فرصت تجاری 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه

568559 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در هفت ماهه سال 1401 کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشور (بدون احتساب نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون احتساب صادرات از تجارت چمدان) بیش از 61 هزار و 283 هزار بوده است. تن و به ارزش 28. این رقم یک میلیارد و 406 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال 1400 کاهش وزنی 18.25 درصد و ارزش دلاری 5.63 درصد افزایش داشته است.

همچنین واردات کشور در این مدت با 15.77 درصد کاهش وزن و 14.47 درصد افزایش ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه سال 1400 به 19 میلیارد و 74 هزار تن و 31 میلیارد و 727 میلیون دلار رسید.

دولت سیزدهم یکی از اهداف اصلی خود را در راستای توسعه تجارت و صادرات خارجی، ایجاد تعاملات اقتصادی و تجاری بیشتر با کشورهای همسایه و بر این اساس توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس قرار داده است. برای دولت سیزدهم اولویت در برنامه های توسعه کسب و کار بود.

بر اساس آمار گمرک، ارزش صادرات ایران به 15 کشور همسایه در 7 ماهه امسال 14 میلیارد و 518 میلیون دلار بوده که البته این میزان صادرات در مقایسه با 7 ماهه صادرات سال گذشته به کشورهای همسایه که 14 دلار بوده، اندکی کاهش داشته است. میلیارد 470 میلیون

در مورد تجارت ایران با کشور همسایه ترکیه، گفته می شود ایران و ترکیه ظرفیت تجاری 30 میلیارد دلاری بین آنها دارند و حتی به گفته محمدحسن حبیبولازاده، مدیرکل مدیترانه و شرق اروپای وزارت امور خارجه، بین روسای جمهور. ایران و ترکیه توافق شده است که حجم مبادلات تجاری دو کشور به 30 میلیارد دلار برسد.

  چرا لیک بیست و یکمین ستاره فوتبال را معرفی نکرد؟

در هفت ماهه سال 1401، ترکیه با 10.85 درصد حجم صادرات چهارمین مقصد صادراتی ایران بوده و ارزش صادرات ما به این کشور در مدت مذکور 3 میلیارد و 81 میلیون دلار بوده است.

در زمینه واردات نیز پس از امارات متحده عربی و چین، ترکیه یکی از کشورهای اصلی تجارت با ایران است و با سهم 10.14 درصدی واردات به ایران، سومین واردکننده کالاهای وارداتی به ایران است.

* تجارت ایران و ترکیه در 7 ماهه امسال به 6 میلیارد و 299 میلیون دلار رسید

به این ترتیب مجموع مبادلات تجاری ایران و ترکیه در 7 ماهه نخست امسال 6 میلیارد و 299 میلیون دلار است.

در سال 1400 ترکیه سومین مقصد صادراتی ایران بود که با سهم 12.56 درصدی از کل صادرات کشور، ارزش صادرات ایران به ترکیه در این سال 6 میلیارد و 85 میلیون دلار بود.

از نظر واردات، ترکیه در سال گذشته با 5 میلیارد و 295 میلیون دلار واردات به ایران، سومین واردکننده بزرگ کالا به ایران بود که 9.99 درصد از سهم بازار واردات ایران را به خود اختصاص داد.

بنابراین در سال 1400 ارزش کل تجارت خارجی ایران و ترکیه 11 میلیارد و 380 میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش، با توجه به تجارت 11 میلیارد و 380 میلیون دلاری ایران و ترکیه در سال گذشته و 6 میلیارد و 299 میلیون دلار در 7 ماهه امسال، باید بررسی کرد که چگونه می توان به تجارت ایران رسید. 30 میلیارد دلار برای این کشور و چه الزاماتی برای دستیابی به این میزان تجارت بین ایران و ترکیه به عنوان کشور همسایه نیاز است؟

  تاکنون هیچ شرکت هواپیمایی گران فروخته است

* ترکیه بستری برای واردات محصولات فناورانه از اروپا به ایران است

محمد حسن حبیب الله زاده، مدیرکل مدیترانه و شرق اروپا وزارت امور خارجه در این خصوص گفت: صادرات به ترکیه هدفمند و کالاهای با ارزش افزوده به ترکیه صادر شود و صادرات مواد اولیه کاهش یابد. .

وی افزود: ترکیه به دلیل همجواری با اروپا می تواند یکی از مهمترین منابع فناوری و کالاهای مورد نیاز این کشور در حوزه صنعت و فناوری باشد، بنابراین واردات از ترکیه باید به گونه ای هدفمند شود که به پایان برسد. واردات محصولات با تکنولوژی

مدیرکل مدیترانه و اروپای شرقی وزارت امور خارجه تصریح کرد: برای رسیدن به تجارت 30 میلیاردی بین دو کشور نیازمند نرم افزار و سخت افزار هستیم وظیفه همه کسانی است که با ترکیه تجارت می کنند.

وی در خصوص صادرات گاز به ترکیه نیز گفت: قرارداد 25 ساله صادرات گاز به ترکیه در واقع نرم افزاری است و صادرات گاز و خطوط لوله نیز سخت افزاری محسوب می شود، بنابراین برای رسیدن به تجارت 30 میلیارد دلاری بین دو کشور نیاز داریم. .

* لزوم رفع موانع تجاری برای صادرات 15 میلیارد دلاری به ترکیه

مهرداد سعادت دهگان در خصوص ظرفیت تجاری ایران و ترکیه گفت: ایران پتانسیل صادرات 15 میلیارد دلاری به ترکیه را دارد اما موانع و مشکلاتی وجود دارد که برای رسیدن به این هدف باید برطرف شود.

به گفته سعادت دهگان، ایران و ترکیه در سال 2012 تجارت 22 میلیارد دلاری داشتند، بنابراین دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری بین دو کشور دور از امکان و دست یافتنی است.

  قطارهای جدید به مترو تهران می آیند

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه یکی از الزامات توسعه روابط تجاری دو کشور را عملیاتی شدن قرارداد تعرفه ترجیحی بین دو کشور عنوان کرد و گفت: اگرچه قرارداد تعرفه ترجیحی بین دو کشور منعقد شده است. دو کشور، این توافقنامه اجرایی نشده و در حالی که ایران واردات برخی کالاها از ترکیه را ممنوع کرده است، بنابراین ترکیه نیز اجازه واردات برخی کالاهای ایرانی به آن کشور را نمی دهد.

سعادت دهگان با بیان اینکه گمرک ترکیه برای واردات کالا از ایران به این کشور مالیات مضاعف می گیرد، گفت: با توجه به مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه علیه ایران، واردکننده کالا در ترکیه نمی تواند مبلغ کالا را از بانک های ترکیه انتقال و ارسال کند. سیستم خارج از ترکیه به آرامی، بنابراین با توجه به اینکه تاجر ترک نمی تواند رسما این پول را از کشور خارج کند، از کالاهای ایرانی 6 درصد مالیات دریافت می کند.

ترکیه سالانه حدود 300 میلیارد دلار واردات دارد در حالی که سهم ایران از صادرات به این کشور در نیمه نخست امسال تنها 2.6 میلیارد دلار بوده است.

به گفته فعالان تجاری، یکی از الزامات توسعه تجارت ایران و ترکیه، توسعه لجستیک است و خاطرنشان کردند: ترکیه یکی از کشورهای مهم و استراتژیک برای ایران است و می‌توان از ظرفیت این کشور برای توسعه مجدد استفاده کرد. صادرات کالاهای ایرانی

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید