قیمت جهانی گندم دوباره افزایش یافت

552616 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، پس از آنکه هند صادرات غلات اساسی را ممنوع کرد، قیمت گندم در بازارهای بین المللی افزایش یافت. شاخص گندم استاندارد در شیکاگو به 5.9 درصد رسید که بالاترین سطح در دو ماه گذشته است.

ادامه مطلب

این ممنوعیت صادرات پس از آن صورت گرفت که موج گرما بر محصول گندم هند تاثیر گذاشت و قیمت های داخلی را به بالاترین حد خود رساند. قیمت گندم در سال جاری در بازارهای جهانی حدود 60 درصد افزایش یافته و قیمت همه چیز از نان گرفته تا رشته فرنگی را افزایش داده است.

دولت هند اعلام کرده است که بر اساس اعتبار اسنادی که قبلاً به کشورهایی که برای تضمین امنیت غذایی خود درخواست واردات دارند، به صادرات خود ادامه خواهد داد. مقامات دولت هند نیز گفتند که این ممنوعیت دائمی نیست و می تواند مورد تجدید نظر قرار گیرد.

با این حال، این تصمیم مورد انتقاد وزرای کشاورزی G-7 در آلمان قرار گرفت. جم یوزدمیر، وزیر غذا و کشاورزی آلمان گفت: «اگر همه شروع به اعمال محدودیت بر صادرات یا بستن بازارها کنند، بحران را بدتر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، گروه 7 متشکل از هفت اقتصاد بزرگ جهان و کشورهای موسوم به “توسعه یافته” است که بر تجارت جهانی و سیستم مالی بین المللی تسلط دارند. این کشورها عبارتند از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده.

اگرچه هند در حال حاضر دومین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان است، اما این کشور صادرکننده عمده ای نیست و بیشتر محصولات آن در داخل به فروش می رسد.

  چهارشنبه در مسکو

اما صادرات گندم از اوکراین پس از حمله روسیه کاهش یافت. و از آنجایی که خشکسالی و سیل محصولات سایر تولیدکنندگان بزرگ را تهدید می کند، بازرگانان انتظار داشتند که منابع هندی بخشی از کمبود را جبران کند.

قبل از این ممنوعیت، هند برنامه ریزی کرده بود که امسال 10 میلیون تن گندم صادر کند که رقمی بی سابقه است.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید