قیمت خانه های نهضت ملی مسکن چقدر است؟

اگرچه روابط عمومی این شرکت این عدد را یک اشتباه لفظی می داند، اما محاسبات تولیدکنندگان بر اساس قیمت مصالح ساختمانی و هزینه های مربوط به ساخت و ساز در سال گذشته ارقامی را بیش از 800 میلیون تن در هر دستگاه 100 متری نشان می دهد.

مسئولان هر روز ارقام مختلفی از قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن می شنیدند که متقاضیان را سردرگم می کرد. پس از محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، روز گذشته بر اساس لیست قیمت 1400 و با تکیه بر برآوردهای برنامه و بودجه پروژه های دولتی، قیمت هر متر مسکن ملی بنیاد مسکن را 4.5 میلیون تن اعلام کرد. گفت: قیمت هر متر مسکن واقع در بلوک های بالای شش طبقه کمتر از 6 تا 6.5 میلیون تن نخواهد بود.

پیش از این انبوه سازان و سازندگان با استناد به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد و سایر هزینه های مرتبط با صنعت ساختمان، از قیمت متری 7 تا 10 میلیون تن برای واحدهای نهضت ملی مسکن خبر داده بودند.

اما ماجرای سردرگمی شکایات ملی مسکن بین اعداد و ارقام مختلف به اینجا ختم نمی شود. علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید شب گذشته قیمت تمام شده هر مترمربع واحدهای پروژه را بین 10 تا 15 میلیون تن اعلام کرد. البته محمد نظری، مدیر روابط عمومی شرکت عمران به ایسنا گفت که این رقم نیاز به اصلاح دارد و احتمال خطای لفظی وجود دارد.

از سوی دیگر جعفری در سخنانی به تسهیلات 450 میلیون تنی اشاره کرد و گفت: کمک به این تسهیلات بین 3 تا 4 میلیون تن است.

  مشارکت بانک رفاه کارگران در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی کوم

نکته دیگری که مدیرعامل شرکت عمران مطرح کرد این بود که وی تلویحاً اعلام کرد که هزینه های زیرساختی باید توسط متقاضیان پرداخت شود. وی همچنین از تلاش طراحان مسکن در وزارت راه و شهرسازی برای به حداقل رساندن هزینه بلوک های ساختمانی با کاهش قیمت زمین و خدمات و زیرساخت هایی که باعث افزایش قیمت ها می شود صحبت کرد.

وی گفت: بسیاری از مناطق باید آماده شوند. به گفته وزیر، ما فقط مسکن سازی نداریم، بلکه به زیرساخت ها و مراکز خدماتی مورد نیاز در شهرسازی توجه داریم. شاید عیب طرح های قبلی این بود که فقط مسکن تولید می شد و کمتر به زیرساخت ها و ارتقای پروژه ها توجه می شد. ما باید بتوانیم هم محیط زندگی کاندیداها را بهینه کنیم و هم از نظر اقتصادی اجتماعی.

اظهارات جعفری در شرایطی مطرح شد که در طرح افزایش تولید و عرضه مسکن اشاره ای به تامین منابع زیرساختی از سوی متقاضیان نشده بود. اما اگر این مبالغ باید توسط متقاضیان پرداخت شود، قیمت سهام چقدر خواهد بود؟

در همین راستا با یکی از سازندگان مسکن در شهر جدید هشتگرد گفت و گو کردیم که توسعه آب، برق، گاز، محوطه سازی و شبکه آماده سازی برای هر واحد بین 100 تا 130 میلیون تن خواهد بود.

حال بیایید نگاهی به هزینه هر واحد نهضت ملی مسکن بیاندازیم. به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، هزینه ساخت یک بلوک 100 متری حدود 1.5 میلیارد تن خواهد بود. اما اگر اشتباه لفظی او را بپذیریم، بر اساس سخنان کارشناسان و سازندگان، میانگین هزینه ساخت بلوک های 100 متری بر حسب مجموع ویژگی های حدود 85 متری توری، برای پروژه های راه اندازی شده در سال گذشته، 700 میلیون تن است. اگر وام 450 میلیون تنی باشد متقاضیان باید 250 میلیون تن بیاورند. اگر هزینه زیربنای 100 تا 130 میلیون تومانی را به این رقم اضافه کنیم، هزینه یک بلوک 100 متری بر اساس هزینه های سال گذشته بین 800 تا 830 میلیون تومان خواهد بود که 450 میلیون تومان آن تسهیلات بانکی و حدودا 350 میلیون تومان در اردیبهشت ماه توسط متقاضیان پرداخت می شود./ایسنا

  چند بازیکن در نیم فصل از تیم آبی پوشان جدا می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید