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه زعفران جزء کالاهای لوکس در سبد مصرفی خانوار محسوب می شود، تصریح کرد: گرانی در سال های اخیر منجر به کاهش تقاضای داخلی برای خرید زعفران شده است، بنابراین بر اساس آمار، سرانه مصرف زعفران داخلی کاهش یافته است. یک گرم بوده است اکنون با توجه به گرانی و شرایط اقتصادی خانوارها نسبت به قبل 50 درصد کاهش یافته است.

  قتل وحشتناک زن باردار با آجر / جنین او را دزدیدند! + عکس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید