قیمت سیمان با بورس کالا تثبیت می شود

537183 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، کمال علیپورخندری گفت: در مدت کوتاهی که از راه اندازی سیمان می گذرد، بورس کالا عملکرد خوبی داشته و سیمان رشد قیمتی کمتری نسبت به تورم داشته است که این امر موجب ثبات در بازار شده است. صنعت ساختمان شورای اسلامی برای ورود همه محصولات به بورس کالا پیگیری های لازم را دارد تا شفافیت در کل نظام اقتصادی شکل بگیرد.

کاهش هزینه سیمان با اتصال نیروگاه های گاز

کمال علیپور خندری عضو کمیته سازندگی شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار بازار سرمایه ایران (سنا)، اظهار کرد: یکی از موارد مهمی که در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است، مربوط می شود. به سازوکارها و ابزارهای سازمان بورس و ایجاد بورس های مختلف برای کنترل قیمت ها در نظر گرفته شده است. البته سازمان بورس در این راستا تلاش زیادی کرده و با معرفی محصولاتی مانند سیمان و خودرو، معاملات به صورت شفاف انجام می شود. البته قیمت برخی محصولات مانند فولاد هنوز به جایگاه اصلی و مورد انتظار نرسیده است اما با ورود بورس کالا به این حوزه روند مطلوب و رو به توسعه ای شکل می گیرد.

علیپور ادامه داد: شورای اسلامی برای ورود همه محصولات به بورس کالا پیگیری لازم را دارد تا در کل نظام اقتصادی شفافیت ایجاد شود. ایجاد شفافیت از مشکلاتی مانند رانت و فساد جلوگیری می کند و بورس کالا محل مناسبی برای رسیدن به این هدف است.

وی افزود: رویکردهای سازمان بورس و سازوکار بورس کالا می تواند منجر به کشف قیمت عادلانه شود؛ همچنین یکی از بزرگترین دغدغه های تولیدکنندگان مرتبط با بازار فروش با ابزارهای مختلف این پلتفرم برطرف خواهد شد. ابزارها و ویژگی های بورس کالا در جهان آزمایش شده و بازاری بی دغدغه برای خریداران و فروشندگان در نظر گرفته شده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی مشتریان برای خرید کالایی به بورس کالا مراجعه می کنند، دیگر نگران قیمت پرداختی یا موجود بودن آن کالا در تاریخ مشخصی نیستند و این می تواند در تنظیم مقررات مفید باشد. بازارها

علیپور ابراز کرد: البته باید با یافتن قیمت مناسب و عملکرد صحیح سامانه عرضه و تقاضا، ورود همه محصولات به بستر بورس کالا. کالاها نباید به عنوان پشتیبان ارزش سرمایه تلقی شوند. متأسفانه، اگر این اقلام اقلام مصرفی در نظر گرفته شوند، چشم انداز سرمایه برای محصولاتی مانند اتومبیل و خانه وجود دارد. بنابراین اگر عرضه و تقاضا به طور مستمر متعادل باشد، این گونه محصولات در جایگاه واقعی خود قرار می گیرند و قیمت ها متعادل و مناسب مصرف کننده واقعی می شود و همچنین تولیدکنندگان از نظر فروش مشکلی نخواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه از افزایش بی رویه قیمت محصولاتی مانند سیمان جلوگیری شده است، گفت: در مدت کوتاهی که از راه اندازی سیمان می گذرد، بورس عملکرد خوبی داشته و سیمان نسبت به تورم رشد قیمت کمتری داشته است. به ثبات در صنعت ساختمان منجر شده است. البته اقدامات دیگری برای بهبود وضعیت مسکن در دست پیگیری است و در واقع زمینه خوبی برای حذف مسکن از دسته کالاهای سرمایه ای وجود دارد.

عضو کمیسیون ساخت و ساز مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه از ظرفیت بورس کالا برای پیشبرد طرح جهش تولید مسکن در سال 1401 استفاده می شود یا خیر؟ وی پاسخ داد: در بحث ساخت 4 میلیون خانه باید نگاه متفاوتی نسبت به سایر طرح‌های این چنینی وجود داشته باشد و این طرح تنها با قدرت دولت تکمیل نشود. ساخت 4 میلیون خانه بالغ بر 400 میلیون متر مربع خواهد بود که با احتساب جمعیت حدود 7 میلیونی، نیاز به هزینه 2 هزار و 800 همات است، بنابراین طبق آخرین پیشنهادات، اجرای این طرح در نظر گرفته شده است. برنامه ریزی با استفاده از توان انبوه سازان و بخش خصوصی شده و سازوکارها سازمان بورس نیز از اختیارات لازم برای مدیریت این مشکل برخوردار است.

  جدول افزایش حقوق کارکنان و مستمری بگیران مهر 1401; برای هر کارمند یک میلیون تومان و برای هر مستمری بگیر 900 هزار تومان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید