فرود دلار در کانال 35

پس از نوسانات صعودی دلار در هفته های اخیر، نهاد بازارساز بانک مرکزی از بسته حمایتی جدید خود از بازار ارز رونمایی کرد و دلار آمریکا را کاهش داد.

به گفته بسیاری از تحلیلگران بازار ارز در تهران، اعمال سیاست های بازدارنده قوه قضائیه در قبال فعالان بازار فردا علاوه بر تسهیل خرید ارز توسط بانک مرکزی، تاثیر بسزایی در نحوه کاهش نیز داشته است. هیجان ارزی در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی با کاهش حدود 230 تومانی نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته به 35 هزار و 170 تومان رسید. اما دیروز در آن سوی بازار، یعنی در معاملات بازار متشکل که به معاملات رسمی نیز معروف است، قیمت شاخص ارزی نوسانات بسیار اندک اما فزاینده ای را پشت سر گذاشت. در اولین روز کاری هفته تا ساعت 15 هر ورق از بازار نسبت به روز گذشته حدود 65 تومان افزایش داشت و 33 هزار و 298 تومان معامله شد. لازم به ذکر است حجم معاملات روزانه این ارز در بازار یکپارچه نیز 13 میلیون و 800 هزار تا 14 میلیون دلار گزارش شده است. دیروز شنبه 7 آبان ماه روند نرخ دلار در معاملات غیررسمی در بازار تهران کاهشی بود. هر ورق این اسکناس آمریکایی بامداد شنبه با حدود 250 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پنجشنبه 5 آبان ماه 35 هزار و 150 تومان اولین معاملات خود را آغاز کرد. در ادامه معاملات روز شنبه، قیمت این ارز نوسانات محسوسی بر جای نگذاشت و در محدوده قیمتی 35 هزار و 100 تا 35 هزار و 200 تومان حرکت کرد. در نهایت در آخرین معاملات پولی روز گذشته با کاهش حدود 230 تومانی نسبت به نرخ روزهای قبل، در سطح قیمتی 35 هزار و 170 تومان از حرکت ایستاد و به فعالیت روزانه خود پایان داد. فعالان بازار بر این باورند که واکنش بانک مرکزی به نوسانات ارزی دلیل کاهش دمای معاملات در این بازار است. بازارساز پس از مشاهده نوسانات روزافزون معاملات بازار آزاد، اقدامات تسهیلی را برای کنترل این نوسانات انجام داد که از آن جمله می توان به معرفی شرکت های جدید معاملات ارزی و راه اندازی درگاه اینترنتی ثبت سفارش در معاملات رسمی اشاره کرد. در این راستا بخش بزرگی از مطالبات خرد مردم به سمت معاملات مورد مذاکره تغییر جهت داد و تب معاملات ارزی فروکش کرد.

  علی حطر از پنج سال زندان تبرئه شد

با کاهش نرخ ارز در معاملات غیررسمی در روزهای اخیر، نرخ سکه نیز با نوسان مواجه شد و نسبت به نرخ روز پنجشنبه هفته گذشته حدود 60 هزار تومان کاهش یافت. اوایل روز پنجشنبه قیمت این فلز گرانبها با افت 80 هزار تومانی مواجه شد و همین موضوع باعث شد فعالان بازار روند قیمت سکه طی چند روز گذشته را کاهشی تدریجی بدانند. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات دیروز به 16 میلیون و 220 هزار تومان رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید