فرصت بررسی افزایش در بورس

546668 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، میثم فدایی در ارتباط با برنامه رادیو اقتصاد درباره دلایل افزایش دامنه نوسانات افزود: پس از آغاز سال جدید، بازار سرمایه روند مثبتی را آغاز کرد. عدم قطعیت ها و متغیرهای موثر بر بازار نیز مجاز هستند.

ادامه مطلب

وی افزود: یکی از متغیرهای تاثیرگذار بر بازار شناسایی ابهامات در بودجه سال 1401 بود که این ابهام برطرف شده و شرایط بازار به گونه ای است که برای افزایش دامنه نوسانات مساعد است.

فدای درباره تاثیر اقدامات فرابورس و سهم خود در بازار سرمایه گفت: یکی از ویژگی های اصلی بازار سرمایه مشکل نقدینگی است. دامنه نوسان محدودیتی برای جلوگیری از آشفتگی بازار در سال های گذشته بود که متناسب با دامنه نوسانات رشد و بلوغ سرمایه گذاران و افزایش عمق تحلیلی سرمایه گذاران افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر بازار سرمایه بسیار مورد توجه قرار گرفته و سرمایه گذاران بازارهای مختلفی را تجربه کرده اند، گفت: عمق شناخت و تحلیل بازار سرمایه نسبت به سال های گذشته بهتر شده است.

مدیرعامل فرابورس افزود: در این راستا به منظور افزایش نقدینگی در بازار سرمایه، دامنه نوسانات افزایش یافته است که افزایش در بورس اول و فرابورس است که شرکت های سودآورتر. معمولاً در این بازارها پذیرفته می شدند.”

فدای ادامه داد: در اوایل دهه 1400 با تصمیم شورای عالی بورس و شرایط بازار، دامنه نوسانات نامتقارن وجود داشت. سازمان بورس و هیات عالی بورس ابتدا تصمیم گرفتند دامنه نوسانات را از مثبت و منفی 5 درصد به مثبت و منفی 6 درصد افزایش دهند.

  راه اندازی اولین دهکده بیت کوین / قیمت روز ارزهای دیجیتال

وی درباره کاهش فاصله منفی دامنه نوسانات نیز گفت: بازار باید بازاری متقارن و متعادل باشد. محدوده نامتقارن در بازار از منفی 2 تا مثبت 6 داشتیم که تاثیرات چندان خوبی نداشت.

مدیرعامل فرابورس درباره اینکه آیا شاهد افزایش دامنه نوسانات خواهیم بود یا خیر، گفت: بر اساس تصمیم سازمان بورس طی 3 ماه آینده، بورس و فرابورس گزارش تحلیلی از دامنه نوسانات بورس سازمان ارائه می کنند یا نه. نه و اگر متغیرهای در نظر گرفته شده توسط سازمان بورس مثبت و قابل افزایش باشد، احتمال بازنگری در سه ماه آینده وجود دارد که همان 10 درصد است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید