قیمت جدید گندم شاخه ای در کشور اعلام شد

531146 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، عطولا هاشمی امروز در نشست خبری با موضوع قیمت گذاری گندم و صنعت هاشمی اظهار کرد: سالانه یک میلیون و 800 هزار تا دو میلیون تن گندم در این صنف داریم که صرف کارخانه های ماکارونی و سایر صنایع می شود. اما در صنف و صنعت به گندم چندان نیاز نداریم و به دلیل تفاوت قیمت و اجاره آمار بالاست و تفاوت قیمت ها باعث افزایش تقاضا شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین محصولات استراتژیک کشور گندم است که امنیت غذایی ما را تامین می کند، ادامه داد: گندم در کشور ما دو مصارف دارد یکی برای نان و دیگری برای صنعت و صنعت که برای نان است. مردم و دولت مطمئن شدند که در تهیه نان دیگر فشاری به مردم وارد نشود و مردم وارد کار نشوند.

بیشتر بخوانید:

رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: در خصوص کیفیت نان متاسفانه 15 تا 25 درصد ضایعات نان است که باید تدابیری اندیشیده شود تا گندمی که با این سختی کشت می شود از بین نرود.

هاشمی ادامه داد: متأسفانه دولت ها جسارت این را نداشتند که در زمینه تحقق قیمت گندم و صنعت به میدان بیایند و هر سال این موضوع را به سال آینده موکول کردند. سال گذشته قرار بود این اتفاق بیفتد اما نشد و در نهایت به ۱۴۰۱ موکول شد.

وی با اشاره به اینکه کارخانه ها اعلام آمادگی کرده اند و این نیاز کشور است، گفت: در جلسه مقرر شد امسال و غیره 12 هزار تن به ازای هر کیلوگرم گندم به صنف و صنعت داده شود. کارخانه های گندم یارانه دریافت نمی کنند

  انتخاب نوع مناسب لیزر صورت برای سن شما

رئیس بنیاد ملی گندم کاران ادامه داد: از سوی دیگر از سال 1402 مصوب شد که حتی گندم با این قیمت به کارخانه ها داده نشود تا کارخانه ها با کشاورز قرارداد ببندند و گندم خریداری کنند. کشاورز ‘.

وی با اشاره به مشکلات کشاورزان گفت: یکی از موضوعاتی که کشاورزان از آن ناراضی بودند عدم دخالت کشاورزان در قیمت گذاری بود که هم از نظر قانونی و هم از نظر شرعی اشتباه بود. با تشکیل شورای قیمت، 6 نفر از 9 عضو این شورا یکی از تشکل های حوزه کشاورزی هستند که با قیمت 11500 لره مورد استقبال قرار گرفت.

هاشمی درباره میزان خرید گندم کشاورزان نیز توضیح داد: امسال 7 هزار و 500 تن گندم در استان ما خریداری شده است در حالی که فرصت دو ماهه برای فصل برداشت داریم یعنی این میزان در سال گذشته بوده است. خرید داخل کشور 450 است خوشبختانه قیمت روزانه پرداخت می شود.

وی در خصوص بحث صادرات و جنگ روسیه و اوکراین و احتمال کمبود گندم گفت: تا زمانی که تقاضای داخلی وجود داشته باشد و تنها ترانزیت موقت توسط کارخانه ها انجام شود، موضوع صادرات حل نمی شود. نگرانی در مورد کمبود بازار گندم در سال گذشته ما استرس جهانی داشتیم زیرا برخی کشورها قبلاً غلات خریداری کرده بودند و امسال به دلیل جنگ در اوکراین استرس بیشتری وجود دارد.

هاشمی در خصوص نیاز کشور به واردات گندم گفت: نیازهای وارداتی ما متغیر است و تناژ ثابتی نداریم به عنوان مثال در سال های 93 تا 98 به استقلال نسبی رسیدیم و در برخی سال ها واردات قطع یا بسیار کم بود، مرطوب و خشکسالی .

  طارمی به میلان می پیوندد؟

رئیس بنیاد ملی گندم کاران با بیان اینکه موضوع تحقق قیمت تاثیر مستقیم و مشهودی هم بر کشت و هم در مدیریت بهره وری دارد، گفت: تحقق قیمت ها بر اساس تورم موجود یکی از اصلی ترین اهرم هایی است که در آن وجود دارد. می تواند در خصوص افزایش تولید به ما کمک کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید