فرصت لغو طرح مزایده مورد مناقشه اماکن تاریخی

636479743364279878 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، استفاده بهینه از اشیاء عتیقه و گنجینه ای که بیشتر آنها به حراج آثار تاریخی ایران تعبیر می شود، حدود یک هفته پیش در رسانه ها منتشر شد.

ادامه مطلب

این طرح با مخالفت گسترده باستان شناسان، کارشناسان میراث فرهنگی، مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و افکار عمومی مواجه شد. بیشتر انتقادات به نگرش نمایندگان به میراث فرهنگی به عنوان یک گنج است. برخی دیگر مانند انجمن علمی باستان شناسی ایران، این پروژه را «خطرناک» و «شرم آور» توصیف می کنند، به ویژه مفاد آن که به حفاری های غیرقانونی و قاچاق مشروعیت و مشروعیت می بخشد. معروف است که بیشتر غارت‌های میراث تاریخی ایران در همین دوران طی قراردادهای دولتی صورت گرفت. نامه های متعددی از سوی اساتید، دانشجویان و تشکل های باستان شناسی برای توقف و لغو پروژه به محمد باکر کلیباف نوشته شده و حتی برای لغو آن با نمایندگان امضاکننده این پروژه مشورت شده است.

اکنون پنج نماینده مجلس که طرح «استفاده بهینه از اشیاء و گنجینه‌های باستانی» را امضا کرده بودند، در نامه‌ای به محمدباکر کلیباف خواستار حذف این طرح از قرارداد شدند. در میان امضاها اسامی ذبیح الله اعظمی ساردویی – نماینده جیرفت و عنبرآباد (کرمان) – مجتبی توانگر – نماینده اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات -، محمدمهدی فروردین – نماینده فیروزآباد، کارزین و فراشباس (. جا) فارس – نماینده پارس بیله سوار (اردبیل) – خوانا است.

در نامه پنج نماینده خطاب به رئیس مجلس آمده است: گسترش حفاری های غیرقانونی، قاچاق و غارت اشیاء عتیقه و تاریخی عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. از سوی دیگر این طرح خلاف اصل 83 قانون اساسی جمهوری اسلامی و کنوانسیون های بین المللی است. در نتیجه این طرح نه تنها آثار و محوطه های تاریخی را حفظ نمی کند، بلکه خیانت به حقوق نسل های آینده و میراث ارزشمند تاریخی کشورمان است.

  با 10 کشور شاد در سراسر جهان آشنا شوید!

به همین دلیل اینجانب که قبلاً این طرح را امضا کرده ام، اما پس از بررسی دقیق و کارشناسانه، متوجه نواقص آن می شوم. [شده]بنابراین ما امضای خود را پس می گیریم و از این طرح حمایت نمی کنیم. خواهشمند است دستور دهید در این راستا اسامی این افراد از طرح برتر در نظام پارلمانی حذف شود و همچنین قرار است ترتیبی برای حذف طرح برتر از دستور کار کمیسیون مربوطه مجلس انجام شود.

طرح نمایندگان با توجیه اشتغال زایی و ساماندهی کاوش های باستان شناسی و برشمردن مزیت هایی از جمله تبدیل ایران به مرکز خرید و فروش عتیقه جات و واردات ارز در کشور، ایجاد ردیف درآمدی جدید برای این وزارتخانه. سازمان گردشگری و میراث فرهنگی برای خرید و حفظ آثار باستان شناسی منبع اصلی کار برای فارغ التحصیلان رشته های تاریخ، گوهر شناسی و باستان شناسی، حفاظت از گنجینه های تمدنی و میراث باستانی در برابر کاوش ها و کاوش های غیرحرفه ای و حفاظت از گنجینه های تمدنی و میراث باستانی از فروش های مقرون به صرفه به تاجران و قاچاقچیان .

اگرچه نمایندگان مجلس می گویند این طرح هنوز در دستور کار کمیسیون ها نیست، اما بیم آن می رود که برخلاف لایحه غیرمجاز حفاری، در دستور کار مجلس و کمیسیون ها قرار نگیرد. و مانع از حفاری به قصد دستیابی به عتیقه جات و آثار تاریخی می شود که طبق استانداردهای بین المللی برای مدت یکصد سال یا بیشتر از تاریخ ایجاد یا ساخت مصوب 1358/02/18 تایید شده است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید