قیمت دلار به عرش رسید و ثروت مردم به هیچ تبدیل شد

مستقل آنلاین: دکتر سید مصطفی محقق داماد در نشست علمی «دستاوردهای علمی و چالش های دستیابی به آنها در نظام های سنجش و ارزشیابی علوم» که در فرهنگستان علوم برگزار شد، با طرح سوالی گفت: در این سخنرانی، دستاوردهای عالی علما مطرح شد. و دانشگاه ها ارتقا یافتند. اما چه نوع دانشی در بین دانش های مختلف بهترین است؟

وی با بیان اینکه یکی از بحث های مهم در فلسفه، تقسیم علوم است، گفت: فرانسیس بیکن تقسیم بندی کرد اما در علم اصول ما نیز این بحث مطرح است. باید پاسخ داد که کدام دانش از همه معارف برتر و برتر است؟ حکمای ما حکمت و فلسفه را بهترین علم می دانستند.

رئیس گروه معارف اسلامی فرهنگستان علوم تصریح کرد: در تاریخ بشریت با وجود پیشرفت علم و فناوری، بشر به صلح دست نیافته و درگیر جنگ های بیشتر، خونریزی های بیشتر و ایجاد حمام خون دانش بوده است. این نشان دهنده وجود مشکل است. بنابراین برای سنجش دانش عالی نیز باید به معیاری توجه کنیم.

وی پیشنهاد کرد: بهترین دانش را به عنوان دانشی معرفی کنیم که بشریت را به سوی صلح، آرامش، انسانیت، احترام به حقوق دیگران و زندگی بهتر سوق دهد.

محقق داماد در خصوص کلام امام علی (ع) که علم ملک است گفت: معنای این کلمه این است که اگر علم پیدا کرد می تواند حکومت کند و اگر نیافت بر او حکومت می شود. فرانسیس بیکن تعبیر دیگری داشت و می گفت علم قدرت است.

وی ادامه داد: به نظر من ملا علی سلطان با علم خود است. وی با بیان اینکه هرکس می خواهد مدیریت کند، باید مدیریت علمی را بداند، گفت: مدیریت موفق مبتنی بر علم است. یعنی «باید» از این کلمه گرفته شده است، این کلمه وصف نیست. یعنی این طور باید باشد که علم سلطان جامعه باشد.

  خودروهای وارداتی چانگان در روز سه شنبه بورس کالا + جزئیات فروش سایپا جدید

این عضو فرهنگستان علوم با اشاره به وضعیت کنونی جامعه گفت: اکنون می بینیم که دلار بالا بر تخت سلطنت نشسته است و دو سوم ثروت معلمان ما به هدر رفته است. مدیریت علمی نیست و مشکل همین است.

وی درباره اهمیت توجه به این نکته که فلسفه و کلام بهترین دانش هستند، گفت: در ایران گرفتار جهل دینی هستیم و به راستی هیچ شری بزرگتر از جهل مقدس نیست. اگر جهل بر دین برتری پیدا کند، بلایی که در ایران شاهد آن هستیم رخ خواهد داد. حتی اگر کسی بخواهد ملحد شود، باید الهیات بداند.

در ادامه این جلسه دکتر حسن زاده با بیان اینکه امروز دنیا به سمت نفوذ و تاثیرگذاری رفته است، توضیح داد: یک مدتی می گفتند چقدر ورودی دارید و چقدر خروجی می گیرید؟ بعد دیدند نمره کافی نیست و گفتند چقدر نمره (موفقیت مهم) دارید. حالا می گویند دستاورد و نتیجه کافی نیست، تاثیرش چقدر است؟ جهان به سمت آنچه تاثیر علم است پیش می رود. بنابراین در کمال یک معرفت نیز باید بگوییم علم برتر است که تأثیر بیشتری دارد.

وی افزود: مثلاً رهایی از این آلودگی، تورم، ترافیک و این دعوا و جنجال برای ما مهمتر است. بنابراین این سوال را باید نسبی دید. اما عموماً پذیرفته شده است که فلسفه مهمترین چیز است. فلسفه مادر علوم است و همه علوم با چرایی آغاز می شوند که فلسفه برای ما توضیح می دهد.

حسن زاده در پاسخ به یکی از حاضران درباره رابطه تعالی و مرجعیت علمی گفت: بخشی از تعالی اقتدار است و اگر سازمانی عالی باشد بخشی از آن به مرجعیت آن مربوط می شود.

  - امضای تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت پاکسان

وی به اهمیت ایمان به علم اشاره کرد و گفت: لحظه مهم جامعه ایمان به علم است. ببینیم خارج از ساختمان دانشگاه علم قبول دارند یا خرافه؟ پس اگر علم ایمان اتفاق نیفتد، علم کمک هم نمی شود. یکی از وظایف یک موسسه علمی این است که نور ساطع کند و بگوید نور است. مسائل فرهنگی در این امر بسیار مهم است./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید