قرارداد صادرات گاز ایران و عراق

552737 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، احمد موسی العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق در گفت و گو با الصباح گفت: بر اساس توافقات قبلی تهران و بغداد، عراق در تابستان روزانه 50 تا 70 مترمکعب گاز از ایران وارد می کند. و زمستان…

وی با بیان اینکه در فاز آخر شاهد کاهش واردات گاز از ایران هستیم، گفت: تقریبا روزانه به 5 تا 8 مترمکعب رسید که بر تجهیزات نیروگاه ها تأثیر گذاشت و فعالیت برخی از واحدهای تولیدی متوقف شد.

بیشتر بخوانید:

العبادی گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از دولت و تلاش های نخست وزیر، تفاهم جدید بین ایران و عراق بر این اساس است که حجم واردات گاز از ایران از 8 میلیون متر مکعب در روز به 30 میلیون رسیده است. متر مکعب در روز در تابستان این گاز برای تامین برق عراق کافی نیست.

سخنگوی وزارت برق عراق گفت: مذاکرات با طرف ایرانی ادامه دارد و اخیراً هیئتی از بغداد به تهران سفر کرده است تا درباره افزایش واردات گاز و موافقت با پرداخت هزینه آن در یک دوره سه ساله گفتگو کند.

به گزارش ایسنا، عادل کریم، سرپرست وزارت برق عراق در گفت وگو با خبرگزاری رسمی عراق (WAA) گفت: در سفر اخیر خود به تهران، توافق کردیم که در تابستان و تابستان گاز ایران به عراق وارد شود. طرف ایرانی قول داد: «تجهیز نیروگاه ها و نیروگاه ها.

وی گفت: “بغداد بدهی تهران برای واردات گاز از ایران است و ما پذیرفته ایم که این بدهی ها را بپردازیم. آنها وضعیت عراق را می دانند و ما انتظار داریم که عرضه گاز در تابستان و زمستان خوب باشد.”

  علامت کبد چرب چیست؟

عادل کریم افزود که عرضه گاز جهانی نیز با کمبود مواجه است و این سوخت به یک کالای بسیار مهم تبدیل شده است و دسترسی عراق به گاز یک دستاورد است.

بر اساس این گزارش، جواد اوجی وزیر نفت ایران در دیدار با عادل کریم وزیر برق عراق و هیئت همراه بر لزوم توسعه بیشتر همکاری های نفت و گاز تاکید کرد و گفت: امیدوارم تا چند روز دیگر تصمیمات خوبی بگیرید. روزهایی که در ایران هستید «به فرزندخواندگی.

وزیر برق عراق نیز در این نشست ایران را کشور دوست خواند و افزود: خوشحالم که برای دومین بار با شما دیدار می کنم. ما دوستان شما هستیم و دوست داریم همکاری بین دو کشور ادامه یابد.

در این دیدار، دو طرف بر لزوم توسعه بیشتر همکاری ها به ویژه در بخش گاز تاکید کردند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید