فوری/ دانشگاه ها فردا ساعت 14 تعطیل است

دکتر قاسم عمو عابدینی ضمن اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: در آستانه بازی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل تیم ملی انگلیس در جام جهانی 2022 قطر، کلاس ها و ادارات اداری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فردا دوشنبه از ساعت 14 تعطیل می باشد. تیم ملی فوتبال کشورمان فردا دوشنبه ساعت 16:30 به مصاف تیم ملی فوتبال انگلیس می رود.

معاون آموزشی وزارت علوم درباره مصوبات جلسه امروز شورای توسعه آموزش عالی گفت: در جلسه امروز دو موضوع اشتغال مطرح شد که مربوط به بخش خصوصی است و بخشی دیگر مربوط به حوزه اشتغال است. بخش دولتی و آنچه که او برای مدیر آموزش و پرورش هدف ما برنامه ریزی کرده است.

وی افزود: در جلسه امروز سوال نظام کلی آموزش کشاورزی مطرح شد. آنچه مسلم است فارغ التحصیلان کشاورزی تاثیری در حوزه کشاورزی ندارند و حدود 7 درصد از نیروی کار شرکت های دانش بنیان مربوط به بخش کشاورزی است. در حالی که این مقدار باید خیلی بیشتر باشد. نیاز به تغییراتی در نظام آموزش عالی در این زمینه وجود دارد. به همین دلیل تفاهم نامه ای بین وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شد که بر اساس سامانه اسناد بالادستی بود.

وی در خصوص آموزش کشاورزی در دانشگاه ها گفت: بین 15 تا 30 واحد دانشگاهی از دانشجویان علوم کشاورزی به دوره کارورزی اختصاص می یابد. این در حالی است که در گذشته 3-6 واحد به دوره کارآموزی اختصاص داده شده بود.

دکتر عموعبدانی همچنین گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده دانش آموزانی که در آموزش و پرورش وارد هنرستان یا مجتمع های آموزشی کشاورزی می شوند باید بتوانند مستقیما وارد مقطع کاردانی حرفه ای و کارشناسی مهندسی حرفه ای شوند. برای این منظور زمان کارشناسی برای دوره کشاورزی از 4 سال به 3 سال کاهش یافت. بنابراین، این دانشجویان سه سال را در کالج کشاورزی و سه سال را در دانشگاه می گذرانند تا مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی کشاورزی حرفه ای دریافت کنند. این دوره منجر به ایجاد شغل می شود.

  عوامل اصلی افزایش خطر ابتلا به آلزایمر

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه به مصوبات دیگر شورای گسترش اشاره کرد و درباره کارشناسی ارشد حرفه ای پزشکی قانونی (تربیت قضات) گفت: در جلسه امروز پذیرش دانشجو در رشته آموزش قضایی تصویب شد، بنابراین پس از فارغ التحصیلی، دانش آموز قاضی مستقیم خواهد بود. دانشجو 32 واحد در مقطع كارشناسي ارشد آموزش قضايي مي گيرد. در حالی که اکنون واحدهای کارشناسی ارشد حرفه ای تربیت داور 61 واحد می باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: مصوبه دیگری که در این جلسه به تصویب رسید، جذب استعدادهای درخشان و نخبگان به عنوان هیئت علمی بود. قبلا برای جذب این افراد پروسه های زیادی وجود داشت اما با مصوبه امروز جذب نخبگان و استعدادهای درخشان برای عضویت در هیات علمی برنامه محور شده است. به این ترتیب که یک فرد زبده یا نخبه نیاز جامعه را سرلوحه فعالیت خود در دانشگاه قرار داده و آن را ادامه می دهد و همچنین در گروه فعالیت خود به کار گرفته می شود و همچنین این اعضای هیئت علمی می توانند دانشجویان خود را از دانشگاه تربیت کنند. همان مسیر بین دانش آموزان نخبه و باهوش انتخاب کنید. این بدان معناست که دانش آموزان مستعد و نخبه دیگر نیازی به گذراندن مراحل قبلی ندارند. بلکه جذب یک نامه استادانه خواهند شد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید