قیمت جهانی طلا تا کجا پیش خواهد رفت؟

571853 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، فشار کوتاه ماه نوامبر و به دنبال آن افزایش قیمت در ماه دسامبر، قیمت طلا را با کاهش 1 درصدی به منطقه تقریباً خنثی در سال جاری رساند. سال 2022 برای بسیاری از سرمایه گذاران طلا سال ناامید کننده ای بود. با وجود افزایش فوق العاده تورم، تقاضا برای طلا ضعیف است. ابزار طلا به عنوان پوششی در برابر تورم نتوانست بر باد مخالف دلار قوی غلبه کند زیرا فدرال رزرو مجبور شد نرخ های بهره را با سریع ترین سرعت در بیش از 40 سال گذشته افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

خوان کارلوس آرتیگاس، رئیس تحقیقات جهانی در شورای جهانی طلا، گفت: علیرغم افزایش قیمت طلا، این فلز گرانبها وظیفه خود را به عنوان تنوع بخشی به سبد سهام انجام داده است. وی در گفت و گو با کیتکو نیوز گفت: سرمایه گذارانی که در سال 2022 طلا را در پرتفوی خود نگه داشتند بازدهی بهتر، زیان کمتر و نوسانات کمتری را شاهد بودند و انتظار داریم این وضعیت در سال 2023 نیز ادامه یابد.

شورای جهانی طلا در پیش‌بینی خود در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که انتظار دارد در سال 2023 در بحبوحه عدم اطمینان اقتصادی قابل توجه شاهد قیمت‌های نسبتاً ثابتی باشد. اگرچه احساسات در بخش فلزات گرانبها در حال تغییر است، هنوز یک مانع نهایی برای رفع وجود دارد. نشست نهایی سیاست پولی فدرال رزرو برای سال 2022 در هفته آینده مسیر سال جدید را تعیین می کند.

در ماه سپتامبر، فدرال رزرو نرخ بهره فدرال رزرو در سال 2023 را 4.6 درصد تعیین کرد. انتظار می رود این پیش بینی ها نزدیک به 5 درصد باشد. اگر نرخ بسته شدن به بالای 5 درصد برسد، ممکن است با افزایش ارزش دلار، قیمت طلا با باد مخالف دیگری روبرو شود.

  طالبان زنان را در ملاء عام کتک زدند

با این حال، در طرف دیگر، تحلیلگرانی هستند که می‌گویند اقدامات تهاجمی‌تر فدرال رزرو تنها اقتصاد را عمیق‌تر به سمت رکود طولانی‌مدت سوق خواهد داد. در عین حال، طلا بیش از مجموع تقاضای سرمایه گذاری آن است. تقاضای بانک مرکزی برای این فلز گرانبها توجه بازار را در ماه گذشته به خود جلب کرده است و شاهد خرید مجدد چین بوده ایم.

بانک مرکزی چین اعلام کرد که در ماه نوامبر 32 تن طلا خریداری کرده است و ذخایر رسمی خود را برای اولین بار از سپتامبر 2019 افزایش داده است. برخی تحلیلگران گفتند که این نشان می دهد که روند دلارزدایی همچنان در حال افزایش است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید