قطعا با گذشت زمان اوضاع بدتر می شود و زندگی مردم سخت تر می شود

دفتر اقتصاد مستقل: «اقتصاد کشور را به مشکلات بین المللی گره نمی زنیم»، «آمدم مشکلات مردم را حل کنم»، «تصمیمات غلط معیشت مردم را سخت کرد» و … اینها جملات امیدوارکننده ای بود که از اردیبهشت 1400 آغاز شد تا 5 خرداد که آخرین روز تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جوهوری بود، بارها توسط ابراهیم رئیسی مطرح شد تا شانس موفقیت خود را در انتخابات افزایش دهد که اتفاقاً همتا نداشت.

اما همانطور که برای بسیاری قابل پیش بینی بود، فعالیت های دولت ریاست جمهوری با آغاز تنش و بحران در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی همراه بود. با این توضیح که در حوزه مهم دیپلماسی، بلاتکلیفی زیاد پرونده هسته ای نشان از ناکارآمدی دستگاه سیاست خارجی دولت سیزدهم دارد و در بخش اقتصادی همه چیز مشخص است.

در چنین فضایی، رویکرد طبیعی نمی تواند جز این باشد که رئیس دولت به فکر اصلاح کابینه خود باشد تا شاید سیستم تصمیم گیری بتواند تصمیمات واقع بینانه و در نتیجه موثرتر بگیرد.

مرتضی عزتی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار آمارتان با اشاره به سردرگمی فضای اقتصادی جامعه گفت::

در طول یک سال و سه ماهه دولت سیزدهم، فضای اقتصادی روز به روز تیره تر می شود و در نتیجه معیشت مردم سخت می شود.

مشکل دولت چیزی نیست جز این که دولت ها تجربه کافی ندارند و در جایگاهی بالاتر از حد توانشان قرار می گیرند و به همین دلیل می خواهند در همه امور دخالت کنند. این اتفاق می افتد که در ماه های اول مردم کاملاً از دولت ناامید می شوند.

  قیمت میوه و تره بار دوشنبه 23 دی 1401

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: به عنوان مثال در جمع بندی بودجه سالانه هر یک از واحدهای اقتصادی نظرات خود را ارائه کردند و خود این پراکندگی مشکل ساز شد. همچنین باید گفت که مسئولیت های مهمی مانند سازماندهی برنامه بودجه به کسانی سپرده می شود که کمترین آشنایی با رسالت خود ندارند.

وی افزود: نتیجه 16 ماه تصمیم گیری دولت فعلی با محدودیت های اقتصادی همراه است. بنابراین بحران معیشتی بیشتر و عمیق تر از آن چیزی است که احساس می شود.

تا زمانی که اراده ای برای تغییر و اصلاح در میان صاحبان قدرت وجود نداشته باشد، با این مشکلات مواجه است. زیرا عمدتاً کسانی که از اهمیت حکمرانی و اداره امور کشور اطلاعی ندارند، کارمند دولت شده اند. به همین دلیل این افراد هستند که فشار زیادی را متحمل خواهند شد. به عنوان نمونه صولت مرتضوی در حالی به وزارت کار انتخاب شد که نتوانست کاری انجام دهد. چون تجربه و قدرت کافی برای اداره وزارت مهم را ندارد.

عزتی در ادامه تصریح کرد: متاسفم اما قطعا با گذشت زمان اوضاع بدتر می شود و زندگی مردم سخت تر می شود. چون چشم انداز مثبتی در رفتار دولت نمی بینیم. در واقع دولت های فعلی شرایط را درک نمی کنند و بنابراین نمی دانند که باید به فکر اصلاحات باشند. در واقع ساختار قدرت تصمیم گیری و اجرایی در یک سال و دو ماه اخیر به گونه ای است که نمی توان کمترین امیدی به احیای فضای آشفته داشت. مگر اینکه غیر ماهر مرخصی بگیرد و ماهر سر کار بیاید که آن هم محال است. چرا که دیدیم ضعیف ترین افراد به عنوان مسئول منصوب می شوند و معاونی وجود دارد که حتی یک روز سابقه مدیریتی ندارد.

  ما خودمان را به انگلیس ثابت می کنیم

مرتضی عزتی بالاخره گفت: با دولتی مواجه هستیم که واقعا در این مدت وضعیت اقتصادی را بدتر کرده است و هیچکس به فکر تغییرات لازم در دولت نیست. هرچند تغییر برای دولت سیزدهم بیشتر ضروری است.

دلایل ناکارآمدی رشد اقتصادی ایران در معیشت

در ایران شرایط کاملاً با اقتصادهای پویا متفاوت است و اگرچه نهادهای بین المللی پیش بینی کرده اند که رشد اقتصادی ایران در سال جاری افزایش یابد، اما رکود همچنان ادامه دارد و این نشان می دهد که دولت به دنبال آزادسازی رشد قیمت ها برای تجربه رشد اقتصادی است. به عبارت دیگر، دولت با استفاده از ابزارهای تورمی به دنبال ایجاد رشد اقتصادی است و این به این دلیل است که در شرایطی که هزینه ها نیز افزایش می یابد، رشد تولید ایجاد می کند، عملا نقش مثبتی در معیشت خانواده ها ایجاد نمی کند و این سیاست قطعاً منجر به حفظ تفاوت ضریب جینی در شرایطی می شود که نرخ بیکاری کاهش نمی یابد.

بنابراین می توان گفت که وضعیت کشور با آمارهای داده شده کاملاً متفاوت است و آرژانتین که اخیراً تورم بسیار بالایی را تجربه کرده است، تجربه ای مشابه ایران دارد و در ماه های اخیر این سطح از تورم را حفظ کرده است. این موضوع باعث نگرانی مردم و کارشناسان این کشور شده است زیرا تداوم این تورم مانع از ریشه کن شدن رکود اقتصادی می شود و نقدینگی تنها در کوتاه مدت اثر محرکی برای رونق بازار ایجاد می کند زیرا در بلندمدت با کاهش قدرت خرید مردم و کاهش گردش سرمایه در اقتصاد، افزایش تولید کالا تمام نمی شود و این روند در درازمدت اقتصاد کشور را فلج می کند.

  ماجرای درگذشت رضا رویگیری!

اکنون بر همگان آشکار شده است که اقتصاد ایران به طور کامل درگیر بیماری هلندی است و تنها راه درمان آن افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد مولد و تسهیل تولید و تجارت است. مسائلی که تحت تاثیر تحریم ها بی ثمر مانده و تا زمانی که گره های سیاسی بر سر راه برجام باقی بماند، حل نمی شود و اقتصاد ایران طبیعتا نمی تواند شاهد رشد واقعی اقتصادی باشد، هرچند برخی از مسئولان آمار مثبتی از رشد ارزش تجارت ارائه کردند. و… این کار را می کنند، اما آنها بیشتر تحت تاثیر افزایش قیمت ها هستند تا تولید یا هر چیز دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید