قانون مالیات بر سرمایه 7 سال است که در مجلس است

دفتر اقتصاد مستقل: با وجود بحران صادرات نفت و کمبود درآمد ارزی، دولت قصد دارد بودجه خود را که کسری قابل توجهی دارد، با اخذ مالیات بیشتر تامین کند. اگر این اقدام با تمرکز بر اخذ مالیات از فراریان مالیاتی انجام شود، می تواند نتایجی داشته باشد. اما اگر دولت بخواهد بودجه خود را از همان مالیات دهندگان سنتی که کارمند، کارگر و تولیدکننده هستند، تامین کند و به عبارتی با دست درازی به جیب مردم، بحران اقتصادی را بهبود بخشد، مالیات نه تنها نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت، بلکه باعث می شود. هزینه های بیشتر، خواهد بود.

برای بررسی سوال فوق با فرشاد پرویزیان، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در حوزه مالیات گفت و گو کرده ایم که در ادامه مشروح آن را می خوانیم:

به گفته نمایندگان مجلس، دولت قصد دارد برای تامین مالی بودجه سال آینده ابتدا بر جمع آوری مالیات تمرکز کند. به نظر شما افزایش تمرکز دولت برای تامین بودجه از جیب مردم و اخذ مالیات برای اقشار متوسط ​​و پایین چه نتایج منفی دارد؟

برای ایجاد تعصب مالیاتی نباید بگوییم نتایج منفی. دولت انتظارات و خواسته های مردم را از طریق مالیات برآورده می کند، دولت از رئیس جمهور تا ته مالیات می گیرد! در کشورهای پیشرفته بزرگترین جرم اقتصادی عدم پرداخت مالیات است.

در نتیجه مالیات نتیجه منفی ندارد، اگر بخواهیم دولت وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و کالاهای عمومی تولید کند منابع خود را از کجا باید تامین کند؟ ما از دولت انتظار کالاهای عمومی داریم و عمدتا دولت باید مالیات بگیرد. کسب و کار نیز در این فضا نفس می کشد، بنابراین باید مالیات بپردازد. مالیات یک ابزار سیاستی است که هدف آن تعادل است. مالیات ابزاری سیاسی برای تنظیم بخشی و کنترل مصرف و تولید و هدایت منابع است. یعنی اگر نیازی به فعالیت در بخشی از اقتصاد ندارید، مثلاً ورود به حوزه دلالی برای منابع مالی و ثروت افراد مضر است، این بخش را از طریق مالیات کنترل می کنید. باید از ثروتمندان مالیات گرفت و به فقرا یارانه پرداخت تا متعادل شود. اما مشکل مالیات در اینجا این است که آنها بر بخش تولید و نه بخش تجاری مالیات می دهند.

  اقدام عربستان علیه لبنان برای انتقام از پیروزی های حزب الله / لبنانی ها از مداخله عربستان خسته شده اند -

باید از بخش های پنهان و سیاه اقتصاد مالیات گرفته شود. در همه جای دنیا از سرمایه مالیات می گیرند و از سود شما مالیات می گیرند. در کشور ما اگر یک نفر سکه بخرد و سکه گران شود و بفروشد، مشمول مالیات نمی شود! در کشور ما از نظر ساختاری در 80 سال گذشته مالیاتی از آنها گرفته نشده است، زیرا دولت به جای مالیات، منبع مناسبی برای پوپولیسم داشت و با فروش نفت اقتصاد را تحریک می کرد. حالا منبع راحت تری پیدا کرده و به بانک مرکزی می گوید چک های من را پاس کن! حالا شما ترجیح می دهید دولت مالیات بدهد یا به منابع بانک مرکزی بروید و برای همه تورم ایجاد کنید؟

اگر منابع را بفروشند در بهترین شرایط، حتی اگر تحریم هم نداشته باشیم، حداقل 15 درصد تورم داشتیم که از طریق تبدیل دلار به ریال اتفاق افتاد. باز هم بانک مرکزی ریال را آزاد کرد و ما ابزار پیچیده ای برای مقابله با تورم نداریم.

کشور ما درگیر تب هلندی و چاپ پول است، در حالی که راه درست در اقتصاد این است که از خود مالیات بگیرند و بعد مردم باید از دولت پاسخ بخواهند که مالیات را چه کردید؟ اگر مالیات پرداخت کرده اید، می توانید درخواست پاسخ دهید.

اما اگر تکنیک دریافت و اتکا به مالیات را در اولویت بالاتری قرار دهیم، کدام بخش از جامعه اقتصادی باید همیشه مالیات بپردازد و دولت باید بر آن تکیه کند؟ تا الان هم شاهد دریافت مالیات زودهنگام از کارمندان و کارگران هستیم!

اینکه مالیات را با چه نرخی از کجا بگیریم بحث دیگری است. وقتی می گویند 25 درصد فرار مالیاتی داریم فاجعه است. دولت باید آنها را شناسایی کند. همچنین شناسایی آن بسیار آسان است و نیازی به تکنیک های پلیسی ندارد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، اگر یک معامله سالم و ساده انجام دهید و پول را به شماره ای انتقال دهید، باید مالیات بپردازید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اما متأسفانه این روشی نیست که سالهاست این سازه را در اینجا ساخته است. هر دولتی از سال 1950 به همان سیستم بیمار اقتصادی ادامه داده است و فقط رانت ها و مالیات هایی را که فقط از کارگران و کارمندان جمع آوری می شود تقسیم می کند. شما به عنوان یک خبرنگار باید از دولت بخواهید که مالیات بگیرد، اما به درستی از تولیدکننده و کارگر مالیات سنگین نگیرد، در حالی که در کشورهای پیشرفته به تولیدکننده معافیت مالیاتی می دهند، اما مالیات سنگینی بر تاجران اقتصاد تحمیل می کنند.

وقتی از تولید مالیات می گیرید یعنی تولید مهم نیست، واسطه گری مهم است و اگر تولیدکننده به واسطه گری برود، دولت کاری ندارد.

چگونه می توان فراریان مالیاتی را شناسایی کرد که این همه بر دسترسی به آن تاکید دارید؟

این پول در نهایت در یک حساب ذخیره می شود، به نظر شما کسانی که پول کلان دارند چه می کنند؟ در نهایت در سیستم بانکی گرفتار می شوند تا بتوان آنها را شناسایی کرد. هر تجارتی با هر اندازه تراکنش که در سیستم بانکی انجام می شود به راحتی قابل شناسایی است. یعنی نمی توانیم بگوییم فرار مالیاتی پیدا نمی کنیم! فردی که شغلی ندارد و درآمد مولد ندارد با پول زیادی که در حسابش است چه می کند؟ در این صورت معامله غیرقانونی است که باید مشمول مالیات شود. شما به عنوان صدای مردم باید از دولت بخواهید که پاسخ دهد چرا از فرارهای مالیاتی مالیات نمی گیرد.

چالش ها و خلأهای قانونی و قوانین تجاری، مالیاتی و گمرکی تا حدی منسوخ شده تا چه اندازه در فرار مالیاتی مؤسسات بزرگ نقش دارد؟

قانون مالیات بر سرمایه 7 سال است که در مجلس می نشیند و هیچ اتفاقی نمی افتد. شاید عده ای منفعت دارند که این قانون تصویب نشود. وقتی چنین قانونی که در همه جای دنیا وجود دارد در دو دولت ما باقی می ماند، یعنی مافیای قدرت آنها را متقاعد می کند که این قانون تصویب نمی شود. ما هیچ قانون مالیاتی در مورد سفته بازی املاک و غیره نداریم. یعنی اگر انبوه ساز هستید هر جا که باشید از شما مالیات می گیرند، اما اگر خانه های فقیرانه را شناسایی کنید و خرید و فروش کنید و دلال داشته باشید، مالیاتی بر آنها تعلق نمی گیرد. بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، 40 میلیون مترمربع ساختمان متعلق به بانک هاست اما قانون مالیات خانه های خالی رد شده است. به دلیل تورم، سیستم بانکی بلد نیست بانک بسازد، به جای اینکه بانک بسازد، مسکن می سازد. اگر فرض کنید شبکه بانکی باید برق این خانه ها را تامین کند، چه اتفاقی می افتد؟

  خودروسازان می خواهند قیمت ها را افزایش دهند

به نظر شما میزان درآمد مالیاتی امسال چقدر خواهد بود؟

بستگی به پیشنهاد سازمان مالیاتی دارد. به نظر من تمام هزینه های جاری دولت باید از طریق مالیات تامین شود که بیشترین بخش آن هزینه حقوق کارکنان دولت است. چرا دولت باید پول چاپ کند و به آنها بدهد؟ مردم برای پرداخت دستمزد مالیات می پردازند، سپس بهره وری می خواهند. ما نسبتی مانند نسبت جمعیت به کارکنان دولت داریم و با این مدل حدود ده برابر ژاپن کارمند داریم. یعنی هزینه خدمات دولتی در ایران ده برابر ژاپن است، اینجا مصرف کننده مقصر نیست، مقصر دولت است و باید با خصوصی سازی این مشکل را حل کند.

بالاخره دولت هزینه دارد و جز مالیات راهی برای جبران آن وجود ندارد، چون نفت نمی فروشد، درآمد دیگری هم ندارد. دولت باید بین افزایش قیمت گاز یا گرفتن مالیات از فرارهای مالیاتی و چاپ پول یکی را انتخاب کند! بالاخره قوانین مالیاتی باید در جایی تصویب شود.

دیدگاهتان را بنویسید