فروش سلاح در ایالات متحده

امان رضا شهابی

تحلیلگر سیاسی

موضوع آزادی، داشتن و حمل سلاح در جامعه آمریکا به یکی از معضلات اصلی و اساسی جامعه آمریکا در سال های اخیر به ویژه پس از قتل در مدارس و مغازه ها تبدیل شده است. دموکرات ها از یک سو طرفدار محدود کردن عرضه تسلیحات هستند، در حالی که جمهوری خواهان (از جمله تولیدکنندگان اسلحه) از آزادی اسلحه حمایت می کنند. لابی‌هایی مانند NRA از حامیان سرسخت آزادی اسلحه هستند و هر زمان که کنگره آمریکا موضوع محدودیت‌ها را مطرح می‌کند، لابی تلاش می‌کند صدای سناتورها و نمایندگان مجلس را به سمت محدودیت‌های تسلیحاتی سوق ندهد.

حادثه اخیر در فروشگاهی در بوفالو، نیویورک و مدرسه راب در تگزاس که در آن تعدادی از مردم بی گناه کشته شدند، موجی از اعتراضات را در ایالات متحده برانگیخت و سناتورها و قانونگذاران را بر آن داشت تا قوانین را تجدید کنند. در نتیجه، در روز پنجشنبه 2 ژوئیه 1401، 15 سناتور جمهوری خواه به 50 سناتور دموکرات ملحق شدند و تغییرات مختصری در قوانین مربوطه ایجاد کردند، از جمله افزایش سن نامزدها از 18 به 21 سال. این قطعنامه به زودی به مجلس نمایندگان خواهد رفت. از آنجایی که دموکرات ها اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند، لایحه سنا احتمالاً توسط مجلس نمایندگان تصویب می شود و پس از امضای جو بایدن، رئیس جمهور، به قانون تبدیل می شود.

اگر در هر مقطعی از تاریخ آمریکا، به نفع قانونگذاران در متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده، از حق داشتن و حمل سلاح دفاع می کردند و معتقد بودند که حمل سلاح برای جامعه آمریکا ضروری است، اکنون در قرن بیست و یکم وجود دارد. سلاح در دست غیرنظامیان این به نفع مردم و جامعه هیچ کشوری از جمله ایالات متحده نیست. حمل سلاح می تواند فاجعه آمیز باشد و تعدادی از افراد بی گناه به ویژه کودکان را در مدارس بکشد. در سال 2020، شهروندان ایالات متحده 21 میلیون سلاح گرم خریداری کردند، در حالی که در سال 2016 تعداد سلاح های گرم خریداری شده 16.6 میلیون بود. افزایش تسلیحات به دست شهروندان آمریکایی باعث کشته شدن 40000 نفر در سال 2020 در نتیجه خشونت های اسلحه شده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

از آنجایی که بخش عمده ای از درآمد در نظام سرمایه داری آمریکا حول محور فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی در داخل و خارج از آمریکاست، بنابراین هر بار که موضوع مهم تحریم تسلیحاتی مطرح می شود، مخالفت ها آغاز می شود. پس از دو جنگ جهانی و ده ها جنگ منطقه ای، جامعه بشری انتظار دارد که ابرقدرت ها برای برقراری صلح و اجتناب از جنگ، تولید تسلیحات را کنترل و محدود کنند. آنچه امروز در اوکراین شاهد آن هستیم تا حدی به دلیل فروش تسلیحات توسط کشورهای قدرتمند به کشورهای دیگر است.

همه فعالان صلح جهانی باید در هر کشور و در سطح جهانی کمپینی را برای مبارزه با فروش اسلحه در داخل کشورها و از کشورهای قدرتمند به کشورهای دیگر راه اندازی کنند تا از کشتار انسان ها جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید