قطارهای یخ زده گیر کرده اند

ایران تشنه انتظار بارندگی و بارندگی را داشت اما انتظار این حجم را نداشت. سفرهای زمستانی هزاران نوع بازی دارد و شانس در راس آنهاست. باران زمین را لغزنده می کند، دید را کاهش می دهد و بدتر از همه هواپیماها و قطارهای زمینی. جاده های مسدودی هم وجود دارد که راه به جایی نمی برد و زنجیره ای از ماشین ها تشکیل می شود. البته اینها بهترین چیزها هستند. در غیر این صورت، در خط افتادن و خارج شدن از خط، لغزش و مردن جنبه بد داستان است.

قطارهای یخ زده

طی دو روز گذشته 6 قطار در مسیر تهران – مشهد مسدود شده و مسافران آنها بین مبدأ و پایانه سرگردان هستند. در یک مورد قطار قم – مشهد در بینالود به مدت 10 ساعت آن هم در سرما متوقف شد. به دلیل نقص فنی این توقف قطارهای عقب را نیز متوقف کرد. 400 مسافر این قطار در دمای منفی 19 درجه در واگن ها حبس شدند. سرانجام مسافران با جابجایی لکوموتیوها به سمت مشهد حرکت کردند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، در دو روز گذشته 5 قطار دیگر به دلیل شرایط جوی متوقف شده است. یکی از مسافران گفت: دمای هوای بیرون منهای 21 درجه سانتیگراد است و مسافران در داخل قطار محبوس شده اند و دمای قطار به تدریج در حال کاهش است. به مسافران پتو دادند، اما این جواب سرمای قطار نیست.» «تا هفت و نیم صبح در قطار یخ زده می لرزیدیم و چند بار با 112 تماس گرفتیم و کمک گرفتیم، اما جوابی ندادند.

سرهنگ جواد جهانشیری جانشین فرمانده عملیات خراسان رضوی گفت: در پی سرمای منفی 19 درجه در مشهد و منفی 28 درجه در شهرستان فریمان حرکت 4 قطار مسافربری در فواصل مختلف با اعلام کمپرسورها قطع شد. قطارها در مسیر رفت و برگشت یخ زده بودند. به همت شرکت واحد اتوبوسرانی مشهد 40 دستگاه اتوبوس برای جابجایی مسافران به مشهد مقدس و حرم مطهر رضوی اعزام شد.راه آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با توجه به افزایش سرمای هوا در محور مشهد تعدادی از مسافران مسافر. قطارها از جدول زمانی حذف شده است.» با بهبود شرایط جوی، راه آهن جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی قطارهای اضطراری در تلاش است مسافران را در این مسیر جابه جا کند، جاده ها این روزها وضعیت بهتری نداشتند. به گزارش راه و راه. سازمان حمل ونقل جاده ای 13 محور اصلی به دلیل بارش برف و مسیرهای فرعی مسدود شد.

  سخنرانی پوتین خطاب به هیتلر در مقابل مردم روسیه/فیلم

سرما در مدارس و ادارات نشست

با توجه به شدت سرما، برخی از استان ها از جمله استان تهران مدارس، دانشگاه ها و ادارات خود را تعطیل اعلام کرده اند. این تعطیلی تا روز یکشنبه در برخی مناطق ادامه دارد. یکی از دلایل این تعطیلی سرمای شدید و افزایش مصرف گرمایش است که گاهی اوقات امکان پذیر نیست. استان قم اعلام کرد: با توجه به برودت هوا و به منظور کاهش مصرف انرژی، تمامی مراکز آموزشی و مقاطع مختلف تحصیلی استان قم در روزهای شنبه و یکشنبه غیبت می کنند. در استان گیلان این روزها مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تعطیل و ساعات کاری کاهش یافته است. در این روزها دفاتر از ساعت 8:30 صبح تا 12:30 شب باز هستند. در عین حال، شعب بانک‌های فعال موظف شدند یک ساعت قبل از خروج کارکنان، کلیه سیستم‌های گرمایشی و ماشین‌آلات را خاموش کنند.

در استان البرز تمامی ادارات و بانک ها به جز شعب کسیک روز شنبه تعطیل است. سخنگوی مرکز مدیریت مصرف انرژی خراسان جنوبی همچنین گفت: با پیشنهاد شرکت گاز استان و تصویب کارگروه مدیریت مصرف انرژی استان، برای رفاه عموم مردم و رعایت اصل انرژی حفاظت، تعطیلی ادارات، دستگاه های اجرایی، سازمان ها، نهادها، مدارس و مراکز آموزشی استان تا یکشنبه 4 دی ماه تمدید شد. وضعیت استان کهگیلویه و بویراحمد کمی پیچیده است و با توجه به افزایش سرما، با مصوبه ستاد مدیریت بحران استان، ساعت کار ادارات از شنبه تا چهارشنبه 7 دی ماه 1401 خواهد بود. ، از ساعت 8:30 الی 14:30

در سیستان و بلوچستان به دلیل سرمای شدید تمام دستگاه های اجرایی، مقاطع تحصیلی مدارس، دانشگاه ها و بانک ها در پنج شهر منطقه سیستان شامل زابل، زهق، هامون، هیرمند و نیمروز تعطیل شد. در اصفهان روز شنبه به منظور مدیریت مصرف گاز و برق و پایداری شبکه گاز کلیه ادارات و دستگاه های اجرایی و بانک ها مراکز آموزش از راه دور و مجازی می باشند.

  عکس سپند امیرسلیمانی در کودکی

قابلیت قطع گاز برای مشترکین مسکونی

افزایش سرما منجر به پیک مصرف و در عین حال کاهش فشار گاز می شود که در نهایت می تواند منجر به افت فشار یا قطع گاز شود. آنچه در استان مازندران می گذرد. مدیرعامل شرکت گاز مازندران گفت: در صورت تداوم افزایش مصرف گاز در شهرهای بهشهر، گلوگاه، بابل و آمل، احتمال اختلال در گازرسانی مشترکین مسکونی وجود دارد. فشار ورودی گاز در استان از 1000 پوند به 140 پوند رسیده است، یعنی شاهد کاهش 8 تا 9 برابری فشار ورودی گاز در استان هستیم. در این سرما میانگین مصرف گاز خانگی استان از 33 تا 35 میلیون مترمکعب به 40 میلیون مترمکعب رسیده و خطر کمبود گاز خانگی چندین برابر شده است. وی افزود: به منظور جلوگیری از قطعی احتمالی گاز مشترکین، مصرف گاز در جایگاه‌های LNG ادارات و واحدهای سورت از سه روز آینده متوقف شده است. سرمای خراسان شمالی یخبندان است و با افزایش دما فشار گاز کاهش می یابد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید