قیمت خودرو با واردات مناسب نیست / هدف از طرح مشخص نیست

542765 خبر ناگهانی

مرتضی مصطفوی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز در خصوص واردات خودرو اظهار داشت: در این زمینه باید به چند نکته توجه شود. اولین نکته این است که واردات خودرو به شرطی موثر است که در صورت ثبات شرایط کلان، قیمت های بازار را به سمت واقع گرایی سوق دهد.

ادامه مطلب

وی ادامه داد: وقتی اقتصاد هیجانی است و هر روز اتفاق جدیدی در حوزه ارز و سایر بخش ها رخ می دهد، هر چقدر هم خودرو وارد کنیم می تواند تاثیرگذار باشد اما قیمت واقعی نمی شود. مثلا الان باید یک نرخی وارد کنیم و یک ماه بعد با نرخ دیگری است، یعنی قیمت خودرو در بازار به دلیل تفاوت نرخ دلار تغییر می کند.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: باید شرایط پایداری داشته باشیم تا واردات خودرو کارآمد باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که هدف ما از واردات خودرو باید مشخص باشد. آیا به دنبال افزایش رقابت در صنعت هستیم یا کاهش قیمت؟ یک ماشین ارزان یا چیزی می خواهید؟ هر کدام از آنها الزامات خاص خود را دارند. اگر بخواهیم صنعت را ارتقا دهیم، واردات این کار را نمی کند. اگر می خواهیم قیمت ها را کاهش دهیم، ابتدا باید بازار را از دلاری شدن خارج کنیم و نقدینگی بازار را رصد کنیم. اگر به دنبال خودروی ارزان هستیم، ابتدا باید نرخ ارز را به نرخ پایین کاهش دهیم تا خودروی وارداتی منطقی باشد.

مصطفوی گفت: این به این معناست که هدف گذاری برای واردات خودرو مهم است. من نمی دانم که سیاستمداران هدف این کار را به این دقت در نظر گرفته اند. به طور کلی واردات خودرو می تواند بخشی از حباب بازار را بگیرد. اما اینکه از بین رفتن حباب قیمتی پایدار باشد یا خیر، به شرایط مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها ایجاد یک وضعیت اقتصادی با ثبات است. یعنی امکان واردات خودرو وجود دارد اما برجام امضا نمی شود و دلار تغییر می کند.

  چشم انداز ما

وی تاکید کرد: نکته آخر اینکه واردات خودرو به تنهایی مهم نیست بلکه باید به مشکلات پس از آن توجه کرد. داشتن یک نماینده رسمی در زنجیره خرده فروشی مهم است. باید به این موضوع به صورت جامع تری پرداخته شود. به نظر می رسد اکنون فشار افکار عمومی منجر به تصمیم گیری در حوزه واردات خودرو شده است. اما اینکه چگونه و با چه کیفیتی ساخته شده است چندان به آن توجه نمی شود. سیاست های دیگر مانند سیستم قرعه کشی نشان می دهد که فکر درستی برای واردات خودرو صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید